Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Współczesność tworzą kobiety

Komentarze

Lektura gazetek sieci handlowych jest zajęciem trudnym. Tym bardziej w kontekście wina. Do rąk trafia nam z reguły efekt nieudanego kompromisu zawieranego między szefem marketingu, dyrektorem sprzedaży i przedstawicielem agencji, która drukuje takie gazetki i która chce zawsze dodać swoje trzy grosze. Do tego dochodzi czasem jeszcze głos jakiegoś autorytetu, co powoduje, że całość robi się jeszcze trudniejsza. Okazuje się, że można robić to inaczej, pogodzić informację handlową z informacją w ogóle, roztopiwszy ją wcześniej w lifestyle’owym sosie.

Neon reklamowy Valdivieso w Santiago de Chile, w 2010 r. wpisany na listę Pomników Narodowych. © Carlo López.

Czytam insert jednej z chilijskich sieci handlowych. Gazetka została poświęcona wyłącznie burbujas, czyli winom musującym. Już sam wstęp dobrze brzmi, bo przesłanie jest zwięzłe i treściwe, a brzmi mniej więcej tak: „Ludzie, pijcie bąble! To wino nie tylko na szczególne okazje. Łączcie je z jedzeniem, eksperymentujcie, odkrywajcie frajdę z ich picia”. Fajne, podoba mi się. Potem autorzy tłumaczą prosto, po żołniersku, skąd bierze się cukier w winach musujących i jaki to ma związek ze smakiem i z różnymi napisami na etykiecie. Czytam dalej i właściwie mogę już kupować. Tu dla konsumenta chowanego w Europie zaczyna się lekki dramat, bo gazetkę otwiera oferta szampanów, a najtańszy Moët niestety kosztuje ok. 100 $, zatem ja zainteresowanie nimi tracę (oprócz Moëta, na półkach same silne marki: Veuve Clicquot, Ruinart czy Roederer). Jednak przy okazji gazetka przemyca trochę informacji o Szampanii, zatem coś w głowach jednak zostaje. Na kolejnych stronach, znów prostym językiem, jest o tym, że szampan owszem, jest bardzo dobry, ale są też inne wina musujące, których warto spróbować. Na przykład z Hiszpanii (na półce oczywiście Freixenet), Włoch (tylko Martini, niestety) czy Argentyny (Luigi Bosca, Chandon, Cruzat). Choć z tą ostatnią to nic nie wiadomo, bo tam przecież bardziej niż gdzie indziej „współczesność tworzą kobiety”.  Wybrana na  kolejną kadencję prezydencką Cristina Kirschner urządza nową Argentynę. Zobaczymy jak jej pójdzie.

Pojawia się też w ramce pierwszy powód, dla którego warto pić bąbelki: „rozumiesz kobiety, czyli poznasz jak to jest odczuwać przyjemność bez poczucia winy″. Ta prawda wynika zapewne z jakichś pogłębionych socjologicznych obserwacji autorów gazetki, którzy zauważyli, że dziś kobiety lubią wypić pod koniec dnia kieliszek czegoś musującego, bo to budzi uśmiech na ich twarzach i dobrze wpływa na samopoczucie. Tako rzecze gazetka.

Pani Prezydent, czekamy na gazetkę o burbujas z Argentyny. © Lavozlibre.com.

W tym momencie autorzy zaczynają nas prowadzić przez ocean bąbli chilijskich, o których wcześniej już na Winicjatywie wspominałem (na najwyższej półce tej sieci, która wyprodukowała gazetkę, stoją butelki Titullum, niżej flaszki od Valdivieso, Carmen, Tarapaca, Viñamar czy La Linda). Na następnej stronie pojawiają się kolejne etykiety musów chilijskich (Santa Carolina, Cono Sur, Viña Maipo czy Miguel Torres) i drugi powód, dla którego warto je pić – kuchnia. Polecają je do serów, wędlin, suszonych owoców. Za połączenie niemal idealne uważają burbujas z rybami.

W tym momencie „gazetkopisarze” pokazują różową stronę tego co musuje (na półce znów Valdivieso, Cono Sur, Cruzat i Viña Mar) i wymiar półsłodki (Undurraga, Subercaseaux, nieśmiertelne Codorníu). I trzecia prawda o bąblach. Że bąble to młodość, zabawa, moda. Że młody chłopak lepiej wygląda z kieliszkiem musa w ręku, niż z flaszką piwa, a w młodej dziewczynie jest więcej klasy, kiedy trzyma kieliszek typu flet, niż nudne, klasyczne szkło z chardonnay, nie daj Boże. I to zdaje się, naprawdę na nich działa. Aspiracyjna historia.

Na koniec, gazetka zachęca do kilku nowości (słodkie asti od Riccadonna, extra brut od Viña Mar czy Trivento – ja poczułem się nieco zniechęcony) i sprzedaje nam ostatni argument wprost – mus to afrodyzjak. Pamiętajcie o tym, chłopaki i dziewczyny. Romantyczna noc, wyjątkowa kolacja, ostatni taniec, intymność… Autorzy gazetki nie boją się pretensjonalności, tym bardziej, że na ostatnich stronach mają jeszcze do sprzedania zestawy (czteropak małych butelek 187 ml od Undurragi albo 4 w cenie 3 od Palo Alto). I jeszcze kieliszki do szampana taniej marki Kreo, których serię nie bardzo wiadomo dlaczego nazwano Rioja. Koniec gazetki. Naprawdę tak wyglądała, nic nie zmyślam.

Casillera del Diablo mus
Ki diabeł? © Casillero del Diablo.

Nieco bardziej serio, napiszę tylko, że jeszcze pięć lat temu były dwie marki, pod którymi sprzedawano chilijskie bąbelki, dziś jest ich już 18. Na rynku dostępnych jest już 51 różnych etykiet win musujących (kilka lat temu było ich tylko 10), które różnią się od siebie szczepami, z których są zrobione, zawartością cukru i alkoholu, i pochodzeniem. Jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się kategorii na rynku wina w Chile (w ostatnich latach notowano wzrosty sprzedaży na poziomie 30–40%). Pojawił się też pomysł na stworzenie przepisów apelacyjnych, które uregulują kwestie produkcji chilijskich burbujas. Szczególną atencją zaczął być darzony tutejszy szczep país, z którego Miguel Torres robi różowe wino musujące obsypywane nagrodami przez najprzeróżniejsze gremia i konkursy. W Chile coraz częściej uważają, że ich wina mogą z powodzeniem konkurować z hiszpańską cavą i włoskim prosecco. Tym bardziej, że podstawowe bąbelki od największych producentów często nie kosztują więcej niż osławione trzy dychy.

Zostaje jeszcze tylko próba odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Otóż ponoć wszystkiemu winne są kobiety. Według jednej z teorii Chile dzięki nim pokochało wina musujące. Bo zawiera niewiele alkoholu (z reguły ok. 12,5%) i mało kalorii (tylko 100). Bo z powodzeniem zastępuje tradycyjny chilijski aperitif, czyli pisco sour. Bo jest wszechstronny w kuchni i nadaje się praktycznie na każdą okazję. Czy współczesność naprawdę tworzą kobiety?

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Zdjęcie profilowe Marek Hnatyk
    Zdjęcie profilowe Marek Hnatyk
    marek

    Odpowiedź na to  pytanie jest bardzo prosta: NIE

  • Wojciech Bońkowski

    @rurale:disqus Dzięki za ciekawe wieści. Bąbelki jako segment rynku rosną we wszystkich krajach, więc wcale mnie to wszystko nie dziwi. Zaskoczyła raczej wzmianka o pais, bo jakoś nie myślałem o tym szczepie jako podstawie dobrych bąbelków.