Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Furmint 2011

Komentarze
Szczęśliwa siódemka. © Maciej Nowicki.

Tokaj-Hétszőlő 7 Furmint 2011

Klasyczny, smaczny i wciąż świeży furmint, idealny na lato. Pochodzi od węgierskiego producenta Tokaj-Hétszőlő (strona internetowa w języku polskim!), a na nasz rynek sprowadzane jest przez młodego, acz prężnego importera z Nowego Sącza – Rafa Wine & Spirit.

100% szczepu furmint w 2-letnim winie sprawia, że oprócz klasycznych świeżych nut jabłek i cytrusów mamy także delikatne i bardzo przyjemne aromaty migdałowe. Dobra kwasowość i jeszcze lepsza równowaga. 13,5% alkoholu nie męczy i jest dobrze zintegrowane, choć absolutnie nie pogniewałbym się, gdyby było go trochę mniej. Do picia solo, jak i z jedzeniem – producent sugeruje podawać je do ryb.

Jeśli jesteśmy przy producencie – Tokaj-Hétszőlő powstało w 1991 roku, ale samo słowo hétszőlő ma dużo starsze pochodzenie. Oznacza dokładnie „siedem winnic” i jest pamiątką wydarzenia z 1502 r., kiedy rodzina Garai kupiła siedem parceli łącząc je potem w jedną działkę. Historia tego producenta przypomina trochę dzieje innego winiarza opisywanego już przeze mnie – Disznőkő. Począwszy od liczby zmieniających się właścicieli (m.in. rodzina Rákóczi), a skończywszy na aktualnych – to francuskie firmy z sektora ubezpieczeniowego (Disznőkő jest właśnością AXA, a Tokaj-Hétszőlő  G.M.F.) Co ciekawe, są także właścicielami Chateau Beychevelle z Saint-Julien goszczącego na niedawnej degustacji w Warszawie.

Ale dajmy spokój zamkom, właścicielom i ubezpieczeniom. Cieszmy się winem, tym bardzie, że cena jest również radosna.

Widok na imponujące winnice Tokaj-Hétszőlő. © Homm.hu.

(Importerem jest Rafa Wine & Spirit, cena 30,49 zł, wino można zakupić przez sklep internetowy importera)

Źródło: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Wojciech Bońkowski

    Dizajn etykiety to faktycznie rewolucja jak na Hetszolo ;-)

  • Gabriel Kurczewski

    Od 2009 roku właścicielem Hétszőlő jest Michel Reybier i może to być ważna cezura w historii tej posiadłości. Nowym enologiem został Gergely Makai. Raphael Reybier podobno regularnie przyjeżdża do Tokaju, bierze udział we wszystkich pracach i poznaje winiarnię od podszewki. Reybier posiadają także Chateau Cos d’Estournel w Saint Estephe. Mamy wakacje, przypomnę więc, że piękna winnica Hétszőlő leży na południowych obrzeżach miasta Tokaj, jest otwarta dla publiczności. Są w niej wytyczone szlaki spacerowe i można w niej znaleźć świetne miejsca na piknik.