Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Zapiski monokulturalne?

Komentarze

Błądzenie między stereotypami jest rzeczą straszną. Choć przecież ich wybór jest czymś zupełnie naturalnym. Ułatwia życie. Ja od win chilijskich dotąd uciekałem. Przecież Stary Świat nie ma właściwie miary. Chile kojarzyło mi się wyłącznie z szamotaniem się między carménère i merlotem, czekoladowym cabsem i pinotem o zawartości alkoholu 14,5% i więcej. No i niepijalnym chardonnay lub komicznym, histerycznym sauvignon blanc. Oczywiście na koniec okazywało się, że za wszystkim, co piję, stoi ktoś z Concha y Toro. Zmieniłem jednak perspektywę i od razu okazało się, że jest inaczej. Że świat chilijskiego wina nie został zamknięty raz na zawsze przez gigantów, którzy podzielili między siebie rynek. Że Chile się zmienia i to jest w nim fajne. Stereotyp monokultury carménère wywietrzał z mojej głowy dość szybko.

Garażowe Chardonnay z Chile. Wbrew pozorom to nie oksymoron.

Sparkling people

Jednym z miłych zaskoczeń są dla mnie chilijskie bąble. Chile ich coraz więcej pije i coraz więcej robi. Przyczyna jest banalna. Lifestyle. Zawsze dziwiłem się, skąd tyle złych konotacji ma to pojęcie. Przecież chodzi tu tylko o to, że ktoś kiedyś zrozumiał, że konsumpcja wina musującego jest czymś ultraprzyjemnym, podzielił się tą prawdą z innymi, popyt zaczął rosnąć, a producenci chcą na niego odpowiadać. Półka sklepowa z chilijskimi burbujas (argentyńskimi zresztą również) zaczęła się poszerzać. Fajne tanie espumoso robi Valdivieso oraz SBX (marka należąca nomen omen do Concha y Toro). Sparzyłem się na Cono Sur, choć Spurrier kiedyś w „Decanterze” bardzo polecał. To, co robi tu z winem musującym Miguel Torres, cieszy się dużym szacunkiem. Dziś jednak za najlepszy mus z Chile uważa się Brut od Morandé. Najlepszy i najdroższy, bo kosztuje tu równowartość ok. 90 zł. W bąble zainwestowała też Viña Leyda, znana i u nas winiarnia, której pinot i chardonnay są dla wielu burgundzkim benchmarkiem na końcu świata. Niestety na razie wypadło to bardzo słabo. Wino pieni się niczym płyn do mycia naczyń. Nie ma chyba smutniejszego widoku podczas przekrojowych degustacji, niż stolik pełen butelek wina, których nikt nie chce nawet spróbować. Taki obrazek zapamiętam właśnie w przypadku tego producenta.

Lujo znaczy wypas

I jeszcze lista najbardziej wypasionych etykiet win chilijskich, zaprezentowanych w ubiegłym tygodniu w Santiago podczas V Feria Vinos de Lujo. Autorem tego wyboru jest Patricio Tapia, autor kolejnej edycji przewodnika Descorchados 2013, biblii wszystkich tych, którzy lubią punkty w winie i którym te punkty smakują. Dodam tylko tyle, że nie warto po te butelki fatygować się aż do Chile. Tu z różnych powodów są po wielokroć droższe niż w Europie. Taka Almaviva na przykład kosztuje tu równowartość ok. 800 zł, podczas gdy na półce w berlińskim Mövenpicku to wydatek „tylko” 100€ (skądinąd to bardzo smaczne, z bordoskim przepychem zrobione wino; zbiedniałemu kuzynowi polecałem drugą etykietę o nazwie Epu, napisał potem widokówkę z Montevideo i chwalił). Domus Aurea, najlepsze tegoroczne wino czerwone w Chile według Tapii, pamiętam jeszcze z warszawskiego Dekantera za 160 zł. Tu bez czterech stów nie ma sensu pokazywać się w sklepie. Bez sensu.

Różowa wersja Carignan. To nie ironia, to nieoczekiwany zwrot akcji.

Powtórzę niektóre typy za Deschorchados 2013: Clos Apalta (Casa Lapostolle, w Polsce dostępne w Centrum Wina), Almaviva (Rothschild i Concha y Toro), KAI (Errázuriz), Carmín de Peumo (Concha y Toro), Cabernet Franc (Viña Maquis), Domus Aurea (Viña Quebrada de Macul), Malbec Viu 1 (Viu Manent) i Brut Nature (Morandé).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  reuptake

  Z ciekawości: dlaczego w Chile jest tak drogo?

 • mdcc

  A propos musów to po szybkim przeglądzie 4 butelek musujących z Brazylii też mam wrażenie, że ten typ wina dość dobrze się tam udaje – to znaczy maskuje to czego zazwyczaj tam za dużo a wyciąga troszkę innego świata.

  Przy okazji pozdrowienia (choć nadal jestem obrażony)
  Markiz

  • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   rurale

   mdcc

   @reuptake No właśnie nie wiem. Pytałem kilka osób, które powinny wiedzieć (m.in. ludzi z ekipy Rothschilda), ale nie jest to dla mnie jasne. Jedyna wersja „twarda”, którą rozumiem, mówi o ponoć wysokim tu podatku od lujo czyli luksusu właśnie. Nie drążyłem tego specjalnie, bo mnie przyznam szczerze, takie wina niezbyt interesują. Ale podrążę.

    @ mdcc Przyjedź. Wtedy przeproszę. Zapraszam. I jeszcze jedno żeby to było jasne. Chilijskie bąble to nie jest jakieś mistrzostwo świata. W wielu wypadkach wypadły dla mnie tak, że chciałbym do nich wrócić. Po prostu, były przyjemne. A czasem nie.

   • Wojciech Bońkowski

    rurale

    Wydaje mi się że ceny pompuje spekulacja. Typowe zjawisko dla dużych rynków z małą podażą najlepszych win. To samo się dzieje np. w Portugalii albo Austrii – najlepsze wina są b rozchwytywane i na miejscu w detalu kosztują więcej niż za granicą.