Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Wywiad: Vanya Cullen

Komentarze

Z Vanyą Cullen – twórczynią kultowych win z Margaret River, pionierką biodynamiki w Australii, właścicielką Cullen Wines – rozmawia Maciej Świetlik

Vanya Cullen. © Frances Andrijich

Dlaczego Margaret River jest uważane za wyjątkowe miejsce?

Region ma śródziemnomorski klimat, większość winnic usytuowana jest nie dalej niż 10 kilometrów od brzegu Oceanu Indyjskiego. Bliskość oceanu łagodzi klimat, ocieplając zimy i chłodząc lata. Tutejsze gleby należą do najstarszych na świecie. Są mocno zerodowane, mają mało potasu, fosforu i wapnia, hamują wigor winorośli. Na skutek tego wydajność jest mała, ale za to owoce są w pełni dojrzałe fenolicznie. Następna rzecz: jesteśmy obok Great Southern jedynym regionem Australii nieodczuwającym wpływu globalnego ocieplenia. Te elementy i oddalenie od ośrodków miejskich tworzą kombinację naturalnego środowiska przyjaznego uprawie. Jeśli dodać do tego brak zanieczyszczeń środowiska wynikający z naszej izolacji, to mamy też jeden z najzdrowszych regionów uprawy na świecie.

Porozmawiajmy o historii. Jak to się stało, że ten młody region, w którym uprawa na dobre zaczęła się na początku lat 70., został założony przez lekarzy?

Wino jest dobre dla zdrowia, więc siłą rzeczy lekarze je doceniali. A mówiąc poważnie, rzeczywiście pionierzy uprawy byli lekarzami: mój ojciec dr Cullen, dr Cullity – założyciel Vasse Felix, dr Pannel z Moss Wood. Wszyscy lubili połączenie sztuki i nauki, a tak można traktować tworzenie win. Ten naukowy aspekt opierał się dodatkowo na badaniach dr Johna Gladstonesa z 1967 roku [czołowy autorytet w sprawie klimatu i gleb winiarskich regionów Australii, mimo że jego specjalizacją jest uprawa łubinu; autor opracowania wskazującego na Margaret River jako idealne miejsce pod uprawę winorośli – red.]. To także czyni Margaret wyjątkiem, bo jest – wedle mojej wiedzy – jedynym regionem, który powstał na podstawie naukowego opracowania.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!