Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Winozagadka

Komentarze

Mam dla Ciebie zagadkę. Te słowa piszę siedząc w restauracji usadowionej po środku winnicy. Winnicy jakich z pozoru wiele, a jednak – wyjątkowej. Spróbuj zgadnąć, w jakim kraju jestem. Ostrzegam, łatwo nie będzie.

Owa winnica leży nad jeziorem skrytym wśród gór. Słynnym jeziorem – jego nazwa widnieje w każdym zestawieniu atrakcji turystycznych tego kraju. Nic zresztą dziwnego – jest ogromne, srebrzyste, piękne. Jego płytkie wody tną długie łodzie poławiaczy wodorostów, wbite w dno drewniane pale gną się pod ciężarem domów składających się na tutejsze wsie, w szuwarach dokazuje wodne ptactwo. Znalazło się nawet miejsce na pokaźną, pływającą plantację, przywodzącą na myśl sceny z „Wodnego świata” Kevina Costnera.

Birma świątynia
Po drodze do winnicy.

Wróćmy jednak do winnicy. Dotarłem do niej piechotą, choć większość gości dojeżdża tu z pobliskiego miasteczka konnym wózkiem, bardzo w tych okolicach popularnym. Ja postawiłem na spacer, bo chciałem przyjrzeć się życiu w pobliskich wsiach, zrobić kilka zdjęć farmerom zgiętym wpół nad swoimi uprawami, zerknąć na ukryte w chaszczach ruiny świątyń.

W samej winnicy widoki są znajome – ot, wzgórza pokryte rzędami winorośli. Na ustawionych między nimi tabliczkach przeczytać można nazwy szczepów – Sauvignon Blanc, Carignan, Tempranillo, Merlot, Pinot Noir i in. Ciepło, cieplej? Ostrożnie, pozory mylą. W końcu globalizacja dotyczy też wina. Gdy przyjdzie czas zbiorów i owoce wylądują w winiarni, ich sok trafi do szwajcarskich zbiorników ze stali nierdzewnej, które właściciel winnicy przywiózł z Włoch. Gdy sok przeistoczy się już w wino, przelany zostanie do dębowych beczek z Węgier. Kilka miesięcy później nastanie czas butelkowania. Wina, pod okiem francuskiego winemakera trafią do flaszek importowanych z Francji i z Chin.

Birma Red Mountain Winary
Krzewy Sauvignon Blanc.

To jednak za kilka miesięcy, na razie degustuję wina z zeszłego rocznika. Zerkam na srebrzące się u stóp wzgórza jezioro i wkładam nos w kieliszek. Na start – Sauvignon Blanc. Jego rześki, pachnący miętą nos to w tym klimacie zbawienie. Ukojenie w upale przynosi też każdy pełen żywej kwasowości łyk.

Drugie w kolejce jest Rosé. Powstałe na bazie szczepu Carignan wino ma głęboko różową barwę i wtórujący jej malinowy aromat. To, co zostawia po sobie na podniebieniu, każe wziąć kolejny łyk.

Czas na wino czerwone – do mojego kieliszka trafia Shiraz–Tempranillo. W nos uderza aromat morwy podszyty płatkami róży i nutą drewna. W ustach krągłe i zaskakująco aksamitne, o łagodnym garbniku – smakowałoby moim rodzicom.

Birma Red Mountain Shiraz-Tempranillo
Czerwone.

Wreszcie kolej na deser – Muskat z późnego zbioru okazuje się ledwie słodkawy, lekki, pachnący liczi i białą porzeczką, zepsuty nieco nutą fasoli szparagowej.

Płacę równowartość 3 dolarów za zestaw degustacyjny i zaglądam jeszcze do menu tutejszej restauracji – może ono naprowadzi Cię na trop mojej lokalizacji. Wybór jest spory i eklektyczny – francuska zupa cebulowa stoi tu ramię w ramię z tom yam. Stek z australijskiej wołowiny konkuruje o twoje względy z cordon bleu. Do ciebie też należy wybór między spaghetti a zawiesistym curry.

Wciąż masz wątpliwości? OK, czas na konkrety, nic tak nie rozjaśnia sytuacji jak nieco statystyk. Winnica, w której jestem jest drugą w tym kraju (pierwszą założyli Niemcy, ta jest już w rękach przedstawiciela jednej z tutejszych mniejszości etnicznych). Na mapie pojawiła się w 2002 roku, pierwsze wina trafiły na rynek w 2008. Większość z napełnionych tu butelek (w 2011 roku było ich 110 tys.) trafia na rynek krajowy (najczęściej do hoteli i restauracji) i wypijana jest przez turystów. Ludność lokalną rzadko stać na picie wina.

Gdzie w takim razie jestem? Co to za tajemniczy kraj? Wiem, ale nie powiem. A to dlatego, że ogromna część jego uroku wynika z tego, że pozostaje on w dużej mierze nieodkryty – w sam raz dla miłośników zagadek.

PS. Jeśli zżera Cię ciekawość, zajrzyj na Skok w Bok – tam w najnowszych wpisach przeczytasz kilka historii z tego niezwykłego kraju. O tym zaś, gdzie dokładnie leży i jak nazywa się opisana wyżej winnica, przeczytasz już za kilka dni tutaj.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Benzaiten

     Wnioskując po pierwszym zdjęciu jesteś w Kambodży, choć nie przypuszczałam, że tam też są winnice…

  • Maciej Klimowicz

    Regon trafiony. W Kambodży jest z tego co mi wiadomo jedna winnica. Ale to nie o niej i nie o tym kraju tu mowa. Pozdrawiam!

  • Entourager

    Birma, birma…… Pomiędzy Tanngyi a Shwenyuang, w okolicach Inle.