Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Chile nieszczęśliwe

Komentarze

Ostatni raport Neila Martina z „The Wine Advocate” poświęcony winom chilijskim i niskie oceny wielu etykiet oczywiście wzbudziły złość. To typowe, normalne, oczywiste. Smutek tylko człowieka ogarnia, jeżeli na tym się poprzestaje. Nadzieję daje dopiero konstruktywna dyskusja. Głos w niej zabrał w Chile m.in. Eduardo Brethauer, szef magazynu winiarskiego „Vitis”. I zrobił to w sposób fajny, nie unikając kontrowersji, mając świadomość złożoności problemu, zdobywając się na krytycyzm, którego, co trochę absurdalne, niektórym pismom opinii zaczyna dziś brakować.

Wcale nie jest tak kolorowo.

Przede wszystkim Neal Martin uważa, że kłopoty w Chile wynikają głównie ze zbyt dużej koncentracji rynku. Potężne grupy kapitałowe podzieliły między siebie rynek (VSPT, Belén, Concha y Toro), co skutecznie obniża chęć do podejmowania ryzyka i wprowadzania innowacji. I jak bumerang wtedy wraca stereotyp, który mówi o tym, że wina chilijskie są bezpieczne, ale straaaasznie nudne. Martin nie ma kłopotu z przyjętą przez chilijskich winiarzy strategią wysokiego wolumenu sprzedaży i niskiej ceny, ale uważa, że poza tym nie dzieje się zbyt wiele, aby ten wizerunek bardziej zdywersyfikować.

W odróżnieniu od Argentyny czy Nowej Zelandii małym producentom w Chile przebić się jest niezwykle trudno. Ci ostatni nie składają jednak broni, organizują się (np. w Movimiento de Viñateros Independientes, czy Vignadores de Carignan) i walczą. Martin pisze wprost: Chile potrzebuje winiarstwa niezależnego, wizjonerów, artystów. Młodych, ambitnych i szalonych winiarzy, którzy spowodują, że winiarstwo chilijskie wejdzie na wyższy poziom. Na razie ma w bród jedynie konserwatyzmu i konformizmu.

Gotowi do ciężkiej pracy. © MOVI.

Eduardo Brethauer, choć przyznaje, że skala 100-punktowa stosowana przez „The Wine Advocate” przyprawia go o mdłości, z wieloma spostrzeżeniami Martina się zgadza. Pisze m.in. o tym, że winiarze chilijscy powinni wreszcie wyzbyć się kompleksów, przestać wstydzić się prawie 500-letniej tradycji winiarskiej kraju, którego nigdy nie nawiedziła filoksera. Namawia do szukania własnej tożsamości, ale w winnicy, a nie w dziale marketingu. Poza tym jest zdania, że sposób budowania wizerunku win chilijskich na świecie jest anachroniczny. Brakuje w nim spontaniczności, luzu, wzbudzenia zaufania.

Za chwilę odbędzie się w Warszawie degustacja organizowana w ramach Chilean Wine Tour (po raz pierwszy, na taka skalę, swoje wina pokaże polska winnica z Colchagua, Alta Alcurnia, należąca do Małgorzaty i Tomasza Wawruchów). Ciekaw będę Waszych opinii.

Najlepsze wina Chile według Neala Martina:

Seña 2010

Trabun 2010

O. Fournier 2008

Bravado Wines Dry Farmed Old Vines 2009

Viñedos Chadwick 2009

Viña Peralillo Red Blend 2009

Antiyal 2008 i 2010

Montes M 2009

O. Fournier Alfa Centauri Red Blend 2010

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Wojciech Bońkowski

  W Anglii na Nealu Martinie też nie zostawiają suchej nitki ;-) Generalnie się uważa że nie ma pojęcia ani o Chile, ani o Hiszpanii które w TWA dostał z rodzielnika. W Chile bodaj był jeden raz.

  Notabene ja z Twoich postów Rurale się dowiaduję że wcale tam tak mainstreamowo i kolosalnie nie jest. Może przekłady na angielski trzeba by podesłać Nealowi?

 • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
  Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
  Rurale

  Trudno mi oceniać piśmiennictwo Martina, bo nie znam go zbyt dobrze. Chciałem tylko wskazać na fakt, że wywołał w Chile sporo zamieszania, tym bardziej że kondycja chilijskich winiarzy często w ogromnej mierze (im bardziej są ogromni tym bardziej:) zależy od eksportu. Ponieważ sporo chilijskiego wina leje się w Stanach i Azji, opinie takiego The Wine Advocate nie przechodzą bez echa. Jednak na szczęście świat jest tak skonstruowany, że każdy trend rodzi antytrend. Ja staram się unikać mainstreamu i myślę, że wychodzę na tym nie najgorzej (to też rzecz jasna zależy od okoliczności). Nie wiem co do końca próbował Martin (nie mam dostępu do pełnej listy), ale tu naprawdę jest co pić poza Concha y Toro czy Santa Rita. Powstają nowe projekty, szuka się nowych możliwości, pojawia się trochę inna perspektywa. Nie chcę się powtarzać bo trochę już na ten temat pisałem na forum MW w odpowiedzi na felieton Marka Bieńczyka. To też pewnie temat na inny wpis. Momentami jednak bywa zabawnie. Byłem ostatnio w knajpie należącej do grupy Belen. Tam na półkach wszystkie wina producentów, które do niej należą. Jednak obok win na przykład od Morande stoją wina „autorskie” od enologa winnicy Pablo Morande, które robi je jako Bodegas Re (zresztą zupełnie zwariowane bo stworzył blend chard i pinota oraz zwinifikował pinota jako pierwsze wino chilijskie prawie żółte:). I co to wszystko znaczy? Bo mi się zdaje, że muszą zdiagnozować u siebie niezłe rozdwojenie jaźni:) Zatem dzieją się tu różne rzeczy i sprawy są nieco bardziej złożone niż się z pozoru wydaje. I dlatego ja tej jednoznaczności, którą prezentuje Martin nie podzielam. Faktem na pewno jest, że Chile to nie jest think tank światowego winiarstwa, ale tu też ludzie myślą, inwestują, podejmują ryzyko. Ja zresztą też. Ostatnio kupiłem sobie butelkę pais, szczepu o którym Chile sobie ostatnio przypomina. Wino nazywało Mis Abuelos de Lolol. Śmiechu przy kasie było co nie miara:)

 • Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Ducale

  z pais przecież robią pisco sauer, więc wcale nie zapomnieli..

  • Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   Zdjęcie profilowe Jacek Piatkowski
   Rurale

   Ducale

   Tylko win mało. Jest tu na przykład taki wariat, Francuz oczywiście, Louis Antoine Luyt. Robi różne dziwne rzeczy, m.in. wina z pais. To podobno wina zbliżone charakterystyką do carignan (za dużo w nich tanin, kwasu, bez struktury:), ale jeszcze nie próbowałem. Niektóre pisco niezłe. Bardziej mi smakują te wersje beczkowe:) A pisco sour to jest takie zielone coś, z sokiem z cytryny i jajem. Drażnią tym ludzi przed jedzeniem:) Podobno peruwiańskie pisco lepsze, ale to zdaje się konflikt podobny do próby przesądzenia czyja wódka jest lepsza polska czy rosyjska.

  • Winiarz

   Ducale

   Pisco robione jest z nastepujacych szczepow winorosli:

   Moscatel de Alejandría – w Perú
   uzywa sie nazwy Italia, Moscatel Rosada, Torontel. Oprocz tego istnieje klika innych odmian Moscatel
   uzywanych do produkcji Pisco. Inne popularne odmiany winorosli do produkcji
   pisco w Peru to Quiebrante, Negra corriente i Uvina.

   Winogrona odmiany
   País nie sa uzywane do produkcji Pisco. Pozdrawiam.

 • Thor

  Jestem mocno zaskoczony powyższymi tezami. Zeszłoroczna degustacja win z Chile pokazała jak zupełnie inne wina z tego kraju są dziś w porównaniu do poprzedniej dekady. Wysyp pinotów i białych win aromatycznych potwierdza patrzenie w przyszłość. Conajmniej kilku producentów z którymi rozmawiałem przy różnych okazjach podkreślało otwartość Chile na nowości, poszukiwanie nowych miejsc, siedlisk, szczepów, metod uprawy. Nawet w polskim supermarkecie coraz trudniej o ‚typowe’ kompotowe Chile. Postulaty o większe rozdrobnienie producentów i większą dywersyfikację przynieść może na pewno jeden skutek: wyższe ceny, czy inne skutki również? Symptomatyczne jest również to że p. Martin utyskuje na wielkich, trzymających władzę producentów, po czym w zestawieniu 10 najlepszych win połowa to wielcy, wina które zdefiniowały obraz win z Chile dekadę temu. To walczymy z establishementem czy go wspieramy?

  Niech chociaż jedno Chile skupi się nie na garażowych winach, które schlebiają znudzonym krytykom, a na ‚bezpiecznych’, przewidywalnych winach, które mają świetną relację do ceny. Jak nie Chile to kto?

 • Wojciech Bońkowski

  @0a084fc2411fdea457c16f8a0dcc7bf1:disqus Uwaga dotycząca ulubionych win Neala Martina jest bardzo celna. Ale nie ma w tym sprzeczności. Degustował prawie wyłącznie mainstream, teraz na niego narzeka, ale do Top10 nie ma czego innego wstawić.