Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Światowe Spotkanie Muscatowców

Komentarze

Już po raz piąty w Perpignan odbyło się Muscat World Meeting. Pod koniec stycznia wraz z kwiatem branży winiarskiej miałem okazję uczestniczyć w jedynych takich targach na świecie – całkowicie poświęconych muscatowi. Tegoroczna edycja zgromadziła 75 wystawców (to niemal dwukrotnie więcej niż najważniejsze polskie targi winiarskie – Enoexpo) z 8 krajów świata.

V edycja Muscat World Meeting.

Całkowicie targowa konwencja wydarzenia ma pewien plus, którego nigdy nie uraczyłem w Polsce. Mianowicie, jedynymi gośćmi targów są kupcy i dziennikarze ze wszystkich kontynentów, co zapewnia nakierowanie wyłącznie na biznesową stronę eventu. Każdy ma tu konkretny cel – sprzedać lub kupić wina dopasowane do rynkowych uwarunkowań i aktualnych potrzeb.

Zaskoczyła mnie jedna rzecz – mimo, że hasłem przewodnim targów był muscat, to każdy producent oferował także pozostałą gamę swoich win. Zatem, na włoskich stoiskach można było spotkać sporo piemonckich skarbów, na czele z barberami i nebbiolo, Hiszpanie wystawili niezliczone ilości tempranillo i garnachy, a Francuzi pokazali cały dobrobyt Langwedocji, Doliny Rodanu i Roussillon. Na stoiskach brytyjskich importerów, uzupełnionych o nowozelandzkie etykiety chętnie sięgałem po pinot noir i sauvignon blanc, a prawdziwą przyjemność sprawiały także australijskie shirazy i chardonnay. Czego dusza tylko zapragnie! Nijak ma się to do imprezy promującej muscata jako szczep, ale to już pozostawiam pod rozwagę organizatorom, nim rozpoczną kolejną edycję.

Perpignan to piękne otoczenie dla takiego wydarzenia.

Osobiście natomiast nie narzekam, bo przyjemnie było spróbować Rivetto Barolo Serralunga 2009 (tak, tak – wielkie marki również pojawiły się na sali). Choć otrzymane z bardzo młodych parceli (nasadzenia pomiędzy 2001 a 2011 rokiem), jest to ekspresyjne wino, o ciekawym i złożonym bukiecie (zdominowanym jednak przez owoc i nieco prostszym niż standardy apelacji), które gotowe jest do picia zdecydowanie wcześniej niż przeciętnie – wystarczy mu 3–5 lat dojrzewania. A co do muscata, to ich Moscato d’Asti Vittoria 2011 jest dość solidną pozycją w ofercie, choć można trafić lepiej. Aromatyczne, bardzo owocowe (głównie brzoskwinie, mango i ananas), świeże, mocno musuje, no i jest słodkie, rzecz jasna. Co prawda lepiej wypadło Bocchino Moscato Sorí dei Fiori 2010, było w nim więcej elegancji, subtelniejsze musowanie i struktura doskonale zrównoważona kwasowością.

Z dedykacją dla rodaków - świetny słodziak :)

Fantastycznie zaprezentowało się Vignerons du Maury – zrzeszenie winiarzy, które na konkursie Grenaches du Monde zgarnęło łącznie 7 medali. Muscata mieli tylko jednego i to w wersji wytrawnej, zaczęliśmy jednak od doskonałego grenache gris Nature de Schiste Blanc 2012 – wina arcymineralnego, o wyrazistych nutach słonawych i skalistych, świetnie zrównoważonego i przejawiającego sporą owocowość w finiszu. Nature de Schiste Rouge 2010 to szkolny przykład codziennego grenache z Roussillon – spory owoc, ładny balans, dość solidna budowa oparta na kwasowości i alkoholu oraz średnim garbniku. Les Maurynates Blanc 2012 to wspomniany wytrawny muscat, przyjemny, choć do czołówki wiele mu brakowało.

Na deser lokalne słodkości – najpierw Maury Grenat Pollen 2011, czyli soczysty, dojrzały owoc zamknięty w butelce. Idealne do musu czekoladowego z malinami. Maury Tuilé Vieille Réserve 1998 mimo upływu czasu nie było przesadnie utlenione, a zza orzechowo-karmelowej otoczki wychodził nadal świeży owoc. Maury Chabert de Barbera 1985 zdawało się bardziej kawowo-czekoladowe, trochę tytoniowe, ale nadal z oksydacją na bardzo rozsądnym poziomie. Babciny kompot truskawkowy i dżem z jabłek w cynamonie również obecne w kieliszku – niesamowicie trzymają „młodość” te słodziaki z Roussillon. A idealnym akompaniamentem byłaby karmelizowana gruszka w dressingu z wędzonej ricotty Grądzkiego.

Wcale nie taki stary!

Jednego z ciekawszych muscatów próbowałem poza samymi targami, w Domaine Sarda-Malet. Tam Jérôme Malet, naturalista z krwi i kości, swoje specyfiki przyrządza niemal bezinterwencyjnie, w tym słodkiego Muscat de Rivesaltes 2011. Lekkie wino, o lekko cukierkowej owocowości w nosie, licznych niuansach brzoskwini, ananasa, gruszki i papai. Aromatyczne, ładnie poskładane, o dobrze zaznaczonej kwasowości.

Do Roussillon podróżowałem na zaproszenie miejscowego syndykatu winiarzy CIVR

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.