Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Święto Wina w Janowcu 2015

Komentarze

W Janowcu odbyło się Święto Wina. To doroczna impreza, która od 8 lat łączy winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Winiarze wyczekują tego święta jak nadejścia wiosny, oszczędzając flaszki ze swoich często niewielkich produkcji, żeby móc je otworzyć właśnie tego dnia. Święto Wina jest jak Noc Kupały. Janowiecki Zamek Firlejów na co dzień świecący pustkami i spoglądający rzewnie na przeciwną stronę Wisły – pełen życia Kazimierz – tego dnia rozkwita: maszeruje tu pod okiem św. Urbana korowód winiarzy, setki ludzi przewijają się przez dziedziniec zamku, dziesiątki win przez kieliszki, a producenci stojąc ramię w ramię pokazują, jak to dobrze jest być winiarzem Małopolskiego Przełomu Wisły.

Plakatów Święta Wina wisiało w Janowcu więcej niż tych wyborczych. © Winicjatywa
Plakatów Święta Wina wisiało w Janowcu więcej niż tych wyborczych. © Winicjatywa

Do tutejszego Stowarzyszenia Winiarzy należy 35 winnic. W tym roku w sobotniej degustacji swoje flaszki wystawiło 11 winiarzy. – Od zeszłego roku zmieniły się przepisy; teraz producenci, którzy nie mają pozwolenia na sprzedaż, właściwie nie mogą dawać win podczas tej imprezy nawet do degustacji – mówi Wojciech Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły i właściciel Winnicy Pańska Góra, najstarszej w regionie. Swoich win nie sprzedaje i mimo że od lat uważany jest za jednego z ciekawszych lokalnych producentów, nie zdecydował się ich pokazać. – Kilku producentów wystawiło się na własną odpowiedzialność – dla nich to jedyna tego typu okazja do pokazania i poddania ich win pod opinię szerszej publiczności, wartościowej zwłaszcza dla tych, którzy przygotowują się do uzyskania pozwolenia na sprzedaż.

Janowiecka Noc Kupały zdarza się raz w roku, ale przez 355 pozostałych dni życie także się tu toczy. Małopolski Przełom Wisły obejmuje obszar wzdłuż rzeki od Annopola do Dęblina, a areał winnic ciągle się powiększa. W ostatnim roku nasadzenia w nowych miejscach zrobiły m.in. Winnica Solaris, Dom Bliskowice i Winnica Małe Dobre, powstają też zupełnie nowe projekty (niewielką parcelę obsadziła ostatnio Agnieszka Kręglicka). Winiarze pytani o najlepszą odmianę regionu zgodnie twierdzą, że cały czas eksperymentują ze szczepami. – Wynika to głównie z dużego zróżnicowania gleb. Od 15 lat ciągle szukamy optymalnych odmian – na niespełna jednym hektarze przez ten czas zdążyliśmy już wymienić ponad połowę krzewów – mówi Włodarczyk.

Flaszki do degustacji. W ciemno i modnie. © Winicjatywa.
Flaszki do degustacji. W ciemno i modnie. © Winicjatywa.

Co roku przy okazji Święta winiarze poddają swoje wina pod ocenę niezależnych krytyków winiarskich, którzy wyróżniają najlepsze z nich i przyznają im znak Karty Winnic. Zgłoszenia są dobrowolne, nie ma żadnych ograniczeń – każdy winiarz prezentuje to wino, które chce pokazać z bieżących roczników lub starsze. To precedens w skali kraju, żaden inny region do tej pory nie zdecydował się na taki zabieg. Selekcja win do panelu jest jak papierek lakmusowy – widać po niej nadchodzące zmiany i nastroje panujące w regionie. W tym roku wzrosła znacząco liczba win robionych ze szlachetnych odmian Vitis vinifera. W panelu pojawiły się wina z rieslinga, chardonnay, gewürztraminera, pinot gris, a nawet pinot noir. Mimo że hybrydy nadal stanowią większość win produkowanych w Małopolskim Przełomie Wisły, nie są już hegemonami a nowe nasadzenia, robione są w większości z vinifery.

Widok z sali degustacyjnej © Winicjatywa.
Widok z sali degustacyjnej. © Winicjatywa.

W panelu zabrakło win od jednego z najsilniejszych graczy regionu – Domu Bliskowice, których wina są znane w całej Polsce (a także i poza jej granicami). Mimo że w ubiegłych latach były wielokrotnie nagradzane, tym razem właściciele nie zgłosili win do degustacji (uzasadniali to m.in. wątpliwą sensownością oceniania tych samych win co roku i niejasnymi kryteriami oceny). Zastanawiające jest też jaki sens ma ocenianie win, których nie można kupić – w tym roku pięciu na dziewięciu wyróżnionych win nie znajdziemy w sklepach. Znak Karty Winnicy może być w takim przypadku jedynie pozytywnym sygnałem dla winiarza, konsumenta jednak nie bardzo to zainteresuje. Zwłaszcza że jedyną dla szerokiego grona okazją do degustacji tych win jest Święto Wina, a lista nagrodznych tradycyjnie jest ogłaszana na jego zakończenie imprezy.

Las Stocki Dione © Winicjatywa.
© Winicjatywa.

Najlepsze wina panelu wyróżnione Kartą Winnic MPW:

Winnica Las Stocki Dione 2014 – jaśniusieński seyval blanc o średniej strukturze i jabłkowo-gruszkowych aromatach. Początkowo landrynkowy, ale z kwasowym, zielonym niuansem i charakterystyczną dla wielu tutejszych win goryczką.

Winnica Bochotnica Solaris 2014 – kontrowersyjne wino, które przed wypiciem trzeba dobrze przewietrzyć – siarka jest na początku mocno wyczuwalna, ale pod nią kryje się ładny owoc (papierówka, rabarbar). Dla cierpliwych.

Winnica Oblasy Hibernal 2014 – lekko jeszcze musujący hibernal przywodzący na myśl lilie i brzoskwinie. Raczej chude ale czyste, dobrze owocowe z aspirynowym niuansem. Polskie vinho verde?

Trzech muszkieterów z Modły. © Winicjatywa.
Trzech muszkieterów z Modły. © Winicjatywa.

Winnica Modła Müller Thurgau–Johanniter–Sauvignon Blanc 2014 – jabłkowo-bananowe, lekko mydlane wino, w którym jest wszystko: bąbelki, kwasowość, zieloność, cukier resztkowy. Dobry, bezpieczny wybór.

Winnica Modła Gewürztraminer–Pinot Gris 2014 –  nie jest to wino dla fanów pieprznego, tłustego, aromatycznego gewürza. Nie ma w nim nic agresywnego, narzucającego się, jest czysty, dobry, zwarty owoc i średnie ciało. Przeszkadza jedynie nadmierna goryczka, ale całość się broni.

Winnica Modła Riesling 2013 – hit degustacji. Ciemny, napięty, skoncentrowany riesling o dobrej relacji słodyczy i kwasowości, pachnący kredkami świecowymi i mokrymi kamieniami. Powstaje w aptekarskich ilościach, ale klasę ma europejską.

Winnica Solaris na różowo. © Winicjatywa.
Winnica Solaris na różowo. © Winicjatywa.

Winnica Solaris Rosé 2014 – kupaż trzech popularnych w Polsce czerwonych odmian rondo, léon millot i regent. Zdecydowanie najlepsze z przedstawionych w panelu 6 różowych win. Czuć w nim charakterystyczne dla hybrydowych odmian „lisie” aromaty, ale jest też dobre, półwytrawnie zaokrąglone ciało. Porządny róż do picia przez wakacje.

Burgundowa Winnica Maja. © Winicjatywa.
Burgundowa Winnica Maja. © Winicjatywa.

Winnica Maja Róesler 2014 – lekkie, jasne, fiołkowe wino z rzadkiej w polsce austriackiej odmiany roesler, które zdecydowanie odróżnia się od innych czerwieni. Jest co prawda wyraźnie niedojrzałe, ale podobała nam się jego lekkość, burgundowa barwa i brak buraczanych aromatów, które mocno doskwierają innym czerwonym winom z rocznika 2014. Róesler 2014 idzie drogą pomiędzy winem różowym a czerwonym i zostało wyróżnione ze względu na ten kierunek.

Małe, dobre, czerwone. © Winicjatywa.
Małe, dobre, czerwone. © Winicjatywa.

Winnica Małe Dobre Wino Czerwone 2013 – miodowo-korzenny regent z lekko gumowym niuansem, ale soczysty i gładki, a do tego podbity ciekawą pieprznością. Mało warzywny, co proszę traktować jako komplement.

W Janowcu bawiłam na zaproszenie organizatorów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • GrzegorzC

  Przeglądam internety… i już zaczynam tracić nadzieję. ;-) Czy Szanowna Winicjatywa lub ktoś z Szanownych Czytelników zna jakieś miejsca w Kazimierzu Dolnym lub Janowcu (poza Maćkową Chatą w Janowcu) gdzie można kupić wina z Małopolskiego Przełomu Wisły?

  • Wojciech Bońkowski

   GrzegorzC

   Informacja od insidera: „Trzeba wejść na stronę http://www.winiarzempw.pl tam jest lista członków i numery kontaktowe. Dzwonić i się umawiać”.

   • GrzegorzC

    Wojciech Bońkowski

    Rozwiązanie proste tylko bardzo czasochłonne. Bardziej chodzi mi o taką sytuację, że wchodzę do sklepu, restauracji ect. i kupuję wino tak jak bułki, mleko czy też koguta kazimierskiego. :-)

    • GrzegorzC

     GrzegorzC

     Dokonałem dzisiaj (26.06.2015) szybkiego (niecała godzina) rekonesansu w Janowcu i Kazimierzu i udało mi się znaleźć kilka innych miejsc gdzie można kupić wina z MPW.

     Podaję namiary, może komuś się przydadzą podczas kilkugodzinnego pobytu w tamtych stronach?

     1. Janowiec, restauracja Maćkowa Chata (https://www.facebook.com/mackowachata?fref=ts), winnica Solaris (https://www.facebook.com/WinnicaSolaris?fref=ts);

     2. Janowiec, Serokomla (http://janowiec.serokomla.com.pl/), winnica Rzeczyca (https://www.facebook.com/WinnicaRzeczyca?fref=ts);

     3. Kazimierz Dolny, sklep Kazimierski Skład Towarów (http://kazimierskiskladtowarow.pl/), firmowe białe i czerwone z winnicy Mały Młynek (http://www.winnice.pulawy.pl/)

     4. Kazimierz Dolny, Klubojatka Przystanek Dobra (https://www.facebook.com/korzeniowadobra?fref=ts), winnica Rzeczyca.

     Dowiedziałem się również, że w restauracji Kuchnia i Wino (http://www.restauracjakuchniaiwino.pl/pl/) jeszcze w te wakacje będzie dostępny Hibernal z winnicy Bochotnica (https://www.facebook.com/pages/Winnica-Bochotnica/283933954977822?ref=ts&fref=ts)

     Uff, to by było na tyle. ;-)

     Na dole dzisiejsze zakupy :-)

    • GrzegorzC

     GrzegorzC

     Dokonałem dzisiaj (26.06.2015) szybkiego (niecała godzina) rekonesansu w Janowcu i Kazimierzu i udało mi się znaleźć kilka innych miejsc gdzie można kupić wina z MPW.

     Podaję namiary, może komuś się przydadzą podczas kilkugodzinnego pobytu w tamtych stronach?

     1. Janowiec, restauracja Maćkowa Chata, winnica Solaris;

     2. Janowiec, Serokomla, winnica Rzeczyca;

     3. Kazimierz Dolny, sklep Kazimierski Skład Towarów, firmowe białe i czerwone z winnicy Mały Młynek;

     4. Kazimierz Dolny, Klubojatka Przystanek Dobra, winnica Rzeczyca.

     Dowiedziałem się również, że w restauracji Kuchnia i Wino jeszcze w te wakacje będzie dostępny Hibernal z winnicy Bochotnica.

     Ps. Chciałem podać linki do wszystkich wymienionych miejsc ale mi wywaliło list, ponieważ jakoby miał być to spam? :-(
     Tak więc trzeba szukać samemu po nazwach. :-(

     Na dole dzisiejsze zakupy :-)

     • Wojciech Bońkowski

      GrzegorzC

      Bardzo dziękujemy za podzielenie się!

 • GrzegorzC

  Jako, że Święto Wina 2016 zbliża się wielkimi krokami. ;-) mam dwa pytania natury organizacyjnej.

  1. Do której godziny trwa impreza na zamku w Janowcu?
  2. Czy po zakończeniu imprezy można przedostać się promem z Janowca do Kazimierza?

  • Wojciech Bońkowski

   GrzegorzC

   1. Święto Wina trwa do 20. Aczkolwiek z doświadczenia – akcja kończy się ok. 17:30.
   2. Prom działa do 21:00. Zachęcam.