Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wino wegańskie

Komentarze

Czy weganie mogą pić wino? Pytanie wydaje się bezsensowne. Dieta wegańska nie dopuszcza mięsa i żadnych innych produktów pochodzenia zwierzęcego – wino jako wyrób typowo roślinny, wytwarzany z winogron, nie powinno więc stwarzać tu żadnych problemów. Jednak jeśli spojrzymy na wino w kontekście substancji dodawanych do niego w procesie produkcji, rzeczywistość okazuje się bardziej złożona.

© Boozenews.com
Wegańskie czy nie? © Boozenews.com.

Podczas winifikacji, zwłaszcza w ostatniej fazie związanej z oczyszczaniem wina – a więc klarowaniem i filtracją wina – stosuje się całą gamę produktów pochodzenia zwierzęcego, które dla wegan są nie do przyjęcia. Przed filtracją, aby ułatwić koagulację osadów, dodaje się różne substancje o własnościach koloidalnych: przede wszystkim białka jaj kurzych, żelatynę, karuk (rodzaj kleju otrzymywanego z błon rybich pęcherzy pławnych), olej rybny, kazeinę (czyli białko z mleka), chitynę (polisacharyd o budowie zbliżonej do celulozy, uzyskiwaną z pancerzy skorupiaków), a nawet wysuszoną i sproszkowaną krew bydlęcą. Ta ostatnia praktyka, choć zakazana w USA i Francji, nadal jest chętnie stosowana w wielu krajach śródziemnomorskich.

Kalifornijskie wina dla wegan. © Clos LaChance Winery.
Kalifornijskie wina dla wegan. © Clos LaChance Winery.

Czy wobec tego weganie muszą wykluczyć wino ze swojego jadłospisu? Na szczęście tak źle nie jest. Wielu winiarzy zastępuje dodatki pochodzenia zwierzęcego innymi substancjami o podobnym działaniu, które są akceptowalne dla wegetarian i wegan. Są to zwykle nieorganiczne substancje pochodzenia mineralnego, takie jak bentonit, kaolin i inne glinki, krzemionka i parę jeszcze innych.

Problem z „wegańskością” polega także na tym, że konsument nie dostaje praktycznie żadnej informacji dotyczącej substancji stosowanych przez winiarzy, oprócz oczywiście siarczynów. W Australii dodatkowo trzeba podawać informacje o alergenach, takich jak białka zwierzęce (kazeina i albumina), ale już o żelatynie czy karuku – cisza. Nie wiem czy nadejdzie kiedyś dzień, wymarzony przez Tomka Kurzeję, w którym trzeba będzie podawać wszelkie substancje dodawane do wina, ale na razie weganie i wegetarianie są pozostawieni sami sobie. Pomocne może być im kilka wskazówek popularyzowanych przez portale o tematyce wegańskiej:

Z reguły jeśli wino jest wegańskie, ma odpowiednie oznaczenie na etykiecie. ©
Wina wegańskie są z reguły czytelnie oznaczone. © Coastalliving.com.
  • szukaj win niefiltrowanych. Tam gdzie nie ma filtracji, nie ma też potrzeby dodawać substancji ułatwiających koagulację osadu i filtrację;
  • wina czerwone są obecnie znacznie rzadziej filtrowane niż białe, no a ponadto ten zbawienny resweratrol;
  • warto pamiętać, że wina ekologiczne, biodynamiczne czy naturalne niekoniecznie są vegan friendly
  • lepiej kupować wina od małych winiarzy, są one znacznie częściej wytwarzane bez filtracji. Masowi producenci, zwłaszcza zaopatrujący wielkie sieci handlowe, oczyszczają i filtrują wina bardzo dokładnie, by uniknąć potem problemów z niestabilnością biologiczną, zwłaszcza wobec niezbyt komfortowych warunków przechowywania win w wielkiej dystrybucji;
  • coraz więcej sprzedawców ma pojęcie o tym co sprzedaje i jest w stanie doradzić także w tym zakresie, choć w Polsce bywają z tym jeszcze problemy;
  • wiele informacji znaleźć można w internecie, np. na takich portalach jak Barnivore.com, które publikują listy producentów win vegan friendly

Paradoks polega na tym, że podczas winifikacji, do kadzi dostają się, wraz z winogronami, dziesiątki, setki i tysiące drobnych zwierząt takich jak owady, gąsienice itp. Praktycznie więc wino w pełni wegańskie nie istnieje. Ale to można chyba powiedzieć o każdym dążeniu do ideału.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Arkadiusz Mroziński

    Przydatny tekst. Ostanio akurat prowadziłem rozmowę na ten temat.

  • Marcin Aleksander

    Panie Sławku, problem dotyczy też znacznie większej grupy niż weganie, a mianowicie wegetarian (np. wyroby mleka akceptowane). Zatem i weganie, i wegetarianie mają problem z winem, a to już spora grupa, nie dziwi, że producenci to zauważyli. Inna rzecz to powód decyzji przejścia na taka dietę, bo jeśli jedynie zdrowotny, to nie powinno być problemu z drobiazgami jak szczypta żelatyny (często jest w lekach). Znam temat, bo mam żonę wegetariankę.

    • Sławek Chrzczonowicz

      Marcin Aleksander

      Oczywiście Panie Marcinie. Dla wegetarian białka jajek czy kazeina z mleka nie powinny stanowić problemu ale już sproszkowana krew czy żelatyna – pewnie tak. Z kolei w przypadku wegan – ich dieta ma w większym stopniu charakter ideowy – nie korzystamy z produktów pochodzących z eksploatacji zwierząt. A wiec nie tylko mięso, dla którego trzeba zwierzę uśmiercić ale także produkty od zwierząt hodowlanych (czyt. wyzyskiwanych). Cokolwiek by o tym nie sądzić – spełnienie wymagań „wegańskich” z pewnością winom nie zaszkodzi, a może pomóc, ponieważ substancje nieorganiczne jak bentonit czy kaolin są potencjalnie mniej inwazyjne i zazwyczaj nie są alergenami.

      • maznola

        Sławek Chrzczonowicz

        W sklepach M&S wszystkie wina dla wegan i wegetarian mają informację na kontretykiecie. Takich win jest naprawdę sporo. Postaram się wkrótce znaleźć chwilę czasu, aby je tu wymienić.

  • Bohdan Palowski

    Ubawiłem sie ostatnim akapitem … Prawda bywa bolesna, albo śmieszna- co kto woli …

  • Małgosia | Dobre Zielsko

    Bardzo przydatne informacje, szkoda, że tak mało się o tym mówi. Jak pytam o wino wegańskie, to najczęściej patrzą na mnie w sklepie jak na ufo. ;)

  • A gdzie mogę je kupić? Bo szukam i znaleźć nie mogę 🙈
    Dziękuję za podpowiedź 🙂