Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Szlachcic bez elegancji

Komentarze

W winnicach śnieg jeszcze nie zdążył dobrze stopnieć, a my w świeżo odrestaurowanej fortecy na samym szczycie miasteczka Montepulciano, gdzie zjechało się z okolicy ponad 30 producentów, zdążyliśmy już spróbować nowych roczników Vino Nobile di Montepulciano, Vino Nobile di Montepulciano Riserva i Rosso di Montepulciano. Które roczniki są nowe i dlaczego? To już rzecz sporna.

W przypadku podstawowego Nobile” niektórzy – a było ich na szczęście niewielu – za nowy rocznik uważali 2008, czyli ten który trafił dopiero na rynek, tłumacząc jednocześnie, że rocznik 2009 jest jeszcze nie gotowy. Z jednej strony mając po części rację, ponieważ zgodnie z regulaminem apelacji, który zobowiązuje producentów do procesu dojrzewania wina przez 2 lata, większość win z rocznika 2009 leżakuje jeszcze w piwnicach (a wiele wręcz w beczkach). Z drugiej strony, zamysłem degustacji przepremierowej anteprima jest przecież prezentacja nowych roczników, zanim trafią do sprzedaży.

Anteprima Vino Nobile di Montepulciano
© Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano.

Konsorcjum Vino Nobile di Montepulciano oceniło obydwa roczniki 2008 i 2009 na cztery gwiazdki (na pięć możliwych). Jednak z biegiem czasu różnicę między nimi wyczuwać się będzie coraz bardziej. Z powodu opadów przez zbiorami rocznikowi 2008 w wielu przypadkach brakuje struktury. Rocznik 2009 zapowiada się natomiast bardziej udanie. Nie ma nadmiaru owocu, taniny są dobrze obecne (jak na razie jeszcze zielone i suche), a kwasowość umiarkowana (czasem ciut zbyt niska, odbierając winu lekkości).

Rosso di Montepulciano 2010 również pokazały dobrą klasę tej apelacji, najbardziej owocowej z pośród wszystkich toskańskich interpretacji szczepu Sangiovese lokalnie zwanego Prugnolo Gentile. Poza soczystością owocu wyróżnia je wysoki „współczynnik pijalności”. Bardzo rzadko natomiast zdarza się, żeby Rosso czy Nobile robiono z czystego Sangiovese. Zgodnie z regulaminem wina muszą zawierać minimum 70% tego szczepu, jednak praktycznie wszyscy producenci wykorzystują możliwość dodania innych odmian, m.in. Merlot, Canaiolo, Colorino, Mammolo czy Cabernet Sauvignon, które różnorako dodają winu charakteru, miękkości, kwasowości, słodyczy lub koloru.

Riservy w roczniku 2008 to z kolei potężny bagaż suchych i twardych tanin. Brakowało często soczystości, a gdy się już w końcu pojawiała, zdominowana była przez aromaty beczki. Wielokrotnie powtarzały się spostrzeżenia braku czystości i przenikliwości aromatów. Szkoda! Ponieważ poczciwy „szlachcic”, jak nazywane jest potocznie Vino Nobile di Montepulciano we Włoszech, zasługuje na więcej. Do czołówki Brunello i Chianti brakuje mu jednak wciąż elegancji.

Spośród 50 degustowanych przeze mnie win najciekawsze były (kliknięcie pokazuje polskiego importera): Contucci, Salcheto, Dei, Boscarelli i Fattoria del Cerro.

Vino Nobile di Montepulciano map
Winnice w Montepulciano. © Consorzio del Vino Nobile.

Degustowałem na zaproszenie Consorzio del Vino Nobile di Montepulciano.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • arkadiusz

  Dlaczego z ponad 70 producentow Wina Nobile obecnych bylo tylko niespelna polowa?

  • Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
   Łukasz Hryniewski

   arkadiusz

   Przede wszystkim uczestnictwo w anteprima nie jest obowiązkowe. Każdy z producentów decyduje sam. Nieobecność jest często związana z brakiem gotowości/niedojrzałością produktów (bardzo dużo próbek była ledwo co zaczerpnięta z beczek). Do tego w przypadku anteprimy pojawiają się dodatkowe koszty na które nie każdy z producentów się decyduje.

   • arkadiusz

    Łukasz Hryniewski

    Jasne, mechanizm udzialu jest taki. Czy nie pozostaje jednak watpliwosc, ciekawosc dziennikarska e profesjonalna co do „polowy nieobecnej”? Mieszkajac tu na miejscu chetnie pomoge, bo mysle, ze jest sporo „nowego” w Montepulciano.

    • Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
     Zdjęcie profilowe Łukasz Hryniewski
     Łukasz Hryniewski

     arkadiusz

     Naturalnie, zawsze pozostaje ciekawość. Jednak żeby ją zaspokoić nie zawsze, niestety, wystarcza na to wszystko czasu. Pozostaje liczyć na to, że w przyszłym roku uczestników anteprimy będzie więcej.