Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Nie kupuję w dyskontach

Komentarze

Temat win z dyskontów niemal zdominował blogosferę, co jest, jak się wydaje, polską specjalnością i światowym ewenementem. Staram się czytać blogi angielsko- i francuskojęzyczne, oczywiście z braku czasu w bardzo ograniczonym zakresie, jednak jak dotąd nie spotkałem tekstu, którego autor opisuje swoje cierpienia po wypiciu setnego wina z Lidla, gdy okazało się, że znów jest marne, po czym z uporem godnym naprawdę lepszej sprawy kupuje kolejnego bikavera za 9,90 w nadziei na co? Nie wiem. Natomiast w jednym z wielu polskich blogów czytam:

Nie tak dawno, ubolewałem nad jakością bikavera z polskich marketów, w odróżnieniu od marketów węgierskich. Jednak zaobserwowałem, że pojawiło się kilka nowych pozycji z tej kategorii a mając na uwadze lidlowskiego Furminta za 10 zł, który okazał się rewelacyjny zdobyłem się na odwagę i kupiłem dwa Egri, jedno we wspomnianym Lidlu drugie w Tesco. Oba wina kosztowały po 10 zł. Wino dla Tesco wyprodukował Weinhaus a dla Lidla potentat marketowy Varga. Jak się te wina zaprezentowały? Otóż… marnie, z przewagą in plus dla Lidla [pisownia oryginalna].

Z całym szacunkiem, przypomina to trochę nie tak dawne dyskusje na temat wyższości Sophii Melnik od Slavyantsi nad Sofią Melnik z Vinpromu. No i jeszcze pytanie: po co ten człowiek się tak męczy? O ile mogę zrozumieć twórców Do Trzech Dych, początkowo bloga, teraz już właściwie portalu, bo idea doradztwa dla konsumentów jest tu jasno sformułowana, o tyle nie mogę zrozumieć zamiłowania, z jakim najtańszymi winami katują się inni blogerzy.

Virgile Joly Le 20 Rouge 2011
Jedna z nielicznych okazji.

Jeśli o mnie chodzi, nie kupuję win w Lidlu, Biedronce i podobnych sieciach. Nie oznacza to, broń Boże, dyskredytowania klientów, którzy takie wina kupują czy lekceważenia ich wyborów. Nie moja sprawa. Natomiast czuję się jak najbardziej uprawniony, by do chóru zachwytów dołączyć swoje, całkiem nieideologiczne, ale jak najbardziej praktyczne zastrzeżenia. Oto więc kilka powodów, dla których nie kupuję dyskontowych win:

• Nie interesuje mnie picie wina, o którym można tylko powiedzieć „jak na 9,90 to niezłe”. Wątroba jest jedna, a życie zbyt krótkie, aby je marnować na picie kiepskich win. Nie znaczy to, że wszystkie wina z dyskontów są marne, ale z pewnością szansa trafienia na te lepsze jest znacznie mniejsza, a na te złe znacznie większa niż w supermarketach.

• Wartość edukacyjna tych win jest minimalna. To nie jest tak, że kombinujemy sobie: barolo jest drogie, to kupię takie tanie barolo z Biedronki czy amarone z Lidla, będzie na pewno gorsze, ale da mi to pojęcie, czym jest barolo lub amarone. Nieprawda. Słabe barolo czy amarone z dyskontu da jedynie pojęcie, jak wyglada słabe wino. Ma to walor edukacyjny, ale wystarczy raz. Po co powtarzać?

• Kalkulacja ekonomiczna. Ponieważ jak dotąd na kilkadziesiąt blogerskich rekomendacji, na wina pijalne z przyjemnością trafiłem 3 razy (słownie trzy), oznacza to skuteczność na poziomie 5 do 10%. Szansa na niezłe wino w cenie około 15 zł jest więc w najlepszym razie jak 1/10, per saldo nie kosztuje ono zatem 15 zł, ale ponad stówę. Wolę więc raz na jakiś czas kupić wino za tę stówę, a niezłe wina „do trzech dych” znacznie łatwiej upoluję w supermarketach, a coraz częściej nawet w sklepach specjalistycznych.

Podsumowując, nie skreślam win z dyskontów w sensie promowania picia wina w ogóle. Ludzie, którzy po prostu piją wino do jedzenia, trafią w końcu na jakieś swoje ulubione i będą je kupować, a satysfakcja z frajdy za niewielkie pieniądze na pewno nie do pogardzenia. Dyskonty wreszcie odczarowują wino, zdejmując z niego odium snobizmu i pokazując, że może być ono – no właśnie, „jak na 9,90 niezłe”. Nic w tym złego, przeciwnie, więcej osób ma szansę dołączyć do pijących wina, co na dobre wyjdzie nam wszystkim. Krótko mówiąc potrzebne są zarówno dobre restauracje, jak i fast foody, tylko o tych drugich liczący się kulinarni krytycy nie piszą recenzji.

Eidosela

Poniżej dwa z trzech dla mnie pijalnych win z Biedronki:

Le 20 Rouge – wino regionalne z Langwedocji, produkowane przez świetnego winiarza Virgile’a Joly, ponownie pojawiło się w sprzedaży. Soczyste, radosne i powietrznie lekkie. Za 14,99 zł to jedna z tych nielicznych, prawdziwych okazji. (Recenzowaliśmy to wino już tutaj).

Eidosela Albariño – białe, wytrawne wino z Rías Baixas, bez entuzjazmu. Jak na albariño przeciętne, jak na codzienne białe wino, warte z grubsza tych 19,99 zł, czyli nieźle, ale w odróżnieniu od Joly’ego nie jest porywające. (Poprzednia recenzja).

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Junoxe

  A t trzecie? :)
  I krotki opisik?

  • Sławek Chrzczonowicz

   Junoxe

    Moscatel z Setubal, chyba już znika?

 • Blurppp

  Jest jeszcze kwestia dostępności. Sklepy specjalistyczne i duże markety to tylko w dużych miastach. Biedra jest w każdej gminie

  • Sławek Chrzczonowicz

   Blurppp

    To oczywiście ważna uwaga. Chcę jednak podkreślić, że piszę o swoich odczuciach i o tym dlaczego z mojego, racjonalnego dla mnie, punktu widzenia, nie kupuję w dyskontach. Z kolei nie ośmieliłbym się nikomu narzucać swego zdania w tej mierze. Tekst mój był raczej pomyślany jako pewien sprzeciw przeciw wszechogarniającej manierze opisywania traumatycznych przeżyć „w poszukiwaniu dobrej Sofii”.

 • Wojciech Bońkowski

  Zupełnie nie rozumiem dlaczego wprowadzasz takie rozróżnienie na dyskonty, w których nie kupujesz win, orsz supermarkety, w których wina są cacy. Przecież jakość win nie zależy od rodzaju sklepu, tylko od ceny. Dyskonty operują w przedziale cenowym 9-20 w których sieci francuskie nic nie proponują. Ale to geniusz Leclerka sprawia, że ich Cotes du Rhone za 25 zł jest lepsze od z La Manchy za 9,90 z Lidla. Tesco ma wina po 10 zł i czy one są lepsze od tych z Biedronki dlatego, że Tesco jest supermarketem?

  W Twoim tekście zabrakło mi pochylenia się nad ludźmi którzy nie mogą wydać więcej niż 15 zł na butelkę wina codziennego. W tej chwili oni są w Polsce skazani na dyskonty. I mają prawo w tej cenie do jak najlepszego wina. I to nie oni muszą kupić 3 butelki, żeby trafić na 1 dobrą. Od tego właśnie są blogi i temu właśnie służy to „cierpienie”, gdy się idzie po kolejnego Bikavera.

  • Sławek Chrzczonowicz

   Wojciech Bońkowski

    

   Wojtku,

   Dziękuję za ważne uwagi, choć nie ze
   wszystkim co napisałeś się zgadzam.

   To nie tak, że dyskont jest be a supermarket
   cacy. Po prostu w niewiele większym przedziale cen mam znacznie więcej win
   pijalnych. Nieprzypadkowo nasi koledzy nie nazwali swego portalu „Do dychy”,
   tylko wycenili interesujący obszar win nieco wyżej.  W tym sensie masz rację, że wina z Tesco, czy
   innych supermarketów za 9,90 będą równie marne jak te z Lidla czy Biedronki.
   Wolę jednak supermarkety z prostego powodu. Pewna gama win utrzymuje się tam na
   zasadzie stałej oferty i swoje wypatrzone np. ventoux czy inne, dostanę również
   jutro. Biedronka swoją marną standardową ofertę, uzupełnia od czasu do czasu
   jakimś ciekawym strzałem, po czym wino znika

   W żadnym razie nie deprecjonuję konsumentów, którzy
   na wino mogą wydać mniej niż 15 zł. Napisałem także, że „… nie skreślam
   win z dyskontów w sensie promowania picia wina w ogóle. Ludzie, którzy po
   prostu piją wino do jedzenia, trafią w końcu na jakieś swoje ulubione i będą je
   kupować, a satysfakcja z frajdy za niewielkie pieniądze na pewno nie do pogardzenia.
   …Nic w tym złego, przeciwnie, więcej osób ma szansę dołączyć do pijących wina,
   co na dobre wyjdzie nam wszystkim.”

   Natomiast coś
   we mnie krzyczy, gdy widzę jak ludzie się męczą opisując tego przysłowiowego
   bikavera. Niech piszą raczej o ciekawych, fajnych odkryciach, bo inaczej,
   biorąc pod uwagę, że możliwość trafienia na wino słabe jest ogromna, cała
   blogosfera zamieni się w jedno wielkie cierpienie.

   • Wojciech Bońkowski

    Sławek Chrzczonowicz

    Generalnie zgoda, chociaż takie wina ze stałej oferty Biedronki jak Camparrón są naprawdę całkiem niezłe. Poza tym niektóre wina znikają, ale potem wracają, chociażby chwalone przez Ciebie Le 20 Rouge czy Quadrifolia. Z kolei z Leclerka wina znikają na zawsze niekiedy po tygodniu.

  • Zdjęcie profilowe M Włodarski
   Zdjęcie profilowe M Włodarski
   Michal

   Wojciech Bońkowski

   „W Twoim tekście zabrakło mi pochylenia się nad ludźmi którzy nie mogą wydać więcej niż 15 zł na butelkę wina codziennego.”

   Dla nich pan Sławek ma, jak rozumiem, propozycję, aby wydawali 30pln co drugi dzień ;-)

   • Sławek Chrzczonowicz

    Michal

    Na pewno zdrowiej

 • Jank

   

  Panie Sławku zamieszczając fragment wpisu blogerskiego albo wstawiając przypis odwołujmy się do źródła, ot taka ochrona własnej twórczości, jaka by ona nie była.

  • Sławek Chrzczonowicz

   Jank

    Ma Pan rację, już uzupełniam. Cytat pochodzi z blogu Przy Winie z dnia 10 listopada 2012

 • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  reuptake

  Mam dłuższą polemikę, ale nie wiem czy wklejać. Zrobię więc skrót. Moje zastrzeżenia są trzy:

  1) Z całym szacunkiem Sławku, ale jak to czytam, to trochę jakbym czytał wywiad z Robertem Kubicą, w którym tłumaczy on, dlaczego nie kupuje Fiata Pandy. 

  2) Przeprowadziłeś moim zdaniem (zgadzam się tu z Wojtkiem Bońkowskim) niezbyt precyzyjną kategoryzację sklepów. Wrzucasz do jednego worka np. Biedronkę i Kaufland, co nie jest sprawiedliwe dla tej pierwszej. Tak naprawdę Biedronka to jeśli chodzi o wino, trochę inna liga wśród dyskontów i o ile zgadzam się, ze wśród Bikaverów w Netto nie ma czego szukać, to sam zauważyłeś, że przynajmniej 2 wina z Biedronki były fajne…

  3)… trochę jest ich jednak więcej. Do wymienionych przez Ciebie dorzuciłbym 2-3 hiszpańskie (choćby dobrą Cavę ostatnio, przyzwoita Jumila), kilka portugalskich (Moscatel do Setubal, Falua, Quinta do Vallado Quadrifolia, przyzwoite Monte Velho) i może jeszcze niezłe w swoim stylu Casilliero. Zresztą i to ostatnie Porto, przy całej mojej rezerwie do niego, jest okazją dla kogoś, kto po prostu nie ma 2x więcej kasy na LBV w sklepie specjalistycznym czy w M&S (tam LBV kosztuje ponad 60 zł, nie wiem nawet czy w tym roku nie 80). 

  Podsumowując: zgadzam się, że w większości dyskontów nie ma czego szukać. Nie ma też specjalnie czego szukać w rozmaitych placówkach post-Społem, sklepach osiedlowych itd – nie wiem, dlaczego te sklepy nie obrywają, a dostaje się tylko dyskontom. Natomiast do Biedronki warto zachodzić, a czasem i Lidla można odwiedzić, choć tam zdecydowanie mniej ciekawych rzeczy można znaleźć (pomijając incydentalną akcję francuską, która też nie do końca była hitem).

  Odniosę się jeszcze do punktu 3, w którym swoją tezę próbujesz udowodnić matematycznie. „Teoretycznie” masz rację, ale w praktyce nie kupuje się z 10% skutecznością, chyba, że ktoś losuje dyskont a potem wchodzi i losuje w nim wino. Po zastosowaniu bardziej złożonej heurystyki można mieć dużo większą trafność, ja osiągam pewnie ok. 70%. Jeśli trafi się taka perełka jak Le 20 Rouge, kupuję karton, więc te kilka zupełnie nietrafionych win nie powoduje, że średnio piję wino za 100 zł.

  • Sławek Chrzczonowicz

   reuptake

    Drogi Przyjacielu,
   Porównanie z Kubicą trochę złośliwe jest, ale niech Ci będzie. Idąc według Twojej poetyki, często wybieram fiata pandę, natomiast nic mnie dziś nie skłoni aby wybrać malucha sprzed 15 lat, a z tym raczej przypadkiem mamy tu do czynienia.
   Co do wymienionych przez Ciebie win trochę bym polemizował, tym bardziej, iż wiele z nich to ponad 20 zł, ale to też kwestia gustu. Warto też zwrócić uwagę, że mój główny protest to kontestowanie blogerskiej traumy objawiającej się konsekwentnym cierpieniem wynikającym z uporczywego picia marnych win, a nie z poczucia wyższości czy lekceważenia konsumentów.

   • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    reuptake

    Sławek Chrzczonowicz

    Nie było w tym żadnej złośliwości, prawda jest jednak taka (jest? czy nie jest? chyba jest jednak), że Twoje doświadczenie degustacyjne robi swoje i to, co dla Ciebie jest poniżej granicy akceptowalności, dla niektórych jest odkryciem nowych światów. Co do 20 zł, to w tekście nie zaznaczałeś takiej granicy, dlatego ja nie też się nią nie sugerowałem.

    Natomiast z „blogerską traumą” zgadzam się w 100%, sam pisałem na swoim blogu: „Szczerze mówiąc podziwiam blogerów, którzy mają zapał i chęć do picia wszystkiego, co sprowadzą Biedronki, Lidle czy inne Kauflandy. Teoretycznie jest jeszcze taniej, bo średnia cena za wino, to okolice 20 zł, a nawet mniej. Ale teraz weźmy pod uwagę, że jedna na trzy-cztery butelka zawiera w sobie płyn do płukania zlewu, w dodatku mniej skuteczny niż specjalnie do tego przeznaczone środki. I już jesteśmy bliżej magicznych „trzech dych”.”: http://www.enofaza.pl/6-win-za-200-zl/

    Jakie jest wytłumaczenie tej „wszechobecności”? Trzy czynniki: 1) ceny; 2) satysfakcja z kupienia czegoś tanio jest jakoś wytłumaczalna (pamiętam jak mój ojciec kupował różne tandetne rzeczy od „ruskich” – nożyczki psujące się po 3 użyciach, jakieś narzędzia, lupy czy lornetki – strasznie to go cieszyło, że to takie tanie); 3) działania samych sieci: jakby Lidl nie rozesłał po blogerach, a rozesłał chyba po wielu, swoich win, to pewnie by tak dużo nie było słychać tych narzekań na Amarone :) 

    • Anonim

     reuptake

     .

   • Wojciech Bońkowski

    Sławek Chrzczonowicz

    „kontestowanie blogerskiej traumy” – no ale właściwie jakie jest zadanie blogerów? Czy oni mają mieć po prostu fun, czy też spełniać jakąś funkcję społecznie użyteczną? Czy blog ma być literaturą, czy prasą konsumencką?

    • Sławek Chrzczonowicz

     Wojciech Bońkowski

      Chciałbym na przykład poczytać coś o mineralności ;-)
     całkiem poważnie. Wielu z tych blogerów ma jak sądzę własne, interesujące przemyślenia i opinie, wrażenia z podróży do winnic, itd, . Sa też pewnie ciekawe wspomnienia a nie tylko męczeństwo.

    • Sławek Chrzczonowicz

     Wojciech Bońkowski

      No właśnie, czym ma być blog? Moje zdanie jest takie, że w większym stopniu własnym opisywaniem świata niż prasą konsumencką

     • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
      Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
      reuptake

      Sławek Chrzczonowicz

      Tutaj się nie zgodzę, niech sobie blog będzie czym chce, jeden może być prasą konsumencką, inny mieć ambicje tworzenia literatury (to cały czas jest opisywanie świata), ale zgodzę się, że niektóre blogi opisujące ciągłe rozczarowania winami z Lidla i Kauflanda powodują, że trochę mi ich autorów zwyczajnie żal, bo wydaje mi się, że w tych Lidlach czy Kauflandach szanse nawet na takie wina, jak wspomniane Biedronkowe są bliskie zera.

 • Anonim

  Kazda ze stron ma racje.Z jednej strony po co pisac, ze wino jest kiepskie, gdy wiemy, ze prawie kazde wino z dyskontow czy supermarketow jest kiepskie (w porownaniu do wielkosci oferty).
  Moze nalezaloby przyjac inny model informowania/recenzowania o winie?
  Skoro 99% win z np. Tesco jest niepijalnych to o tych slabych po prostu nie pisac. W ogole. Pic wszystko, ale na portale przelewac wylacznie to co warte uwagi.
  I tutaj zgadzam sie z p. Slawkiem. Posluze sie porownaniem (choc unikam w dyskusjach tego, bo to swiadczy o slabosci argumentacji). Otoz zycie za krotkie jest by czytac slabe ksiazki.
  Nie chce tez marnowac zycia na czytanie recenzji win slabych.
  Moze niech najlepsza recenzja win slabych bedzie… brak recenzji tychze?
  Rozumiem aspekt techniczny. Bo jesli p. WB zaopatrzy sie zgodnie z misja (sluszna poniekad) z oferta slaba to nie bedzie mial o czym pisac (wedlug zasady, po co pisac o slabych winach, chyba, ze to swietna proza sama w sobie).
  Ale to tez bedzie motywowac recenzentow do wiekszej aktywnsci.
  Nie oszukujmy sie, portal tez musi jakos zarabiac.
  Ilosc win dobrych w ofercie polskiej jest skonczona.
  Czytelnik bedzie czytal portal wylacznie, gdy wino bedzie:
  a. w odpowiedniej cenie (ja sam nie czytam recenzji win, ktore kosztuja ponad 200 zyla),
  b. byly dostepne w Polsce w sprzedazy tradycyjnej (wydaje sie, ze wino ze sklepow internetowych to sprowadzaja pasjnaci, ale z takiej publiki Winicjatywa sie nie oplaci).
  Wiec pewnie input jaki musialby wlozyc np. WB bylby o wiele wiekszy. A gdzie reszta zycia? :) Nie samymi recenzjami czlowiek zyje. :)

  Generalnie nie chce czytc o zlych winach, ale tez wiem, ze zeby pisac nowe teskty obecnosc takwych jest konieczna.

  Pozdrawiam

 • Daderma

  Też znudziło mi się picie win z fantastyczą proporcją jakości do ceny, bo nie zmienia to faktu, że wina te pozostają tylko na średnim poziomie.

 • Jaroslaw Szulc

  Sławku,

  Pozwól,że zacznę od gratulacji z okazji przyznanego Ci tytułu Promotora kultury wina w Polsce! MAm nadzieję,że uczcimy to przy najbliższej okazji!
  I w duchu promocji kultury wina kilka słów komentarza.
  1. Nie byłoby żle,że robiąc zakupy w dyskontach/sieciach sięgniemy po butelkę wina do obiadu czy kolacji – wzorem krajów, gdzie wino nieodłącznie towarzyszy posiłkom. Ważne, aby rzeczywiście były to wina uczciwe, pijalne i oczywiście na każdą kieszeń.
  2. Widocznie osoby odpowiedzialne za zakupy w sieciach myśla podobnie, skoro oferta dostępna na naszym rynku jest coraz ciekawsza – sam w końcu podałeś trafny przykład wina, po które warto sięgnąć.
  3. Ba, przy okazji ofert np Biedronki pojawiają się też nazwiska osób z dużym sommelierskim doświadczeniem – więc ktoś tą ofertę selekcjonuje!
  4. To może warto wysyłać dalsze sygnały, jakie wina warto przybliżać konsumentom, a jakim dac zdecydowany odpór – i tak rozumiem wpisy tych blogerów, którzy niezmordowanie testują wszystkie dostępne butelki i dzielą się swoja oceną.
  5. Doceńmy prosty fakt,że siła negocjacyjna sieci powoduje,że cena win tam dostępnych może być atrakcyjna dla wielu konsumentów. Warto zrobić wszystko, aby pojawiały się tam wina, które warto kupować. I w tym kontekście warto doceniać te starania,które rzeczywiście zmieniają oblicze wina z trunku tylko dla znawców/snobów i pozwalaja mu zagościć na stole w każdym domu – ja tak rozumiem promocję kultury wina, jako elementu naszego stylu życia, a nie promocji konkretnych marek,regionów etc.! 
  6. W rozmowach z osobami tworzącymi wielkie wina zadaję zawsze pytanie jakie oni pijają wina na co dzień – guess what! – w większości proste, młode wina, które idealnie uzupełniają posiłek !
  7. Jakość win sprowadzanych do Polski – to jest odrębny temat! Degustując ostatnio wina w regionie Rioja miałem nieodparte wrażenie,że crianza tam smakuje jak niejedna reserva w Polsce. Jeden z wiemakerów wzmocnił to odczucie, mówiąc,że sam odkrył,że crianza skierowana na rynek wewnetrzny i crianza na eksport to mogą być dwa różne światy. O jakości win rozlewanych do sprzedaży w Polsce na pewno warto pisać!
  8. Żeby już nie nadużywać miejsca na forum – oczywiście sieci mają swój wielki mankament – nie zastąpią dobrych specjalistycznych sklepów w edukacji klientów, rozwijaniu ich gustów, poszukiwaniu smaków. Ale to bardzo dobrze, wystarczy,że zaszczepią ziarno kultury wina, a konsumenci, dla których wino stanie się częścią stylu życia sami zaczną wymagać coraz lepszej oferty! Tak będzie rosło grono klientów również sklepów specjalistycznych.
  9. A jeśli dodatkowo wymusi to zmianę podejścia u naszych restauratorów…

  Pozdrawiam,

  Jarosław Szulc

  • Sławek Chrzczonowicz

   Jaroslaw Szulc

   Jarku drogi,
   Dziękując za gratulacje chciałbym sie odnieść do Twoich tez. A może zweryfiikujemy je np na Sardynii?
   w każdym razie
   ad 1. absolutnie się zgadzam że maja to być wina „uczciwe, pijalne i na każdą kieszeń” i poza tym ostatnim kryterium z pozostałymi są na ogół kłopoty
   ad 2. Nie przeceniałbym tych osób odpowiedzialnych w sieciach. Raczej szukaja najtańszych okazji, a przypadkiem trafia sie coś dobrego.
   ad 3. Tego nie będę komentował
   ad 4. Zgadzam się, że warto ale ja już tej traumy mam dosyć
   ad 5. zgadzam sie całkowicie
   ad 6. Zgadzam się całkowicie. ja też chętnie piję proste, młode wina na codzień. Problem w tym, że dość trudno o nie w dyskontach.
   ad 7. nie mam żadnych danych na ten temat, poza dosładzaniem najtańszych win stołowych
   ad 8. zgadzam sie całkowicie
   ad 9. całkowicie popieram
   Widzisz jaki zgodny ze mnie chłopiec. Tylko to prawie w punktach 1, 2 i 6  naprade robi wielką różnicę
   pozdrawiam

   Sławek

   • Jaroslaw Szulc

    Sławek Chrzczonowicz

    Sławku,

    Pewnie widzisz,że rzadko zabieram głos na forum, ale hasło „nie kupuję win w dyskontach” zabrzmiało mi jak deklaracja ideologiczna i tylko i wyłącznie w kontekście promocji kultury wina w Polsce – skłoniło do wynurzeń.
    Nie zatrzymamy biegu rzeki wina do Polski przez sieci i dyskonty, ważne, aby położyć tamę na te bystre nurty, które wykorzystując wolno,ale jednak rosnącą popularność tego trunku w Polsce zalewają nas bylejakością win przypadkowych.
    Dlatego widzę tu wielką demaskatorską rolę blogerów, które takie przypadkowe wina skazują na odstrzał, albo przynajmniej ostrzegają przed ich nabyciem.
    Z drugiej strony – nie sposób nie docenić starań np Biedronki, która mam wrażenie, prowadzi całkiem przemyślaną politykę w tym obszarze, być może nawet przyciągając przez coraz ciekawszy wybór win, nowych klientów. Heredade do Esporao, Rejadorada, Virgile Joly – to nie są przypadkowi producenci. A że ich wina w tej sieci mieszczą się w rozsądnych przedziałach cenowych – mój Boże – wszak to tylko dobra nowina dla konsumentów. Wydanie 300 pln na miesiąc zamiast 1000 (przy zakupie np 20 butelek w cenie 15 albo 50 pln) – to dopiero robi różnicę! Skąd te ceny? Domyślam się tylko,że ich pozycja negocjacyjna jest wyjątkowa – dla przykładu – jeżeli Biedronka ma 1600 punktów handlowych i w ciągu tygodnia sprzeda tylko 1 butelkę wina od danego producenta w każdym punkcie – łatwo przewidzieć,że od razu zamawia trzy palety na tydzień.
    Dla producentów jest to atrakcyjny odbiorca i łatwiej obniżają swoje ceny. Z drugiej strony – oczywiście kupaże tam oferowane nie grzeszą specjalną finezją – ważne, że przyciągają klientow.A w przyszłości, jeśli będzie zapotrzebowanie – pewnie pojawią się wina droższe! Mam wrażenie, że ten trend będzie kontynuowany – sam miałem okazję obserwować, jaką drogą poszły hipermarkety we Francji na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat – to jest już bardzo konkretna konkurencja dla tradycyjnych cavistów!
    Mam wrażenie,że w Polsce może być podobnie. Przykład?
    Podałeś jako wino wyróżniające się Le 20 Rouge – od Domain Virgile Joly. Zgadzam się, spróbowałem, potwierdzam – pod każdym względem godne swej ceny. Pamiętam też, jak rozmawiałem z Virgile’m trzy lata temu i dopytywał się jakie wina mają szansę na sprzedaż w Polsce. Rozmawialiśmy wtedy o cenie, o tym, że większość rynku to jednak wina supermarketowe itd. I pomimo faktu,że jego oferta win jest bardzo ciekawa, skierowana do do miłośników win bardziej wymagających, ba, mocno konkurencyjna dla ligii langwedockiej w Polsce – sam się dziwię,że żaden z importerów jej jeszcze nie docenił – debiutuje w Polsce kupażem poczynionym dla Biedronki – idealnie wpasownym w Polski rynek. Odrobił lekcję? Zapewne! Ważne, aby swoją lekcję odrobili też kupcy odpowiedzialni za dobór win jakościowych na nasz rynek w obliczu rosnącej konkurencji ze strony sieci i dyskontów.Negowanie rzeczywistości nic nie zmieni, my ją musimy zmienić!
    PS: Sławku, Sardynia to dobry przykład miejsca, gdzie moglibyśmy wypić dobre proste wino, ale może znajdziemy taką okazję w Polsce?

    Pzdr,
    j.s.

 • Zdjęcie profilowe jan kowalski
  Zdjęcie profilowe jan kowalski
  Jan Kowalski

  Panie Sławku, mimo, że rozumiem Pana stanowisko, chciałbym jednak przyłączyć sie do grona Pana oponentów. Myślę, że nawet Pan jest w stanie zaakceptować, to, że owo cierpienie blogerów nad kolejnymi marnymi winami dyskontowymi może jednak służyć lepszej sprawie. Mam tu na myśli nie tylko to, że masy winimaniaków, nie dysponujących zbyt dużym budżetem, mogą na podstwie wpisów tych bohaterów, narażających dla nich swoje wątroby, wybrać przyzwoite wino do codziennej konsumpcji, bez narażania się na ryzyko większej wpadki. Chodzi mi bowiem także o inną kwestę, mianowicie oddziaływania na służby marketingowo-handlowe owych dyskontów, ktore z całą pewnością śledzą takie wpisy. Mam nadzieję, że z czasem potrafią wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski i zamiast oferować nam szemranych Barolo czy Amarone, będą sprzedawać przyzwoite wina, takie jak choćby polecane przez Pana Le 20 Rouge.
  Nie zgadzam się też z propozycjami, aby przedstawiać recenzje tylko win ocenionych pozytywnie. Po pierwsze, nie bedzie wtedy wiadomo, czy wina, których nie ma są ocenione żle, czy może nie ma ich dlatego, że nie zostały jeszcze zrecenzowane.
  Po drugie zaś, nic tak nie wnerwi marketingowca Lidla czy Biedronki, jak fala druzgocących recenzji, że sprzedają kompot czy wodę po płukaniu słoików po dżemie z dodatkiem alkoholu i chemii.
   

  • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
   reuptake

   Jan Kowalski

   Niestety, mam wrażenie, że przynajmniej na niektórych blogach ta poprzeczka pijalności ustawiona jest bardzo nisko i trochę dyskusyjne jest, czy recenzje te stanowią dobry punkt odniesienia dla konsumenta.

   • Wojciech Bońkowski

    reuptake

    Tak jak i na nieblogach, poprzeczki są różnie ustawione. Czytelnik osądzi przez którą mu wygodnie skakać.

    • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     reuptake

     Wojciech Bońkowski

     Tak, ale jak czytam „Ideą  strony która z założenia ma być otwartym katalogiem win wraz z ich opisami      i subiektywnymi ocenami piszących, jest chęć udowodnienia  że wina które są dostępne nie tylko w specjalistycznych sklepach ale przede wszystkim w sklepach osiedlowych i marketach za niewygórowaną cenę są winami dobrymi a czasami wyśmienitym” – to to już trochę jest pisanie z tezą a nie magazyn konsumencki

  • Sławek Chrzczonowicz

   Jan Kowalski

   Cieszę się bardzo z takich oponentów, bo wtedy sie uczę.  Naprawdę szkoda mi tylko tych blogerów, którzy cierpią próbując, a potem ja cierpię czytając.
   A wizja wkurwionego marketingowca z Biedronki, czy innego Lidla, przyznam bardzo kusząca jest.

 • enofaza

  […] nie te dyskonty, o czym byśmy rozmawiali? Przecież nie można cały rok snobować się na niesnobowanie się i porównywać Beaujolais […]

 • Gustaw Wdowiarz – przywinie.pl

  Szanowny Panie Sławomirze,

  Swoim wpisem wywołuje mnie Pan do odpowiedzi i dyskusji.

  Powodów, dla których opisuję wina min. z dyskontów jest
  kilka.

  Po pierwsze, kiedy zaczynałem
  pisać bloga przywinie.pl ponad 2 lata temu, winami  z dyskontów poza drobnymi wyjątkami ( min
  dotrzechdych.pl, który starował w podobnym czasie i nielicznych wątków na
  winiarskich forach) nie zajmował się w praktyce nikt.  Jak się okazało internauci poszukiwali i ciągle
  poszukują informacji na temat win dostępnych w takich sklepach, czego
  odzwierciedleniem jest wspomniany przez Pana dział w Winicjatywie.

  Po drugie, swojego bloga piszę z
  perspektywy 70 tysięcznego powiatowego miasta w południowej Polsce gdzie do najbliższego
  sklepu winiarskiego jest nie przymierzając 70 km i często dyskont czy inny
  market jest jedynym miejscem gdzie można kupić wino.  I o ile ja osobiście przy każdej możliwej okazji  staram się wychodzić poza ramy wina
  dyskontowego to moi czytelnicy już niekoniecznie, więc pisząc, że wino jest
  słabe słowa te kieruję bezpośrednio do nich. Dotykamy tutaj  innej sprawy, otóż do kogo blog jest
  skierowany.  Na pewno nie dla czytelników
  z tak wyrobionym smakiem i zdaniem jak Pańskie ponieważ zarówno język jak i
  sama treść merytoryczna  dla Pana będzie
  z pewnością irytująca. Niemniej jednak ciszę się, że taka winiarska znakomitość
  zagląda czasem na moją stronę i cenię sobie Pana uwagi.

  Po trzecie, słusznie zauważa Pan
  przesadny zachwyt blogosfery nad winami dyskontowymi, jednak stawiam pytanie na
  ile jest to wynik rzeczywistej jakości tychże win a na ile regularnego
  otrzymywania darmowych próbek do opisów?

  Kończąc, myślę sobie że Internet
  jest na szczęście na tyle pojemnym medium, że jest w nim miejsce na blogi
  pokroju przywinie.pl jak i na wiedzę ekspercką. Decyduje czytelnik.

 • Sstar

  Sławku, piszesz o kilkudziesięciu wpadkach jeśli chodzi o wina dyskontowe. Napisz może jakie to wina były (wszystkich wymieniać nie musisz;-) i tak z grubsza jakie wady się w nich pojawiały. PS. A przy okazji łubudubu!

  • Sławek Chrzczonowicz

   Sstar

    Nie piszę o wpadkach. Piszę dokładnie, że na tych parę dziesiątek win, ledwie kilka wypiłem z przyjemnością, wartą więcej niż cena. Natomiast jeśli wino kosztowało 9,90 i można było o nim powiedzieć tylko, że: „jak na 9,90 niezłe”, to uważam, że nie warto go pić. Miejmy też świadomość, że przy cenie 9,90 wartość tego co w butelce to najwyżej 3 zł licząc po najniższych możliwych kosztach operacyjnych. Przy winie z 15 zł to już może być około 8 zł – więc różnica zasadnicza. Natomiast opowieści o tym jak to Lidl czy inna firma dokłada do wina aby zarabiać na czymś innym, włożę między bajki.

   • Tomel1

    Sławek Chrzczonowicz

    Gratuluję! W końcu napisał Pan coś co mi chodzi od dawna po głowie. Każda , dosłownie każda próba wina opisanego choćby w Winicjatywie jako, dobre za swoją cenę, Francja Lidl, super Protugalia Biedronka,  rewelacja leclerc etc…są poprostu bardzo słabymi winami (na grila z wrogiem). Które nie dają najmniejszej przyjemności w piciu. Nawet Albarino czy Herault 20 naprawdę nawet nie zbliżają się jakoscią do najtańszych win choćby Mielżyńskiego.
    Ani Lidl , Ani Biedronka nie dokładają do „wina”, nawet grosza. :)

    • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
     reuptake

     Tomel1

     „Nawet Albarino czy Herault 20 naprawdę nawet nie zbliżają się jakoscią do najtańszych win choćby Mielżyńskiego.” 

     Polemizowałbym.

    • Wojciech Bońkowski

     Tomel1

     „Które nie dają najmniejszej przyjemności w piciu.” – komu nie dają, temu nie dają.

    • Zdjęcie profilowe Donald Tratus.
     Zdjęcie profilowe Donald Tratus.
     Valdano

     Tomel1

     Lekko tendencyjna wypowiedz kolegi

    • victor creed

     Tomel1

     A vallado za 10 pln w stonce?

     • Zdjęcie profilowe Donald Tratus.
      Zdjęcie profilowe Donald Tratus.
      valdano

      victor creed

      Hicior ze 4 kartonimi lyklo sie.

 • Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
  Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
  Justyna Nesterowicz

  Tak jak ideo-deklaracji p. Sławomira nie mogłam zrozumieć (niezbyt rozumiem jakie są kolejne tezy, i z czego one wynikają – kolejne wypowiedzi p. Sławomira świadczą o tym, że sam się w nich pogubił), tak dziękuję p. Jarosławowi Szulcowi za to że wyręczył mnie w mojej nieodpartej chęci skomentowania wyjściowego tekstu. Absolutnie się zgadzam. Mówię to z pozycji osoby, która REGULARNIE podgląda winną konsumpcję tzw. zwykłych ludzi, którzy:1. Riesling kojarzą nieodparcie z wielkim kwasem, bo tak szczep ten (a w konsekwencji i wino) pamiętają sprzed lat
  2. czerwone wino o niskim poziomie kwasowości uparcie określają mianem „półwytrawnego” i sądzą, że jeśli nie Kadarka i Kagors, to w świecie czerwonego wina pozostaną im tylko wykrzywiające twarz Bikavery i inne „kwasy”.

  Drodzy blogerzy, droga Winicjatywo: piszcie dużo o winach, nie tylko tych drogich i ambitnych, ale także tych „do dwóch dych”. Z perspektywy tychże obserwacji jasno wynika, że nasi rodacy chcą pić dobre wina, aspirują do tego, ale ich siła nabywcza jest ograniczona, no i pozostały pewne (jeszcze silne) przyzwyczajenia odnośnie tego, jaki alkohol jest wart swojej ceny (czyli drożej tylko pod warunkiem że moc rośnie). Jakże częstym pytaniem zadawanym jest to: „Chciała/bym kupić dobre wino po 25 złotych”. Tak więc jak dobrze ktoś w powyższej dyskusji zauważył: „nie ma co obrażać się na rzeczywistość”. Panie Sławomirze – ma Pan święte prawo nie pić win z dyskontów, proszę jednak nie czynić z tego manifestu dla amatorów wina w ogóle. Chcemy czy nie, wino w przeważającej mierze, zwłaszcza w Polsce, jest wpisane w sytuację towarzyską, konsumpcję jedzenia (i to bynajmniej nie tak wykwintnego jakby Pan zapewne chciał). Wówczas pozostałe jego (organoleptyczne) walory stają się (powiedziałby Pan „niestety”) nie aż tak istotne, jak w sytuacji, gdyby konsumpcja wina była czystym aktem nazwijmy to autotelicznym. 

  • Sławek Chrzczonowicz

   Justyna Nesterowicz

   Pani
   Justyno,

   Tym razem
   ja nic nie rozumiem. Napisałem swój tekst z przekazem jasnym od  pierwszego zdania. Uważam mianowicie, że winni
   blogerzy skupiają się wyłącznie niemal na dyskontowych winach i katowaniu
   siebie oraz czytelników opisami kolejnych niepowodzeń w poszukiwaniu Graala
   czyli wybitnego wina za 9,90. Z powodów praktycznych, które podałem w jednej z
   odpowiedzi jest to niemożliwe. Nie nadawałem natomiast swojemu tekstowi charakteru
   żadnego manifestu. Nie deprecjonuję również ani klientów kupujących w
   dyskontach, ani ich gustów. W ogóle o tym nie pisałem i jak podkreślam, to nie
   moja sprawa Skoro jednak sporo tekstów winnej blogosfery opisuje wina
   dyskontowe, uznałem, że ja również mam prawo przedstawić w tej sprawie moje stanowisko.
   Win tych nie kupuję, z trzech powodów, które jasno sformułowałem  Proszę też bardzo nie wmawiać mi jakichś nadzwyczaj
   wykwintnych ambicji. Piję na co dzień wina tanie, proste, młode itd., znajdując
   w nich sporo przyjemności. Jeden warunek, muszą mieć w sobie coś autentycznego.
   Dlatego kręci mnie soczysty Joly, a za kompletny niewypał uważam aspirujący nie
   wiem do czego, ale bez sensu, Vespral. Cały mój tekst dotyczył wyłącznie tych
   paru prostych spraw, a w ideologię, proszę mnie nie mieszać. Natomiast,
   przyznaję się bez bicia, za to pod wpływem Pana Gustawa Wdowiarza – przy okazji
   serdecznie pozdrawiam, że mieszkając w dużym mieście, nie widzę sytuacji amatórow
   wina, na dyskonty skazanych z racji choćby odległości od sklepów.

   Niemniej,
   i tu jeszcze raz zwracam się do Jarka Szulca, w moim tekście w ogóle nie oceniam
   ani nie krytykuję dyskontów, nie kontestuję też ich roli w podstawowej
   winiarskiej edukacji, o czym też zresztą wspomniałem.

   • Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
    Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
    Justyna Nesterowicz

    Sławek Chrzczonowicz

    Panie Sławomirze,
    Otóż, chcąc nie chcąc, już jakiś czas temu, jakakolwiek Pana wypowiedź  przestała być li i jedynie prywatną deklaracją. Będąc członkiem i poniekąd współtwórcą społecznego świata wina w Polsce nie wypowiada się Pan już tylko jako prywatna osoba, ale stoi za Panem cały zinstytucjonalizowany świat roztoczony wokół tego specyficznego trunku. Pana słowa ważą więc więcej i mają większe reperkusje niż słowa mojego znajomego, który jakiś czas temu, przy okazji jakiejś towarzyskiej sytuacji wypowiedział dokładnie tak samo brzmiące zdanie. Tym bardziej że wypowiadając się na ten temat używa Pan jako medium tej szanownej instytucji, jaką jest tenże portal (jaką ma siłę oddziaływania jego twórcy rzetelnie nas co miesiąc informują). Tezy tej nie będę udowadniać, bo zrobiły to już dawno temu tęższe socjologiczne głowy. Otóż Pańskie słowa (przede wszystkim biję tu w tytuł Pańskiego artykułu) to legitymizacja – lub jej brak, dla pewnych wyborów i praktyk konsumpcyjnych – w tym wypadku dla amatorów wina w Polsce. A ja wielu z nich odesłałam na strony Winicjatywy właśnie także dlatego, że oprócz możliwości poczytania na temat tego, co w winnym świecie uchodzi za wielce szacowne i odświętne pomaga i w pewnym sensie sankcjonuje codzienne wybory i możliwości wielu osób pragnących otworzyć się na tego typu konsumpcję (wina). Zamiast kupować Kadarkę za 9,99 może więc sięgną po Rasgona za 11,99, a z czasem … Rasgon wybitny nie jest i nigdy nie będzie, ale zawsze to lepsze niż dosładzany Kagors. 

    • Sławek Chrzczonowicz

     Justyna Nesterowicz

      Pani Justyno,
     Dopóki wypowiadam się sam za siebie, a nie reprezentuję jakiejś instytucji czy urzędu, dopóki moje zdanie pozostaje prywatnym, choćby było nagłośnione przez portal, który udzielił mi gościny. Moje słowa nie mogą niczego legitymizować (lub tej legitymizacji pozbawiać). Wszak wolny mamy kraj, a ilu rodaków tyle opinii, co akurat  w przypadku wina mi się podoba. Co do siły oddziaływania najbardziej nawet odwiedzanego portalu jestem raczej sceptyczny. Natomiast podzielam Pani zdanie na temat ewolucji winnego gustu od kadarki poprzez Rasgon i dalej. To możliwe  jest i tę możliwość dyskonty oferują. Ja jednak tę ewolucję – bardziej nawet bolesną, bo niżej od kadarki zaczynałem, mam już za sobą i o tym dokładnie mówię w tekście.
     pozdrawiam

     • Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
      Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
      Justyna Nesterowicz

      Sławek Chrzczonowicz

      Mówiłam o instytucji w sensie socjologicznym, nie zaś o urzędzie. Jakkolwiek by się Pan nie upierał Pana zdanie wypowiadane tutaj nie jest prywatne i ma charakter legitymizujący. I nie chodzi tutaj o wolność słowa – nie ma to nic do rzeczy, nie ma też żadnej sprzeczności. Ala skończmy tę wątłą socjologiczną debatę, bo przecież mamy rozmawiać zupełnie o czym innym. Bardzo serdecznie Pana pozdrawiam

  • Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
   Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
   Justyna Nesterowicz

   Justyna Nesterowicz

   Aha, zapomniałam nadmienić, że kilka lat temu, podśmiewaliśmy się z mężem z lektury widywanej przez nas, dość często w holenderskich domach klasy średniej, a nawet można by rzecz wyższej średniej. Jej tytuł był dość wymowny i brzmiał: „Wina za cztery Euro. Przewodnik”. 

   • Sławek Chrzczonowicz

    Justyna Nesterowicz

    A najlepsi francuscy krytycy Bettane i Desseauve napisali przewodnik „Najlepsze wina do 7 euro”, tylko niewiele dla nas z tego wynika. 7 euro we Francji, a nawet 4 euro w Holandii tonie to samo co 9,90 a nawet 15 zl w Polsce

    • Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
     Zdjęcie profilowe Justyna Nesterowicz
     Justyna Nesterowicz

     Sławek Chrzczonowicz

     Ha! Wynika wynika, bo jeśli ze sklepów dyskontowych zaczną znikać wina lepsze, a „stare butelki” (marki) będące wynikiem starych przyzwyczajeń (mniej więcej w podobnych cenach) pozostaną, to dyskonty po prostu zostaną zmuszone do lepszej selekcji win na półkach. By pociągnąć temat win w Holandii. Wina w okolicach 4-6 EUR są (były 5 lat temu, bo wówczas moje doświadczenia na tamtym rynku były bardziej intensywne) raczej podłej jakości, podczas gdy na sąsiadującym rynku Belgii (dokładniej Flandrii) za 6 EUR można było kupić naprawdę niezłe wina reńskie, alzackie, a nawet burgundzkie. Oczywiście jest to efekt bardziej wymagającej (pod względem kulinariów ogólnie) publiczności belgijskiej. Internet, blogi winne, w tym portale takie jak ten wyczulą z pewnością przyszłych winnych amatorów, którzy z czasem porzucą przysłowiowego Bikavera w polskim wydaniu na rzecz bardziej ambitnych zawartości

 • Zdjęcie profilowe Piotr Jankowski
  Zdjęcie profilowe Piotr Jankowski
  Peyotl

  Jakiś czas temu zostałem obwołany specjalistą od win Biedronkowych  (w każdym razie na Sstarwines) i wtedy faktycznie sporo tego sprawdzałem. Chociaż zawdzięczam tym winom kawałek winnej edukacji – choćby przez porównanie później z wyższą półką – to odszedłem od biedronkowania, kierując się, tak ogólnie mówiąc, pomysłem, że lepiej wypić 1 wino za 90, niż trzy po 30. Ale nie tylko to. Za dużo jest w tych dyskontach chłamu i to jest loteria, w którą jednak nie warto grać. Np. z ostatniego Lidla francuskiego kupiłem 1 wino, nie ufam temu, choć skrzynki drewniane prezentują sie ładnie na półkach; a rekomendacje, nawet na cenionej przeze mnie Winicjatywie, nie do końca się sprawdzają. Można tak dywagować w nieskończoność, być może temat jest tego wart, a może nie – ale tylko jedna wątpliwość, Sławku: nie rozumiem porównywania dyskontów do super/hiper marketów, to jest nadmierne uogólnienie, wielkość sklepu i liczba win na pólkach nie ma znaczenia, liczy się tylko poziom – i przykładowo, jeśli chodzi o Portugalię, to żaden Real, Tesco ani Kaufland nie ma startu do Biedronki – widzę Vallado, Casa Santos Lima, Esporao – i wiem czego mogę się spodziewać, choć może z dolnej półki tych wytwórni. A w duzych marketach to jest zbieranina, różne półwytrawniaki i nie wiadomo co. Prawdopodobnie odnosisz swoje porównanie do ursynowskiego Leclerca, no ale to jest ewenement i tylko 1 jaskółka…
  Z wyrazami szacunku, dziękuję i pozdrawiam
  PJ

 • luka

  ładnie się panowie rozpisali… ale co by nie mówić faktycznie szkoda gardła na marne wina …

 • psll

  Być może upór w poszukiwaniu winnego cielca za złotych piętnaście w blogosferze, ma jakiś związek z takiż samym uporem dyskredytowania wina z sieciówek spożywczych, z zasady że jest sprzedawane w sieciówkach spożywczych. Chciałoby się, żeby z równym uporem niektórzy panowie opiniotwórcy przypominali jeden niepodważalny fakt. Mianowicie jakże często butelki całkiem niedyskontowe sprzedawane pod szyldami (wymyślam z humorem dla przykładu, coby nie wskazywać konkretnie) świetnewina.pl, pięknewina.pl, smacznewina.pl za kwoty 40, 50 złotych nie wyróżniają się niczym ponad niektóre butelki dostępne w co przemyślniejszych ofertach dyskontowych.   
  Czyli jak: nie kupuje w dyskontach i nie opisuje – bo nie, kupuje w nie dyskontach – jeżeli słabe, przeciętne to przecież warto spróbować i opisać. 
  Nie kreujmy jakichś patetycznych wyznań wiary, szczególnie w kraju gdzie produkcja wina nie istnieje. Na Zachodzie (i Południu) wino jest do picia, złe, przeciętne, słabe, dobre, drogie, tanie, nie do tworzenia jakiejś ideologii i niezrozumiałych kanonów – tu kupuje, a tam nie.       

  • Justyna Nestetowicz

   psll

    Podoba mi się Pana/Pani opinia

  • Sławek Chrzczonowicz

   psll

    

   Tak na podsumowanie
   dyskusji chciałbym jeszcze na zakończenie powiedzieć parę słów: Po pierwsze zabrałem głos w dyskusji, znudzony trochę dominującą na
   polskich blogach, dyskusją na temat dyskontowych win. Dyskusja ta przykrywa
   szereg tematów znacznie ciekawszych. Tak jak napisałem, potrzebne są zarówno
   restauracje z gwiazdkami Michelina i fast foody, tylko tym drugim
   nie poświęca się przewodników. Po drugie, bez żadnych misjonarskich zapędów
   wymieniłem powody, dla których zakup dyskontowych win mnie nie interesuje, a
   więc: nie warto pić win marnych, a takich jest tam większość, polowanie na okazje
   powoduje, że musimy spróbować iluś tam win słabych aby trafić na niezłe, które
   przez to okazuje się znacznie droższe, no i walor edukacyjny tych win jest
   znikomy, żaden. Wydaje mi się, że są to powody całkowicie racjonalne a nie
   ideologiczne. Nikogo nie namawiam do kupowanie bądź nie kupowania w dyskontach.
   Oczywiście zgadzam się, że bywają wina „niedyskontowe” w cenach wygórowanych,
   równie jak dyskontowe słabe. Tak jest, no i co z tego? Słabe wino w dobrym
   sklepie specjalistycznym jest wypadkiem przy pracy, takim samym jak dobre wino
   w dyskoncie i tyle. Nie jestem opiniotwórcą mimo, że pani Justyna usiłuje mnie
   ubrać w te buty, a moje „wyznanie wiary” zupełnie nie było patetyczne.

   pozdrawiam

   • Wojciech Bońkowski

    Sławek Chrzczonowicz

    „nie warto pić win marnych, a takich jest tam większość” „polowanie na okazje powoduje, że musimy spróbować iluś tam win słabych aby trafić na niezłe, które przez to okazuje się znacznie droższe” – no właśnie od tego są blogi i portale, żeby konsument nie musiał tak robić i żeby od razu kupił tę jedną dobrą flaszkę.
    Co do reszty pełna zgoda.