Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Wina z innej czasoprzestrzeni 

Komentarze

Podróży po Serbii mógłby towarzyszyć motyw muzyczny, który otwiera Odyseję kosmiczną Kubricka. Serbia bowiem to inna galaktyka. Na szczęście uprawia się w niej winorośl i robi niezłe wina, co pozwala ją łatwo oswoić.

Winnica Miroslava Kovačevicia we Fruškiej Gorze. © Izabela Kamińska

Popyt na wina jakościowe w Serbii rośnie i winiarze nie są w stanie go zaspokoić. Toteż Serbia więcej wina importuje niż eksportuje. Najlepsi producenci wszystko sprzedają miejscowym sklepom i restauracjom. Serbskich win na europejskich półkach zatem nie znajdziemy. Są zupełnie nieznane, bo Serbia do turystycznych krajów nie należy – przynajmniej na razie.

Zapomniane kadry

Spragniony nowych smaków enoturysta może dolecieć na lotnisko im. Nikoli Tesli w Belgradzie. Tam najlepiej jest wynająć samochód i udać się na południe, na przykład w stronę Župy – prawdopodobnie najpiękniejszego regionu Serbii, albo na północ, do historycznej krainy wina – Fruškiej Gory. Wokół samego Belgradu płasko jest jak na Mazowszu i nie dzieje się nic, co przyspieszyłoby bicie serc winomanów. Używanie będą tu natomiast mieli fani oldskulowej motoryzacji. Po drogach snują się duchy przeszłości z dziurawą karoserią, jak choćby modny w latach 80. model yugo – dumna produkcja Auto Zavodi Crvena Zastava z Kragujevacu.

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!