Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Szczyt w Brukseli

Komentarze

WBIS to skrót od Wine Business Innovation Summit. Pierwsze spotkanie pod tym szyldem odbyło się w ubiegły weekend w Brukseli. Przyjechali na nie pasjonaci wina, zarówno związani z branżą zawodowo, jak i czysto hobbistycznie: producenci, importerzy, marketingowcy, dziennikarze i blogerzy, żeby poszukać nowych sposobów na dotarcie z winem do konsumentów. Pojechaliśmy tam z Maćkiem Gontarzem, żeby przysłuchać się dyskusji, zawrzeć nowe i odświeżyć stare znajomości, no i napić się wina (oraz spróbować słynnych małży i frytek, aby ponownie przekonać się, jak bardzo są przereklamowane).

To nie jest symbol przynależności do gangu motocyklistów, ale prezent dla najlepszych klientów sklepu wineontherocks.com.

Sobotę, pierwszy dzień spotkania, wypełniła głównie konferencja. Sesje toczyły się w trzech różnych salach równolegle, nie sposób było więc śledzić ich wszystkich. Pierwsza z nich dotyczyła ROI (hasło to pojawiało się jeszcze kilka razy – dla niezorientowanych jest to return on investment), zapraszania pasjonatów wina do zwiedzania winnic i odwiedzania producentów. Padło wiele słów zachęty, by takie spotkania w winnicach organizować, ale konkretnego oszacowania, jak to się przekłada na zyski, nie podano. Podobny charakter miała inna sesja, która dotyczyła ROI z prowadzenia przez winiarzy działań w mediach społeczniościowych. O swojej w nich aktywności opowiadali Jean-Frédéric Hugel (jeden z „fils” w Hugel & Fils z Alzacji) i Mélanie Tarlant (z domu szampańskiego Tarlant). Znów niestety zabrakło konkretnych liczb, choć zarówno Hugel jak i Tarlant zapewniali, że zyski przekraczają koszty prowadzenia profili na Facebooku, Twitterze, YouTube (a także największym chińskim serwisie mikroblogowym Weibo, bo i tam promuje się wino – z oczywistych względów). Trudno jednak zweryfikować te zapewnienia. Chwalono się m.in. dostępnością promocyjnych i edukacyjnych materiałów wideo, ale liczba „obejrzeń” na YouTube prezentowała się raczej skromnie. Warto kręcić film, by obejrzano go 66 razy? A kiedy uda się wyprodukować hit internetu, przedstawiający otwieranie szampana za pomocą iPada, jak on przekłada się na świadomość marki i potem na sprzedaż wina? Z drugiej zaś strony trudno sobie wyobrazić kompletną nieobecność marki w internecie.

Najciekawsza była sesja dotycząca niekonwencjonalnych sposobów sprzedaży wina przez internet. Finkus Bripp z Wineontherocks.com opowiedział historię swojego sklepu, który stawia na dizajnerską prezentację oferty, skierowanej do młodych, modnych i aspirujących. Sklep ma w ofercie kilkadziesiąt win z całego świata, a ostatnio wprowadził dwa wina pod własną etykietą, kupażowane osobiście przez właściciela w Portugalii, które okazały się ogromnym sukcesem. Pierwsze z nich nazwano Lolita, a drugie MILF – Bripp nie boi się kontrowersji, choć nie tylko na nich ufundowany jest sukces sklepu. Wszystkim polskim właścicielom internetowych biznesów, którzy często narzekają na niewielką sprzedaż za pomocą tego kanału, polecam odwiedzenie Wineontherocks.com. W urządzenie sklepu internetowego trzeba też włożyć sporo serca i sporo pracy, żeby klienci w nim kupowali. Liczą się dobre ceny, dobry wybór, ale też – coraz bardziej – styl i osobowość sprzedawcy, którą wbrew pozorom da się przekazać także w internecie. A tego ostatniego większości naszych sklepów zdecydowanie brakuje.

Najnowsza etykieta pomarańczowej Fanty, edycja limitowana.

A potem nastąpiła oczywiście degustacja. Dość różnorodna, żeby nie powiedzieć – chaotyczna. Hugel zaprezentował podstawowe wina ze swojej rodzinnej posiadłości, dobrze nam znane z oferty ś.p. Centrum Wina. Kilkanaście etykiet z różnych francuskich apelacji przedstawiło The Grenache Symposium. Można było spróbować słodkich win wzmacnianych z Maury, Rivesaltes i Banyuls, dość trudnych do znalezienia na półkach polskich sklepów, oraz win wytrawnych opartych o grenache. Co ciekawe, wina wzmacniane od niewzmacnianych różniły się już tylko wyższą zawartością cukru, bo 16% alkoholu stanowiło normę w obu grupach. Były również reprezentowane francuskie wina musujące z mniej znanych apelacji, takich jak Crémant de Bordeaux czy Clairette de Die. Jedno z win z tej ostatniej apelacji, podpisane dumnym Cuvée Impériale na imponującej złotej etykiecie, oceniłbym na 1 w skali, gdzie 0 wyznacza pomarańczowa Fanta, a 10 rocznikowy szampan. A może nawet na 0? Może to była Fanta?

Na pierwszym planie iPhone, na drugim planie wino Vespa, na trzecim planie Wayne Young – prawa ręka Joe Bastianicha.  

Dużo mniej zaskakujące były wina belgijskie. Były po prostu bardzo przeciętne. Na wyróżnienie zasługiwało za to sabaudzkie Roussette de Savoie Marestel Altesse 2005, intensywnie żółte, nieco utlenione, mocno skoncentrowane wino, które zdaniem importera dopiero zaczyna osiągać dojrzałość do picia. Innym winem, które trzeba wyróżnić było Bianco Superiore Calvarina Monte Lessini DOC od Sandro de Bruno – zabutelkowany wulkan, eksplodujący w kieliszku. I wreszcie biała Vespa, którą z butelki magnum rozlewał Wayne Young, odpowiedzialny za winnicę Joe Bastianicha. Nieco techniczna, ale bardzo dobra.

Jak to wino z Moraw: śmieszy, tumani, ale w ogóle nie straszy.

Chaos narastał, na stołach walały się puste kieliszki i puste lub prawie puste butelki. Wyłowiłem wzrokiem jedną z nich, której jak mi się wydawało, nie próbowałem i zdębiałem. „Pan Twardowski” głosiła etykieta. „Nasi! Nasi tu są!” pomyślałem sobie. Wino (całkiem sympatyczne, w stylu nieco działkowym, ale bardzo pijalnym) jest jednak z pochodzenia winem czeskim, a właściwie morawskim. Podpisał się pod nim Bogdan Trojak, urodzony w Cieszynie poeta (wydał zbiorek wierszy pod tytułem… „Pan Twardowski”), tłumacz i winiarz, członek grupy Autentystów. Przez moment poczułem się, jakbym spadł z Księżyca.

Właścicieli uprasza się o odśnieżanie przylegających do posesji chodników.

Niedziela również była dniem, w którym niejedną flaszkę otwierano w Brukseli, wiele z nich stało się przebojami Instagramu. My jednak nie załapaliśmy się ani na dwudziestoletnie rieslingi, ani na piętnastoletnie côte-rôtie: przeskakiwaliśmy przez zaspy od kawiarni do baru, próbując się rozgrzać a to kawą, a to herbatą, a to miską pho. W tym samym czasie w Warszawie ktoś pakował w skarpety dziesiątki win z Rioja. Ale to zupełnie inna historia…

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Marcin Gęsicki

  Czy aby na fotografii jest na pewno Joe Bastianich?

  • Grzegorz

   Marcin Gęsicki

   Właśnie przeczytałem i też mam poważne (i myślę ,że w pełni uzasadnione) wątpliwości… :)

   • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Marcin Jagodzinski

    Grzegorz

    Nie mam w domu telewizora, a byłem w czasie degustacji. Tak mi powiedziano, jeśli pomyłka, to bardzo przepraszam. Z celebrytów jestem bardzo słabiutki. 

 • Anonim

  Panowie, 100 punktów za czujność!