Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Valpolicella i Lugana w Warszawie

Komentarze

29 maja w Warszawie odbyła się prezentacja dotyczące włoskich apelacji Valpolicella i Lugana. Przedstawiciele miejscowych konsorcjów – Olga Bussinello, dyrektorka Consorzio Tutela Vini Valpolicella i Carlo Veronese – dyrektor Consorzio Tutela Lugana – w nowatorskiej formule całodziennego seminarium edukacyjno-degustacyjnego przedstawili historię i aktualną kondycję tych słynnych stref produkcji wina w północnym regionie Veneto.

W seminarium uczestniczyli sprzedawcy wina, sommelierzy, importerzy i blogerzy. © Consorzio Tutela Vini Valpolicella.

Wina ValpolicellaRipassoAmarone są w Polsce bardzo popularne, ale czy dobrze je znamy? Olga Bussinello w przystępny sposób przybliżyła najistotniejsze aspekty:

– zróżnicowanie terroir pomiędzy zachodnią strefą apelacji (DOC Valpolicella Classico), centralną doliną Valpantena oraz wschodnią, tzw. Valpolicella allargata (rozszerzoną), z wzrostem temperatury i spadkiem opadów z zachodu na wschód oraz zróżnicowaniem glebowym;

– szczepy winogron używane do produkcji win Valpolicella i Amarone – klasyczna Corvina Veronese i jej kuzyn Corvinone, Rondinella, Molinara, ale także przywraca dziś do produkcji historyczne odmiany takie jak Oseletta, Croatina, Dindarella, Negrara, Spigamonti…

– unikatowe metody produkcji takie jak appassimento (suszenie gron na rodzynki – z nich tłoczy się Amarone) oraz ripasso (powtórna fermentacja wina Valpolicella po zalaniu wytłoków rodzynkowych pozostałych z produkcji Amarone)

© Consorzio Tutela Vini Valpolicella.
Olga Bussinello przybliża apelację Valpolicella. © Winicjatywa.

Ogromna popularność Amarone i Ripasso na takich rynkach jak USA, Wielka Brytana i Skandynawia sprawiły, że z obrotami ponad 500 mln euro Valpolicella jest obecnie czołowym regionem winiarskim we Włoszech. Na pewno jesteśmy dalecy od nasycenia rynku, zwłaszcza polskiego, tutejszymi winami, stąd duże zainteresowanie branży winiarskiej tymi produktami.

Apelacja Lugana, położona na południowym brzegu jeziora Garda, również odniosła w ostatnich latach wielki sukces – jest najpopularniejszym białym winem włoskim w Niemczech i Austrii, ulubieńcem setek tysięcy niemieckich turystów urlopujących na Gardą. W Polsce wina Lugana są praktycznie nieznane i niedostępne. Warszawskie seminarium było więc dobrą okazją przyjrzenia się ciekawych winom ze szczepu Turbiana (Trebbiano di Lugana).

Carlo Veronese, dyrektor konsorcjum DOP Lugana.
Obszar produkcji win Lugana.

Szczep Trebbiano raczej nie wywołuje u winomanów szybszego bicia serca, dlatego warto zapamiętać, że Trebbiano di Lugana nie ma nic wspólnego z innymi szczepami pod tą nazwą (Trebbiano Toscano czy Trebbiano d’Abruzzo) – w istocie jest utożsamiany ze szlachetnym Verdicchio z Marchii. Carlo Veronese w zajmujący sposób przybliżył ciekawe dzieje tej apelacji – do niedawna południe jeziora Gardy miało charakter czysto urlopowy, jednak dziś dzięki wysiłkowi winogrodników jakość win ogromnie wzrosła – dość powiedzieć, że tutejsze Montonale Orestilla 2015 na tegorocznym konkursie Decantera z zawrotną oceną 95 pkt. zdobyło platynowy medal i wyróżnienie „najlepsze wina jednoszczepowego”! W istocie średnia jakość win jest dziś naprawdę wysoka – bodaj wyższa niż znacznie bardziej znanej apelacji Soave. A do tego zaskakuje ich rozpiętość stylistyczna oraz ciekawy potencjał dojrzewania – na warszawskiej degustacji próbowaliśmy win z roczników 2014 i 2012, które były w świetnej formie. Lugana zdecydowanie zasługuje na odkrycie!

Prezentowane wina Lugana. © Winicjatywa.

Apelacje Valpolicella i Lugana planują kolejne działania na polskim rynku w 2018 roku.

Lista degustowanych win:

Zenato Lugana San Benedetto 2016
Pratello Lugana Catulliano 2016
Cantina La Pergola Lugana Biocora 2016
Le Morette Lugana Mandolara 2016
Montonale Lugana Montunal 2016
Olivini Lugana Demesse Vecchie 2015
Cà Lojera Lugana Superiore 2014
Selva Capuzza Lugana Riserva 2012

Monte Cillario Valpolicella 2015
Sartori Valpolicella Superiore Ripasso Regolo 2014
Vigneti di Ettore Amarone della Valpolicella Classico 2013
Cantina Valpantena Amarone della Valpolicella Valpantena Torre del Falasco 2012
Valentina Cubi Amarone della Valpolicella Classico Morar 2007
Meroni Amarone della Valpolicella Classico Il Velluto 2009

© Winicjatywa.

Winicjatywa była współorganizatorem wydarzenia na zlecenie konsorcjów Valpolicella i Lugana.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.