Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Tokaj Nobilis Aszú 5P 2013

Komentarze

Tokaj Nobilis Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2013

Dzisiaj Aszú Day, obchodzone od 2017 roku święto najsłynniejszego słodkiego wina naszej części Europy. Jedną z wielkich zalet tokajów aszú jest ich długowieczność, dzięki której możemy na nowo odkrywać perełki degustowane przed laty. Taką przyjemność daje na przykład dzisiejsze wino dnia, które mimo 7 lat na karku wciąż jest dostępne w sprzedaży. 

Jest przy okazji żywym dowodem na to, że Sarolta Bárdos nieprzypadkowo znajduje się w absolutnej czołówce tokajskich winiarzy. Tokaj Nobilis Tokaji Aszú 5 Puttonyos 2013 to z wino bardzo skoncentrowane, ze 180 g/l cukru resztkowego, nutami kandyzowanej brzoskwini, moreli, gryczanego miodu, herbaty i korzennych przypraw. Ma kremową fakturę i wyraźną, cytrusową kwasowość. Napisać, że balans jest perfekcyjny to jak nic nie napisać. To jedno z najlepszych słodkich win, jakie wypiłem w tym roku, a fakt, że wciąż znajduje się w sprzedaży, to więcej niż okazja (199,99 zł).  ♥♥♥♥

Wino do kupienia w Rafa-Wino.

Źródło wina: degustowane na zaproszenie producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Dla mnie to bez wątpienia wino na ♥♥♥♥♡. 👌👍

    Spóźnione, ale szczere życzenia Szczęśliwego Aszú Day dla wszystkich! 😁🙋‍♂️🍾🥂

    • Kuba Guzowski

      …i ? 🤔

      ta lista została zrobiona przez jakiś ignorantów którzy o Tokaju wiedzą tyle, że go kiedyś widzieli na jakimś obrazku. 😒

      A gdzie na tej liście chociażby:

      Árvay Tokaji Aszú 6 Puttonyos 2013,

      Balassa 6 Puttonyos Aszú Villő 2013,

      Barta Öreg Király Dűlő 6 Puttonyos Tokaji Aszú 2013,

      Bott Tokaji Aszú 6 puttonyos 2013 itd? 🤷‍♂️

      To tylko alfabetyczny początek listy, a wszystkie wina powyżej 90ciu punktów. 🙄

      • Grzegorz Capała

        Napisz do nich, ucieszą się z nowego eksperta

        • (Blogger)

          Kuba Guzowski

          No, wydaje mi się jednak, że Grzegorz jest lepszym specem od Tokaju niż anglosascy krytycy, dla których te wina są jakąś egzotyką j peryferiami.

          • (Winicjatywa)

            Sebastian Bazylak

            Absolutnie się zgadzam, pomijając już, że to kompilowane przez boty listy na Wine Searcher są z definicji śmiechu warte (np. supermarketowy Royal 6P wyskakuje jako wyżej oceniony niż single vineyard Betsek tego samego producenta).

        • Kuba Guzowski

          Ooo! Nie wiedziałem, że tak można! 😮

          Na szczęście dzięki Pańskiej Dobrej Radzie już wiem 😊 i na pewno tak uczynię. ☺️

          Panie Kubo!

          Jeszcze raz bardzo dziękuję do za tą, jakże cenną wskazówkę.

          🙏🤝❤️

          • Grzegorz Capała

            Zdziwilibyście się, jak duża jest wiedza n.t. Tokaji w Europie Zachodniej, właśnie w UK czy Włoszech….

          • (Winicjatywa)

            Kuba Guzowski

            Tak? Jak się objawia? Są jakieś książki, artykuły? Wyszukiwanie nowych nazwisk, całościowe przeglądy? Chętnie przeczytam.

          • (Blogger)

            Kuba Guzowski

            We Włoszech to chyba o Tocai Friulano chodzi 🤔

  • Dzień Aszu przeszedł cichcem na winicjatywie… :-( Ale świeta tuż tuż i przypomne się z tym tematem… Takie pytanie, w jakich kieliszkach pijecie aszu? Bardziej są to kieliszki do wina np. białego, czy bardziej kieliszki do likierów i nalewek? A jaki powinien być właściwie kieliszek do aszu? Czy generalnie słodkich win…

    • Malwina Janicka

      Cóż… ostatnio Winicjatywie nie jest za bardzo po drodze z winami tokajskimi, co jest o tyle zaskakujące, że Wydawca (i główna twarz portalu) Wojciech Bońkowski MW swoją pracę dyplomową poświęcił właśnie temu regionowi.

      Wracając do pytania.

      Osobiście obecnie używam kieliszka Riedel Furmint. Teoretycznie jest to kieliszek stworzony do głównie wytrawnych interpretacji furminta, natomiast piję z niego wszystkie wina tokajskie, w tym Aszú i jestem w pełni zadowolony.

      Kieliszek ten można zakupić w Polsce dzięki importerowi Rafa Wino. https://rafa-wino.pl/akcesoria-do-wina/785-zestaw-kieliszkow-marki-riedel-dla-furminta-tokaj-2-szt.html

      Całkiem niedawno (oficjalna prezentacja odbyła się w ostatni piątek) z inicjatywy Gergely Ripka ( https://www.facebook.com/gergely.ripka ) – autora książki Tokaj Guide ( https://www.facebook.com/tokajguide ) i blogu https://tancolomedve.hu/ został stworzony kieliszek specjalnie dedykowany temu winu – Tokaji Aszú Glass.

      Kieliszek ten jest produkowany przez węgierską manufakturę Halimba Crystal ( https://www.halimba-crystal.com/ ) i istnieje możliwość kupienia go z wysyłką do Polski – https://www.halimba-crystal.com/halimba-tokaji-aszu-glass-350-ml

      Bardzo jestem ciekaw tego kieliszka.

      • Grzegorz Capała

        Panie Grzegorzu na Pana zawsze można liczyć… :-) Bardzo ciekawy wpis… Też od razu przyszedł mi na myśl Riedel, ale oni nie mają w ofercie nawet kieliszka do win słodkich jako takich… Ten Aszu Glass jest ciekawy, jedynie dziwi mnie trochę pojemność. Wiadomo, to pojemność całkowita, ale 350 ml to 70% pojemności butelki. Osobiście tymczasowo zainwestuję chyba w kieliszki do sherry od Schotta, maja pojemność 118 ml, bo święta zbliżają się szybkim krokiem… Pozdrawiam świątecznie!

        • Malwina Janicka

          Pani Malwino,

          Tego kieliszka Aszú Glass jeszcze na żywo nie widziałem, aczkolwiek jego pojemność mnie nie dziwi. Ostatnio jest chyba taka tendencja do projektowania i produkowana kieliszków raczej większych niż mniejszych i ja z tą tendencją w pełni się zgadzam.

          Osobiście wolę pić (praktycznie każde wino) z kieliszków o większej pojemności, ale jest to pewnie jak w każdym przypadku preferencja własna i każdy ma prawo do własnych odczuć.

          Pozdrawiam serdecznie.

          Ps. Ten ostateczny kieliszek Aszú Glass został w wyniku szerokich testów wybrany z propozycji takich jak na załączonym zdjęciu.