Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Wino do deseru??

Komentarze

Czy pijecie czasem wino do deseru? Statystycznie rzecz biorąc, nie pijecie. Wina słodkie (te prawdziwie dobre, nie demi-dulce po 9,99) sprzedają się w Polsce bardzo słabo. Statystyczny Polak wypił na przykład w 2011 roku, trzymajcie się mocno, 2 ml porto. Nawet w restauracjach jest marnie. Lokal w centrum Warszawy, który w 9 miesięcy upłynnił kilkaset flaszek Chablis i Chianti, w tym samym czasie sprzedał wina deserowego… 2 butelki. Po prostu mamy za mało w portfelach, by po Prosecco do śledzia i Syrah do kaczki otwierać jeszcze jedną butelkę. Zwłaszcza, że dobre słodziaki z natury rzeczy muszą trochę kosztować.

A jednak warto. Warto pić wina do deseru, bo słodka rozkosz zmysłów zdwajając się, może stać się wręcz tantryczna. Warto, choć jest to trudne. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze dobrać wino do deseru jest trudniej niż do innych dań. Może to z powodu ich intensywności, może przez świętą zasadę „kwasowości się znoszą, cukry – dodają”, sprawiającą, że ze słodyczą na talerzu i w kieliszku łatwo przedobrzyć. A może dlatego, że w deserach występują składniki wina nielubiące – czekolada, lody, karmel.

Lara Gessler beza creme de cassis z czarnymi porzeczkami
Jan Brueghel (starszy), „Martwa natura z crème de cassis” (1638), olej na płótnie, Rijksmuseum, Amsterdam.

Dzielę się tymi myślami jeszcze na gorąco po deserowym maratonie, jaki zafundował degustatorom Robert Mielżyński do spółki z cukierniczymi mistrzami – Larą i Piotrem Gesslerami. Spróbowaliśmy aż siedmiu deserów, a do każdego co najmniej pół tuzina win, zażywając tym samym oprócz solidnej dawki wiedzy co najmniej 15 tys. kalorii. A oto syntetyczne wnioski:

1. Do słodyczy wyłącznie wino słodkie – zasada pewna na 95%, pozostale 5% to na przykład wytrawny szampan Deutz Brut Classic do bezy z crème de cassis, które była co prawda całkiem słodkie, ale towarzyszyły jej prawdziwe polskie kwaśne czarne porzeczki, które rzuciły winu smakową linę.

Lara Gessler profiterolka z kremem Drambuie
Profiterolka z kremem Drambuie.

2. Wino powinno być słodsze niż deser – zasada funkcjonująca od XIX wieku. Sprawdza się w 75%. Półwytrawne Vouvray demi-sec nie miało szans z (mało słodkim, ale i tak za bardzo) gruszkowym tiramisú. Profiterolka z kremem Drambuie była za słodka dla Vin Santo. Ale czasem wystarczy jeden mniej słodki akcent na talerzu, żeby przesunąć połączenie o oktawę w dół: lody waniliowe to za wysokie progi dla Moscato d’Asti, chyba że polejemy je sosem ze świeżych, kwaskowatych malin.

Lara Gessler lody waniliowe z gorącymi malinami
Lody waniliowe z gorącymi malinami.

3. Szukając dobrego połączenia, szukaj w winie tych samych smaków co na talerzu. Florentynka ze smażonymi w miodzie midgałami i skórką pomarańczową idealnie pasuje do włoskiego Vin Santo, które samo z siebie pachnie i migdałami, i kandyzowaną skórką.

Lara Gessler florentynka z lodami czekoladowymi
Florentynka z lodami czekoladowymi.

4. Do czekolady pasuje niewiele win. Porto (najlepiej Ruby albo Vintage, ale czasem przeszkadza alkohol), francuskie Maury oraz paradoksalnie Tokaj aszú. Nie pasują wina wytrawne (nie wierzcie w powtarzaną tu i ówdzie bujdę, że Zinfandel albo Cabernet Sauvignon – stają się cierpkie i gorzkie), nie pasują wina kwaśne (Riesling Auslese). Jeśli czekolada ma bardzo mocny smak, np. w ciastku fondant z płynnym środkiem, czasem w ogóle lepiej zrezygnować z wina.

Lara Gessler Mocca Mousse
Mocca Mousse™.

5. Do deserów jajecznych pasuje wiele win. Crème brulée, flan, pudding i kompania chętnie spotkają się z tokajem, Sauternem, Recioto, Auslese czy Moscatelem. To łatwy deser do wina; idealny wybór, gdy np. macie do odkorkowania jakąś wielką butelkę i nie chcecie jej zepsuć złym połączeniem.

Lara Gessler pistacjowa creme brulee
Crème brulée to jest przyjemność, crème z winem to jest rozkosz, crème z 6 winami to jest katorga...

6. Uwaga na obce smaki. Jeśli w deserze występuje mocny element kwaśny albo gorzki, wszelkie reguły biorą w łeb. Lara Gessler przygotowała Campari Orange Duet, czyli deser à la klasyczny koktajl. Obok lodów pomarańczowych na talerzu leży świetny torcik bardzo wyraźnie nasączony campari.

Lara Gessler Campari Orange Duet
Campari Orange Duet™.

Gorzkawy smak chininy jest tak przenikliwy, że zabija po kolei wszystkie wina: Asti, Jurançon, porto tawny i Pedro Ximenéza. Pomaga dopiero… armaniak! Pozbawiony słodyczy, z własną nutą wręcz torfowej goryczki, tworzy z torcikiem sekundę nieprawdopodobnego posmaku. Takie 2+2=5 to właśnie chwila, dla której warto bez końca eksperymentować. Nawet za cenę 15 tys. kalorii.

Lara Gessler
Lara Gessler

Konsumowałem i cierpiałem na zaproszenie importera Roberta Mielżyńskiego oraz Lary i Piotra Gesslerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Thor

  Nie tak dawno uczestniczyłem w degustacji czekolady z Manufaktury Czekolady- świetny polski producent czekolady bez ulepszaczy i dodatków spulchniających. Czekoladę (w normalnej postaci- tabliczki) łączyliśmy z winami. Było porto tawny, moscatel do setubal, riesling z rheinhessen (wtrawny, mocno mineralny), rioja crianza i coś jeszcze, czego już nie pamiętam ;) W każdym razie okazało się że wina słodkie z tą czekoladą nie zgadzały się wcale, smak połączenia był wyraźnie gorszy niż smaki osobno. Czekolada + riesling – to był dramat do kwadratu, wino stało się metaliczne i słone. Zdecydowanie najlepiej wypadło połączenie z rioją, której kwasowość odświeżała podniebienie, a beczkowe aromaty świetnie łączyły się z smakiem czekolady. Była to dość zaskakująca degustacja, pokazująca że eksperymentalne połączenia mogą być zdecydowanie lepsze niż ślepe trzymanie się tradycji.

  • Wojciech Bońkowski

   Thor

   Ciekawe z tą Rioją, sam tego nie próbowałem, może to te nuty cynamonowe (typowe dla amerykańskiej beczki) dały ten sukces? Z Rieslingiem zgadzam się. Jedna z gorszych rzeczy z czekoladą.

 • Piotr Kolodziejczak

  Świetny tekst, pouczające!
  Ja też kiedyś robiłem „wewnętrzną” degustację czekolady z winami. Chodzi oczywiście o czekolady gorzkie nie mleczne. Czekolady bez żadnych dodatków. Kakao było z Trynidadu, Ekwadoru i Javy. Generalnie wyniki były dla mnie bardzo zaskakujące. Z Sherry PX połączenie tragiczne. Mdłość do potęgi. To taki przykład na 1+1=-2… Z Prosecco Extra Dry nie najgorzej, ale generalnie raczej do zniesienia niż dobrze. Z Auslese bardzo słabo, kompletnie nie pasowało. O dziwo zdecydowanie wypadł niezbyt treściwy Pinot Noir… Dość proste wino ze sporą kwasowością… I to było połączenie OK, choć zdecydowanie nie był to wynik ponad sumę smaków.
  I jeszcze pytanie z ciekawości, w jakim armaniaku są nuty torfowe, bo muszę to komuś w takim razie w prezencie kupić i przekonać do destylatu z właściwej rośliny:-). 

  • Wojciech Bońkowski

   Piotr Kolodziejczak

   Próbowaliśmy Assemblage 12 Ans od Marka Darroze’a. Jest to takie „negociant cuvee” mieszane z różnych winiaków bazowych i roczników. U Mielżyńskiego dostępne są wersje 8-12-20-30-40-60 lat. Trochę się zdziwiłem tą nutą torfową ale tego dnia była bardzo wyraźna. Pozdrawiam!

   • Piotr Kolodziejczak

    Wojciech Bońkowski

    Bardzo dziękuję za informację. Ciekaw jestem co stosują do podgrzewania brzeczki? Może w tym tkwi sekret. Pozostają jeszcze beczki oczywiście ale tu już ew. mogłaby to być kwestia chyba tylko odpowiedniego wypalania tychże. Bo nie wiem skąd w armaniaku mogłaby się jeszcze taka nuta pojawić. Swoją drogą kiedyś spotkałem się z namiastką tego aromatu w przeciętnym poniekąd koniaku Lheraude 10 letnim (oznaczenie zastosowane przez producenta). To było coś na kształt „apteczności” obecnej właśnie w torfowych whisky.

    • Wojciech Bońkowski

     Piotr Kolodziejczak

     Moje kompetencje w tej dziedzinie są ograniczone, ale być może to też kwestia użytych odmian winorośli. Pamiętam od Darroze’a pite kiedyś stare 100% Folle Blanche, które miało bardzo korzenny bukiet i gorzki smak, zupełnie odmienny od „standardowego” armaniaku. Zresztą w armaniakach jak wiadomo rozrzut stylistyczny jest od A do Z.
     Notabene wersję 8, 12 i 20 lat można u Mielżyńskiego spróbować na kieliszki i przekonać się małym kosztem „o co kaman”. Pozdrawiam!

     • Piotr Kolodziejczak

      Wojciech Bońkowski

       Super! Będę próbował w takim razie. Trzeba to sprawdzić na własne usta i nos :-)

 • Zdjęcie profilowe Zbigniew michalski
  Zdjęcie profilowe Zbigniew michalski
  Zmisiek1

  przyznaję, że mi do czekolady podpasował argentyński Syrah.