Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Scaia Bianco 2014

Komentarze

Tenuta Sant'Antonio Veneto Scaia Bianco 2014

Tenuta Sant’Antonio Veneto Scaia Bianco 2014

Największa niespodzianka moich niedawnych degustacji. Na papierze nie dałbym temu winu szans – kto marzy o kolejnej mieszance lokalnego, cokolwiek neutralnego szczepu Garganega z Chardonnay? Jego producent Tenuta Sant’Antonio znany jest raczej z win czerwonych (m.in. z pierwszego Amarone bez siarki – Telos); białe są co najwyżej przeciętne.

A tymczasem biała Scaia jest po prostu rewelacyjna. Pełna smaku, z każdą chwilą ukazuje nowe aromaty, od skórki pomarańczowej przez pszczeli wosk, miód, rodzynki aż po przyjemną rześkość. Doskonała od początku do końca. Jest to dość mocne wino białe, świeże i bardzo pijalne, ale konkretne, skoncentrowane, więc raczej do kurczaka w sosie kokosowym niż do sałatki. Ciekawostką jest szklany korek – to zamknięcie butelki alternatywne wobec korka naturalnego i metalowej zakrętki jest całkiem popularne w Austrii, ale we Włoszech stosuje je raptem kilku winiarzy. Z uwagi na eleganckie opakowanie wino całkiem dobre na prezent. ♥♥♥

Kupisz za 47 zł w sieci sklepów Winestory oraz przez sklep internetowy.

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Małgorzata

    Ha! Znam to wino! Jest dostępne od kilku lat w pizzerii Boscaiola w BUWie.
    Ja tam wymyśliłam, że czuję tam raczej brzoskwinie/dojrzałego ananasa, niż miód (choć może faktycznie wosk i sztuczny miód bardziej pasują), a z kolejnymi podejściami coraz gorzej, bo landrynki.
    Proszę spróbować czerwonej wersji i napisać co Pan uważa, mnie się wydaje, że jest bardziej udana niż biała (choć Pan pewnie napisze, że nadaje się dla cioci na imieniny).

    • Wojciech Bońkowski

      Małgorzata

      Scaia Rosso faktycznie jest całkiem fajna, choć moim zdaniem aż tak się nie wyróżnia wśród Valpolicelli z tej samej półki cenowej. Wolę od niej np. Monte del Frà Bardolino również z Wineonline / Winestory.

      • Małgorzata

        Wojciech Bońkowski

        Dzięki! Spróbuję tego co Pan poleca! :)

  • Joseph

    Dwie uwagi:

    1. To nie tylko garganega i chardonay, ale i trebbiano w proporcji G 50%, T 30%, CH20%
    2. Szklany korek to wcale nie jest całkiem popularne zamkniecie w Austrii. Króluje nakrętka, być może takie wrażenie bierze się z faktu, że wina dwóch czołowych winiarzy zamykających szklanym korkiem Heinrich i Umathum są dostepne w Polsce, stad takie wrażenie…

    • Wojciech Bońkowski

      Joseph

      Skład Scai chyba ewoluuje, bo w pierwszych rocznikach nie było Trebbiano. Notabene skład z 30% Trebbiano jest sprzeczny z etykietą, bo wg przepisów UE nie można podać Garganega – Chardonnay jeśli drugim szczepem wg % jest Trebbiano.

      Jeśli dobrze pamiętam statystyki to Austria jest na pierwszym miejscu pod względem użycia korka Vino-lok.

      • Joseph

        Wojciech Bońkowski

        Ad. 1. Rocznik 2015 to G-T-C 50/30/20; 2014 to było G-C-T 50/30/20, wiec wszystko OK;
        Ad. 2. Pełna zgoda, są na pierwszym miejscu, ale udział nie jest jakiś imponujacy…

  • Patrycja

    Serdecznie polecam, wino jest również dostepne w Winosferze na Placu sczepańskim w Krakowie. A na zachete powiem że sklepowa cena jest atrakcyjniejsza bo już za 43zł.

  • maciej pieńkowski

    piłem to wino niejednokrotnie w Winosferze, zgadzam się w 100 %