Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Winnica Moderna Muscaris 2017

Komentarze

Winnica Moderna Muscaris 2017

Zeszły rok stał pod znakiem wielu udanych debiutów polskich winiarzy, które rozłożyły się właściwie na pełnych 12 miesięcy. Ostatnie z nich niewątpliwie należały do winnic z Dolnego Śląska, które prezentowałem przy okazji targów Enoexpo. Wśród nich szczególnie wyróżniała się Winnica Moderna – tak za sprawą równej, wysokiej jakości wszystkich prezentowanych win, jak i zapadających w pamięć etykiet (mam wrażenie że Sylwia Herbsztajn i Winnica Skarpa Dobrska, wreszcie wyraźnie pokazała, jak istotny to element).

Winnica została założona w 2015 roku przez Nestora Kościańskiego, który dla realizacji tej pasji porzucił swoją wcześniejszą pracę w świecie finansów. Do tego wydarzenia nawiązuje częściowo nazwa samej winnicy – jako nowego projektu i rozdziału w jego życiu. Drugim powodem jej wyboru jest architektura, a konkretnie wrocławski modernizm, którego Nestor, jak sam przyznaje, jest psychofanem. To właśnie jemu oddają hołd poszczególne, jak już wspominałem, świetnie zaprojektowane etykiety win. Sama winnica położona jest na Wzgórzach Trzebnickich, na glebach lessowych. Obsadzona została odmianami chardonnay, johanniter, muscaris i riesling (białe) oraz cabernet cortis i rondo (czerwone). O zaletach tej lokalizacji i panującego tam klimatu fanów polskiego wina nie trzeba chyba przekonywać, wszystkich pozostałych odsyłam do mojego niedawnego tekstu o Winnicach Wzgórz Trzebnickich. Zresztą, podobnie jak w przypadku Rafała Wesołowskiego, także Winnica Moderna to tak naprawdę dwie parcele – 1,6 ha i 0,8 ha. Producent w najblizszych latach planuje obsadzić kolejne – ma jeszcze do dyspozycji ponad 3 hektary ziemi. Debiutancki rocznik 2016 był naprawdę udany (moim faworytem pozostaje johanniter) i wygląda na to, że nie zawiodą nas także wina z rocznika 2017. Pierwsze z nich będzie zresztą wyjątkowe.

Winnica Moderna. © Mariusz Kapczyński / Vinisfera.pl.

Nestor posiada jedynie 216 krzaków odmiany muscaris. Ta symboliczna ilość może posłużyć właściwie wyłącznie do kupaży. W tym roku producent zdecydował się na inny krok – powstanie wino okolicznościowe. 180 butelek uczci jubileusz 90-lecia włączenia Maślic i osiedli zachodnich w granice administracyjne Wrocławia i będzie można je kupić wyłącznie w czasie obchodów tej rocznicy. Pierwszych 90 butelek zostanie przygotowanych na inaugurację tego wydarzenia (to już jutro!), druga połowa – na kolejną imprezę w maju. Jak mówi sam Nestor: „Chciałem nawiązać do samej liczby – 90 butelek ku pamięci lat minionych i 90 na dobrą wróżbę na przyszłość”. Jak można się było spodziewać, wino posiada też szczególną etykietę – inspirowaną Maślickimi Żyletkami – najstarszym fragmentem osiedla, zaprojektowanym w 1932 roku przez Heinricha Knipinga.

Absolutnie przedpremierowo miałem możliwość spróbowania tego wina i napiszę tylko: kto może, niech odwiedza jutro Maślice. Jest to bowiem najlepszy muscaris, jaki do tej pory powstał w Polsce. Czysty, dość aromatyczny owoc (cytrusy, brzoskwinie, młode jabłka), trochę nut mineralnych oraz doskonała, orzeźwiająca i zrównoważona kwasowość. Co więcej, producentowi udało się utrzymać w ryzach alkohol, co nigdy nie jest łatwe w przypadku tej odmiany – tutaj mamy go równe 12%. To naprawdę świetna inicjatywa, której potrzeba chyba już tylko dobrej pogody na samej, plenerowej imprezie – i tego właśnie wszystkim życzę (45 zł). ♥♥♥♡

Do spróbowania wyłącznie na tej imprezie! © Rada Osiedla Maślice.

Wino zakupić będzie można jutro na imprezie odbywającej się we Wrocławiu (Staw przy Potokowej/Ślęzoujście) oraz w czasie drugiej imprezy w maju – termin jeszcze nieustalony.

Źródło wina: nadesłane do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.