Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Nowa broń Austrii

Komentarze

Od 2013 roku Austria będzie miała kolejną, dziewiątą już apelację: Wiener Gemischter Satz DAC. Ten tradycyjny blend białych szczepów wytwarzany w całej Austrii, ale najbardziej popularny w okolicach Wiednia, od kilku lat przeżywający swój renesans wreszcie doczekał się oficjalnego uznania. Wino robione z mieszanki różnych szczepów z tych samych parceli, zbieranych równocześnie (trochę, jak w Porto) pozwalało kiedyś na zoptymalizowanie produkcji. Dzięki temu, że jedne szczepy dojrzewały szybciej, inne wolniej, ze względu na różnorodność smaku, zawartości cukru, kwasowości czy samej jakości winogron po prostu, łatwiej było rok w rok produkować wino o podobnym smaku oraz zachować jego klasę nawet w gorszych latach. Wiecie, tak zwany „risk management”.

Nowoczesność i tradycja. © AWMB / Lammerhuber.

Wina Gemischter Satz odznaczają się dość rozbuchanym nosem (często o aromatach kwiatów i miodu), konkretnym ciałem i jedynie subtelnie zaznaczoną nutą beczki (jeśli w ogóle). W jego skład wchodzą przynajmniej trzy szczepy, lecz może ich być nawet 20! Znajdziemy tu często pinot blanc, które nadaje mieszance ciała, aromatycznego gewurztraminera, soczystego rielsinga, prostolinijnego, krystalicznego grünera. Gemischter Satz oznacza przecież „zmiksowaną mieszankę”.

O jego popularność walczyć zaczęli 7 lat temu dżentelmeni z grupy WienWein (w jej skład wchodzą: Fritz Wieninger, Rainer Christ, Richard Zahel, Michael Edlmoser, Mayer am Pfarrplatz i Cobenzl). Sam produkt jednak też dzielnie walczył sam za siebie, trafił nawet na slowfoodową listę Ark of Taste (jako jedyne wino na świecie), na której figuruje już nasz oscypek i miód pitny.

Gemischter Satz doceniony przez Slow Food. © Alessandri Design.

Od teraz, zgodnie z oficjalnymi regułami Wiener Gemischter Satz musi być kupażem co najmniej trzech szczepów z tej samej winnicy, która z kolei musi znajdować się na specjalnej liście zakwalifikowanych do apelacji działek. Jeden szczep nie może stanowić więcej niż 50% mieszanki, a zawartość trzeciego składnika nie może być mniejsza niż 10%. Poziom alkoholu nie może przekraczać 12,5%. Wino musi być wytrawne, a użyta beczka nie może być elementem dominującym.

Achtung! Bomba! Pomarańczowy GS od Loimera.

Przepisy nowej apelacji mówią, że może być to wino również z pojedynczej parceli. Wówczas minimalna  zawartość alkoholu to 12,5% (zaznaczona na etykiecie). Producent nie musi na butelce opisywać wina jako wytrawne, ale musi wypuścić go na rynek dopiero po 1 marca roku następującego po zbiorach.

Gemischter Satz to niezwykły produkt eksportowy Austrii. Łatwo do niego przekonać i wielbicieli sauvignon i fanów rieslinga; tych, co lubią subtelną beczkę i tych, co cenią czysty, krystaliczny smak. Świetnie komponuje się na talerzu z wiosennymi warzywami, dogada się też z owocami morza. Można je spotkać w wersji pomarańczowej, jak niezwykły Achtung! od Freda Loimera – 11 miesięcy maceracji na skórkach, 10 miesięcy w beczce, 8 miesięcy w stali, niefiltrowane. Niezwykły rdzawy kolor w kieliszku, aromatyczna bomba z nutami aptecznymi, która dzieli odbiorców na wielkich fanów (głównie Ci którzy kochają sherry fino…) i totalnych przeciwników (np. moja koleżanka – dziennikarka z Japonii, która nie mogła zrozumieć, o co nam chodzi z tym ewidentnie zepsutym winem). Hej, austriacka przygodo!

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • klf

    Zajrzałem na listę Ark of Taste i są tam również inne wina, choćby z Francji czy Hiszpanii.

    • Izabela Kamińska

      klf

      Ma Pan rację. Są! Przepraszam za pomyłkę.