Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zostać sommelierem

Komentarze

Czy nie marzyliście nigdy, by zostać certyfikowanymi sommelierami? Wszystkich zainteresowanych podnoszeniem swoich papierkowych kwalifikacji odsyłam na stronę Court of Master Sommeliers. Lista oczekujących jest dość długa, więc spokojnie można zapisać się już dzisiaj i przez następne pół roku szlifować umiejętności do egzaminu.

Court of Master Sommeliers od lat realizuje swój autorski program. Pierwszy egzamin na Mistrza Sommelierów odbył się Wielkiej Brytanii w 1969 roku. Dzisiaj mistrzów jest zaledwie 200, czyli prawie o połowę mniej niż Masters of Wine. Egzaminy łatwe nie są, o czym przekonałam się niedawno na własnej skórze w Salzburgu. Niezależnie od stopnia posiadanej wiedzy i wcześniejszych kwalifikacji, zaczynamy od kursu podstawowego – Introductory Sommelier Certificate.

Court of Master Sommeliers
Gotowi do akcji? © Ronan Sayburn.

Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, część teoretyczna jest mniej więcej równoważna z poziomem WSET level 3 (Advanced), po którym zostaje już tylko Diploma. Do tego dochodzi część praktyczna – serwis i obsługa klienta. Trzy dni wykładów prowadzonych przez Master Sommeliers (m.in. Bryan Dawes, Brian K. Julyan, Ronan Sayburn, Alex Koblinger) zwieńczone są dniem egzaminów. Nieliczni, którym uda się przekroczyć próg 70% punktów w części teoretycznej, mogą od razu podejść do egzaminu praktycznego na Certified Sommelier.

Court of Master Sommeliers
Teoria też jest ważna. © Ronan Sayburn.

Nieprzewidywalny jest egzamin praktyczny. Wykładowcy odgrywają scenę w restauracji, a aspirujący sommelier musi ich bezbłędnie obsłużyć. Ilość kroków i zasad do złudzenia przypomina układ choreograficzny z milionem okazji do potknięcia. W pierwszej części każdy z „gości” coś zamawia, wymieniając listę konkretnych dań: przystawkę, danie główne i deser. Do każdego dania należy zaproponować inne wino, a w tym przypadku to już nie tylko kwestia gustu… „Goście” oczywiście mają specjalne wymagania, jeden chce aperitif, drugi na koniec życzy sobie digestif z konkretnego regionu świata…

Court of Master Sommeliers
Zapomnijcie o komfortowych warunkach serwisu. © Ronan Sayburn.

W normalnych warunkach sommelier zna menu i kartę win. Tu większość opiera się na ugruntowanej wiedzy, wyobraźni i umiejętności improwizacji. Scenariusz zmienia się przy każdym kandydacie. Po takim wstępie należy przejść do konkretów i zgodnie z wszelkimi zasadami, zaserwować wino… I zaczynają się kolejne schody – ustawianie mise en place: kieliszki we właściwym miejscu, talerzyk na korek, materiałowe serwetki, wiaderko etc. Jeśli czegoś zapomnimy na tym etapie, później nie będzie już odwrotu. Serwis zaczynamy od gościa honorowego, potem obsługujemy kobiety, a na koniec zostaje gospodarz, który wcześniej jako pierwszy degustował wino. Wokół stołu poruszać się należy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, często więc – zanim dotrzemy do właściwej osoby – wypada zrobić pełne okrążenie…

Court of Master Sommeliers
Przy okazji można się napić paru dobrych win. © Ronan Sayburn.

Reguł i zasad jest milion, a w stresie bardzo łatwo o pomyłkę. Nerwy, drżące dłonie i świadomość, że dla pozostałych kandydatów serwujących wino na co dzień to chleb powszedni, nie ułatwiały zadania… Na szczęście tym razem znowu się udało! Certified Sommelier Examinations ruszają w marcu w Liverpoolu i są jeszcze miejsca.

Wszystkich pracujących z winem zachęcam do podjęcia wyzwania. Zdobywa się ogromną wiedzę i satysfakcję. Najwyższa pora, aby słowo „sommelier” przestało w Polsce wzbudzać kontrowersje, a goście restauracji mogli docenić wysoką jakość usług.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Jansmuga1984

  Droga Joanno,
  W takim razie gratulacje. Rozumiem, że jestes jedna z nielicznych „certyfikowanych” Sommelierek w tym zaścianku winiarskim nad Wisłą.
  Czy wiesz ilu jest polskich Certified Sommelier?
  Gratulacje!!!

  • Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Asia Cisłowska

   Jansmuga1984

   Dziękuję,
   to na razie Introductory Sommelier
   Certificate…

   Co
   do ilości certyfikowanych Polaków – spróbuję się dowiedzieć,
   na pewno nie ma jeszcze żadnego MS.

 • Grzegorz

  Joanno…
  „…świadomość, że dla pozostałych kandydatów serwujących wino na co dzień to chleb powszedni…”  
  Czy to znaczy ,że robisz ten kurs dla własnej satysfakcji a nie jest to etap „rozwoju zawodowego”  ? 

  • Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Asia Cisłowska

   Grzegorz

   Zapisywałam się z myślą o satysfakcji a kończyłam ze świadomością kolejnego etapu rozwoju zawodowego, w międzyczasie dużo się zmieniło :-) Na kursie byli ludzie pracujący w zawodzie od lat.

 • wein-r

  Jak się ma do zawodu sommeliera model odżywiania? I co z tymi płotkami w occie? W Gąbce było wino. ;-) A tak na serio. Ty jesteś, o ile mi wiadomo, wegetarianką. Jak to się ma do zawodowej linii czy doskonalenia? Czy jest jakaś specjalizacja? Pytania przez ciekawość. G

  • Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Asia Cisłowska

   wein-r

   Tak na serio, chyba nie o zwyczaje chodzi, tylko o umiejętność dopasowywania… Nie muszę zjeść, aby wiedzieć czy mięso jest białe, czerwone, tłuste, grillowane, duszone w pomidorowym sosie czy przyprawione na ostro. Szczególnie, przy ścisłej współpracy z szefem kuchni. Oczywiście bardzo upraszczam. :-)

   • wein-r

    Asia Cisłowska

    Bardzo. :-)

 • Zdjęcie profilowe Magdalena Bem-Stankiewicz
  Zdjęcie profilowe Magdalena Bem-Stankiewicz
  Magda

  Gratuluję:)! Zawsze marzyło mi się zostać sommelierem…
   

 • Dried Apricot

  Pani Joanno, 
  Czy należy rozumieć, że ukończyła Pani dwa kursy: Introductory Sommelier
  w The Court of Master Sommeliers  i WSET Level 3? 

  • Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
   Asia Cisłowska

   Dried Apricot

   Tak, zgadza się… Pozdrawiam serdecznie, A.

 • WINOwajca

  Polskiego MS jeszcze nie ma, ale dwoch sommelierow znad Wisly, pracujacych na codzien w UK ma juz Advance Certificate – Level 3. Jeszcze pare lat i sie pojawi ten ‚Special One’

 • Artur Olczak

  Pani Joanna, czy mogła by Pani porównać WSET do The Court of Master Sommeliers. 

 • WINOwajca

  nie da sie ich porownac… WSET jest bardziej zorientowany na sprzedawcow, natomiast Court przeznaczony jest dla sommelierow…. na moim egzaminie zdarzylo sie paru osoba miec problemy z servisem champagne!!

 • Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
  Zdjęcie profilowe Asia Strzałkowska
  Asia Cisłowska

  WSET to kursy związane z wiedzą o winie, przeznaczone dla amatorów, jak i dla osób związanych z winem zawodowo. Poziom podstawowy to wprowadzenie, uczymy się i poznajemy wszystko od podstaw… Egzamin na poziomie advanced składa się z części teoretycznej (test + pytania otwarte) i degustacji w ciemno. MCoS to egzaminy dla sommelierów, oceniające wiedzę i umiejętności osób pracujących w zawodzie, czyli serwis i obsługę w restauracji. Aby zaliczyć poziom podstawowy (introductory) wymagana jest wiedza na poziomie WSET advanced – sam kurs to trzydniowa „powtórka”. Po zaliczeniu pierwszego etapu, możemy zapisywać się na same egzaminy i przygotowywać się do nich we własnym zakresie, choć może to stanowić wyzwanie, dla osób niepracujących w restauracji/barze… 
  Po zaliczeniu wszystkich poziomów zdobywamy tytuł Master of Wine lub Master Sommelier.
  Na kursie sommelierskim było bardziej kameralnie, mniej osób, fajniejsza atmosfera, obowiązywały stroje smart casual, wykładowcy z ogromną klasą i osiągnięciami… Lokalizacja zmienia się w zależności od kraju, ale zwykle jest to sala konferencyjna w ekskluzywnej restauracji. WSET organizuje wykłady w swojej siedzibie a atmosfera bardziej przypomina szkolną…

 • WINOwajca

  Court of Master Sommelier… CoMS

  • Grzegorz Wajner

   WINOwajca

   Bądź czujny! Ha!!!

 • WINOwajca

  uwaga! nadchodzi…

 • Damazy

  Pani Joanno,
  a co powie Pani o kursach organizowanych u nas w kraju? Na przykład ok. 1000 złotych za 5-dniowy kurs w MSBiS… czy warto? Oczywiście nie mowię, że moim celem jest zostanie po takim kursie światowej klasy sommelierem, ale czy choć taki laik jak ja jest w zdobyć na takim kursie choćby najbardziej podstawowe kwalifikacje, czy to tylko strata pieniędzy?