Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Świętomarcińskie 2015

Komentarze

Winnia Srebrna Góra Wino Świętomarcińskie czerwone 2013

Winnica Srebrna Góra Świętomarcińskie 2015

Mamy kolejny rok, mamy kolejne wino świętomarcińskie! Krakowska Winnica Srebrna Góra już po raz trzeci zabutelkowała dwa młodziutkie wina z bieżącego rocznika, nawiązując do starej, choć potem zapomnianej polskiej tradycji picia młodego krajowego wina (tak recenzowaliśmy rocznik 2013, a tak 2014).

Wersja biała 2015 jest mocno aromatyczna, melonowa, całkiem jak na polskie warunki wytrawna, a do tego pozbawiona ostrego niedojrzałego kwasu, który tak często straszy w naszych dionizjakach. Smakuje mocno krzyżówkami, z których je stworzono (Siegerrebe i Solaris), ale to jakoś nie boli w tym słonecznym roczniku, gdy nasz świat zdał się najlepszym z możliwych, a nawet nad Wisłą winogrona soczyście dojrzały.

Czerwone Świętomarcińskie 2015 robi (jak rok temu) lepsze wrażenie. Jest szlachetniejsze, mniej hybrydowe, bardziej „normalne”. Ma odrobinę nuty ziemniaczanej, ale mniej niż większość polskich win czerwonych. Bardziej zarzuciłbym płaskość i pewien brak nerwu. Ale to się pije! Są też lekkie nuty przydymione (od dębu?). Wino jest lekkie i bardzo strawne, doskonale nada się do świętomarcińskiej gęsi, ale też do deski wędlin albo polskiego sera. Kolejny rocznik, kolejny sukces!

Oba wina do kupienia za 39 zł w sklepie internetowym (który jest zarazem dystrybutorem) Wina.pl – kliknij linki powyżej. A także w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce – zobacz pełną listę na tej stronie (w zakładce Wino Świętomarcińskie > Gdzie kupić).

Źródło win: nadesłane do degustacji przez dystrybutora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • JM

    nuty ziemniaczanej czy raczej buraczanej…?To jest kupaż Rondo z Regentem?Pozdrawiam

    • Radek Rutkowski

      JM

      Wg strony wina.pl: Acolon / Pinot Noir

    • Wojciech Bońkowski

      JM

      to raczej był polski ziemniak niż egerski burak…

  • Radek Rutkowski

    Dębu?

  • klf

    Białą wersję gorąco polecam, jest dokładnie tak jak w opisie W. Bońkowskiego.

  • LechM

    Mieliśmy okazje w szerszym gronie degustować oba prezentowane wina podczas spotkania w ostrawskim Mundlochu (www.mundloch.cz) – zainteresowanie wielkie nie tylko o te wina, ale ogólnie o winiarstwo polskie. Co do bialego-bardzo sie podobalo wszystkim, oceniono zwlaszcza rześkość, soczystość, dobra aromatyke. Za to z czerwonym prawie wszyscy mieli klopot ze wzgledu na wspomniana wyžej plaskość, krótkość-w ustach strasznie szybko sie wytracalo, može ocenie ostro, ale nudzilo. Bardzo podobne do zeszlorocznego, które okazalo sie robione jakby pod jedna date 11.11. – Na Boze Narodzenie bylo juž martwe. I tak bedzie bardzo prawdopodobnie i w tym roku.