Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Wieczór we dwoje

Komentarze

On – młody, ale dobrze  zbudowany, z odrobiną rezerwy, z rodziny o tysiącletniej tradycji. Ona – słodka, zmysłowa, skoncentrowana. Badia a Coltibuono Chianti Classico Riserva 2006  i Oremus Tokaj Aszú 5 puttonyos 1999.

Oremus Tokaj Aszú 5 puttonyos i Badia a Coltibuono Chianti Classico Riserva 2006
Ładna para.

Otwieramy chianti i nie ma co się oszukiwać – pijemy wino, ale też i etykietkę. Badia a Coltibuono, czyli „Opactwo Dobrych Zbiorów” istnieje i produkuje wino od 1059 r., kiedy pojawili się tam benedyktyni z pobliskiej Vallombrosy. Po kasacie zakonu posiadłość krótko należała do rodzin Bonaparte i Poniatowskich. Niegdyś legenda Chianti, podziwiana zwłaszcza za Chianti Riserva, które powstawały wyłącznie w najlepszych rocznikach. W piwnicach można jeszcze znaleźć rocznik 1937 (wcześniejsze zostały zniszczone podczas zawieruchy wojennej), a obecni właściciele, rodzina Stucchi-Prinetti, z dumą organizują pionowe degustacje butelek z lat 60., 70. i 80. Rocznik 2006 to jeszcze młodziak, ma trochę niezbyt ułożonych tanin, ale niczego mu nie brakuje – w ustach jest bogate, gęste, z wyczuwalną, ale nie nachalną beczką, gdzieś w tle pojawiają się podsmażane powidła, wiśniowa pestka. Jest w nim życie.

Po kolacji i wytrawnym chianti czas na słodycz. Aromat 5 puttonowego Aszú od Oremusa jest dosyć typowy – suszone owoce, aceton, gruszka, miód. W ustach jest nieco ciężkie, perfumowane, przez trudno przebijającą się kwasowość zbliżone do vin santo. Oddechu dodają mu nuty herbaciane i morelowe. Mimo wszystko po pierwszych łykach nikomu nie chciało się mówić, zapadła przyjemna cisza i w tym przypadku to była dobra recenzję dla wina. Wszystko było na swoim miejscu.

Co w walentynkowy wieczór będzie pasowało do tych win? Do chianti, oprócz tagliatelle con tartufo, pewnie kilka akapitów „Drogi do Sieny” Marka Zagańczyka o baronie Ricasoli, „kodyfikatorze chianti”, który z miłości i zazdrości uwięził żonę Annę w zamku Brolio. A do tokaju, oprócz serów i orzechów, może fragment „Filozofii wina” Béli Hamvasa o tym, że picie wina ma naprawdę wiele wspólnego z miłością.

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Wojciech Bońkowski

  Bardzo mi się podoba niedzisiejszy pomysł, by Walentynki spędzić na czytaniu.

  • Mateusz Papiernik

   Wojciech Bońkowski

   Naprawdę aż tak niedzisiejszy? Abstrahując od tego — sekunduję.

  • Marek Bienczyk

   Wojciech Bońkowski

    Bo już masz bambino