Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Tenuta Santacroce Pignoletto Superiore 2011

Komentarze
Pignoletto spod aloesu.

Tenuta Santacroce Colli Bolognesi Pignoletto Superiore 2011

Jest taki dziwny sklep w Warszawie, nazywa się jak komedia Sławomira Chęcińskiego, prowadzony jest przez firmę handlującą napojami z aloesu. Można w nim kupić litewską sól himalajską, cokolwiek to znaczy, oraz białe wino z okolic Bolonii: Tenuta Santacroce Colli Bolognesi Pignoletto Superiore 2011. Ponadto trochę innych win, w tym armeńskie, ale nie z winogron, riesling auslese z Chile (chyba z winogron), piwa z całego świata, gruzińską wodę mineralnę, kiełbasę i ośmiorniczki w puszkach.

Sklep nazywa się Winoteka Sami Swoi i mieści się w Zebra Tower, tuż przy stacji metra Politechnika (strona zupełnie nie oddaje asortymentu, jest nieaktualna). Doświadczenia z zakupami w nim miałem mieszane, tanie alzatczyki wartkim strumieniem zasiliły sieć kanalizacyjną miasta stołecznego Warszawy, a równie niedrogie mozelskie rieslingi z państwowej (!) wytwórni z siedzibą w Trewirze nie wzbudziły wielkiego entuzjazmu, toteż przed ewentualnym wydatkiem 49 zł skonsultowałem się esemesowo z Wojtkiem Bońkowskim. Napisał „Brać”, użył słowa na „m”, więc biorę.

Nigdy wcześniej nie piłem win z tego szczepu i to był błąd. Pignoletto okazało się wspaniałym towarzyszem do spaghetti z vongolami (choć patrioci miejscowi piszą, że oczywiście należy popijać nim bolońską mortadelę): jest to wino o nieco „morskim” charakterze, z wyraźną mineralnością i lekkim powiewem jodu. Kwiaty, zioła, trochę cytryn, ale wszystko to podane bez nachalności. Wino nie widziało beczki i dobrze. Dobra kwasowość, dobra równowaga, dobra świeżość, jedyne co można zarzucić, to może zbytnia neutralność. Warto spróbować. (49 zł, kupisz w Winotece Sami Swoi w Warszawie, Markach i Białymstoku)

Źródło wina: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Marcin Jagodzinski

    Gwoli ścisłości muszę dodać, ze w Markach i Białymstoku nie sprawdzałem, czy to wino jest na stanie.

  • Wojciech Bońkowski

    Mortadelę się popija Lambrusco. Pignoletto służy do ryby rzecznej albo do pikli. Przynajmniej na podstawie wizji lokalnej z listopada ub.r.