Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Vernaccia – biała Toskania

Komentarze

Zaczynam blogowanie z Toskanii. Tygodniowy maraton rozpocząłem od przebieżki – 61 Vernacci di San Gimignano. To najlepsze białe wino w Toskanii, jedno z ciekawszych w środkowych Włoszech. Vernaccię nazywa się włoskim Chablis – ma podobną mineralność, niezbyt dużo owocu, dobrą kwasowość, smaku jabłkowe, gruszkowe. Nie jest nigdy winem bardzo intensywnym, ciężkim, ale jest niebywale odświeżająca i przenikliwa.

Anteprima Vernaccia di San Gimignano 2012
Degustacja Vernacci odbywa się w Muzeum Sztuki Współczesnej.

San Gimignano ze swoją niesamowitą średniowieczną zabudową należy do najczęściej odwiedzanych miast we Włoszech (3 mln turystów rocznie), ale Vernaccia nie jest tak dobrze znana. Tak naprawdę poza paroma powszechnie znanymi producentami, jak Montenidoli i Panizzi, większość dobre wina robi dopiero od paru lat. Jednak dzisiejsza degustacja była całkiem udana. Gorący rocznik 2011 tak bardzo nie dał się we znaki, bo Vernaccia zawsze zachowuje naturalną świeżość. Wśród moich faworytów degustacji w ciemno (nie wiedziałem jakie wina i w jakiej kolejności próbuję) są Pietrafitta, Mattia Barzaghi, Il Palagione, Il Paradiso. Dobrze wypadły też wersje Riserva, o ile nie zaaplikowano im za dużo dębu. Zainteresujcie się Vernaccią! Warto, choć w Polsce jest słabo dostępna: poza Panizzim mamy m.in. solidne Casa alle Vacche, Abbazia Monte Oliveto oraz supermarketowego, ale trzymającego poziom Cecchi.

Mattia Barzaghi Vernaccia di San Gimignano 2011
Wiele win z 2011 jeszcze nie jest zabutelkowanych.

Mój pobyt w Toskanii opłacają i organizują konsorcja producentów z San Gimignano, Chianti Classico i Brunello di Montalcino.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Kraśnicki
  Zdjęcie profilowe Łukasz Kraśnicki
  Lukasz Krasnicki

  Jest jeszcze( jeśli mogę napomknąć )Vernaccia di San Gimignano od Tenute Guicciardini Strozzi w wersji podstawowej i beczkowej…

  • Zdjęcie profilowe Winicjatywa
   Zdjęcie profilowe Winicjatywa
   Anonim

   Lukasz Krasnicki

   Piłem dziś Guicciardini Strozzi. Vernaccia Riserva 2008 była bardzo dobra. Zwykła Vernaccia Titolato 2011 mi nie podeszła. (WB)

   • Marcinijowita

    Anonim

    Mam na sprzedaż G. Strozzi Rizerva 2003 r. Niestety juz tylko jedna butelkę.