Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wielkie roczniki Sycylii

Komentarze

Sycylia – wyspa winem płynąca. Oprócz głównej degustacji z udziałem 27 producentów, którą opisałem już tutaj, odbyło się również seminarium dla pasjonatów, w ramach którego miałem honor przedstawić pięć kultowych win z Sycylii w starszych rocznikach.

Wina z Sycylii, podobnie jak każdego regionu winiarskiego o gorącym klimacie, mają sławę słabo się starzejących, ot, płytkich, owocowych win do szybkiego wypicia, zanim się szybko utlenią. Do długiego starzenia przeznaczone są wina z chłodnej Burgundii, Szampanii, Mozeli, ewentualnie z Bordeaux, natomiast tropikalna Sycylia, upalna Portugalia, słoneczna Dolina Rodanu niechaj nam dostarczają młodych roczników. Stereotyp ten jest z gruntu fałszywy, jak wie każdy, kto spróbował starego Châteauneuf-du-Pape albo Alentejo. Jednak Sycylia trudniej się przebija do naszej świadomości z tą informacją, może dlatego, że prawdziwie wybitne wina są tam w sumie kwestią ostatniej dekady lub dwóch i jeszcze nie wyrobiły sobie prawdziwego track rekord.

stare-roczniki-win-z-sycylii-degustacja-winicjatywy
Długodystansowcy na starcie. © Winoioliwa.com.

Próbowaliśmy pięciu win – każde w parze: rocznik aktualnie w sprzedaży + starszy – i praktycznie wszystkie wina były za młode! Zdumiewało to zwłaszcza w przypadku Planeta Chardonnay 1998. 14-letnie Chardonnay w stylu karmelowo-waniliowym, potraktowane 100% nowej beczki w takiej formie!? A jednak – wino było fantastycznie soczyste, ani trochę niezmęczone, o zdrowej, jasnozłotej barwie. Beczka, która tak nie dawała żyć za młodu, ewidentnie je zakonserwowała, a teraz usunęła się w cień. Tylko się cieszyć tą cytrynową kwasowością i smakiem dojrzałym bananów. Wino tak dobre, że rocznik 2010 – teoretycznie lepszy, bo zrobiony z większą kulturą (m.in. tylko 50% nowej dębiny) – przyćmiło całkowicie. (Wino od niedawna dostępne w Sommelier Dystrybucja).

stare-roczniki-win-z-sycylii-degustacja-winicjatywy
Benanti Pietramarina 2008 i 2001. © Winoioliwa.com.

Ani trochę ewolucji nie było także w Benanti Etna Bianco Superiore Pietramarina 2001. To wino też z pewnością jest za młode, dopiero zaczyna ukazywać nieco głębszy, słodko-owocowy bukiet. Ale usta są jeszcze całkiem zdominowane przez kwasowość i nuty wulkaniczno-siarkowe, charakterystyczne dla tego wina za młodu (rocznik 2008 degustowane w tym samym czasie był jak przechadzka po pijalni wysokozmineralizowanych wód). 11 lat i wciąż za młody… Obstawiam, że Pietramarina 2001 swój szczyt osiągnie długo po roku 2020. (Wino dostępne w Salute).

Feudo Montoni Nero d’Avola Vrucara 2008 i 2006. Tutaj zabrakło rocznika prawdziwie starszego i w związku z tym oba wina wypadły bardzo podobnie. A szkoda, bo zwiastują naprawdę wspaniałe dojrzewanie. Tylko jak długie? 10, 15, 20 lat? Niektórzy degustatorzy doszukiwali się drobnych oznak utlenienia w roczniku 2006 i obstawali w związku z tym za pierwszą z tych opcji. Ja, który niedawno piłem 2005 i 2003, stawiałbym ostrożnie na środkową. Lecz ozdobą tej pary był fantastyczny rocznik 2008 z najbardziej precyzyjnie oszlifowanymi, diamentowymi garbnikami, jakie kiedykolwiek spotkałem w winie z Sycylii. (Wino dostępne w Vini e Affini i Nomie).

Tasca d'Almerita Rosso del Conte 2001
Jeszcze za wcześnie. © Winoioliwa.com.

Spróbowaliśmy też dwóch win w stylu mocno nowoczesnym. Spadafora Syrah Sole dei Padri 2003 również był wciąż za młodu z uwagi na ogromny ekstrakt (i sporą dawkę beczki), który będzie wymagał  jeszcze długiego czasu, by się zintegrować. Podobnie jak we Vrucarze, bukiet tego wina zaczyna ukazywać swój wiek, ale usta są jeszcze bardzo młode – sytuacja typowa dla wielu długodystansowych win, wskazująca, że ma jeszcze spory potencjał. Rocznik 2007 był też bardzo ekstraktywny, czekoladowy, wręcz Shirazowy. Ciekawa była też opozycja Tasca d’Almerita Rosso del Conte 20072001. Rosso del Conte to wino bardzo ważne w historii winiarskiej Sycylii, jedna z pierwszych dobrych butelek po okresie ciemnoty i zacofania. Pierwszy rocznik – 1970 – wciąż jest ponoć w dobrej formie. W latach 1980. zmieniono jednak kompozycję tego wina, dawniej opartego na Perricone, na dominantę Nero d’Avola. Długowieczny styl jednak pozostał. Rocznik 2007 to dziś dobre wino, ale więcej obiecuje niż daje. 2001 jest świetny, wciąż pełen wigoru, ale już ładnie zniuansowany, zaczyna się otłuszczać i ukazywać nuty balsamiczne, słodkie, powidłowe… Masą, beczką i pewnym ogólnowojskowym aromatem przypominał supertoskany bardziej niż wina sycylijskie, ale może się czepiam.

stare-roczniki-win-z-sycylii-degustacja-winicjatywy
Król degustacji. © Winoioliwa.com.

Wśród win czerwonych wybuchła jednak prawdziwa bomba – COS Cerasuolo di Vittoria. I to zarówno w genialnym, dynamicznym, kwiatowym, kwasowym, słodko-gorzkim, niezapomnianym roczniku 2009 (z pewnością lepszym niż opiewany przeze mnie rocznik 2008), jak i 2000. To ostatnie wino w swojej finezji i jedwabistej fakturze było nie do opisania. A genialny paradoks polegał na tym, że Cerasuolo to wino prawie różowe, do szybkiej konsumpcji; rocznik 2000 był gorący i nie sprzyjał długowieczności; a obie przywiezione przez właściciela Giusto Occhipintiego do Warszawy butelki były źle przechowany i miały poziom sporo poniżej szyjki! Wino jednak żyło, zjadało pijących swą fantastyczną energią, nie tylko się nie utleniało, lecz wręcz poprawiało przez 3 godziny od otwarcia butelki. Stare wina to cud, które nikt nie zrozumie.

Degustacja win sycylijskich była współorganizowana przez Winicjatywę i TasteITaly na zlecenie Michèle Shah srl i IRVOS. Wina na degustację starszych roczników dostarczyli producenci, importerzy oraz autor z własnej kolekcji.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Degustacja starych roczników win sycylijskich. | WINOIOLIWA.COM

    […] Tekst Wojciecha Bońkowskiego. […]

  • maciek.ch

    Chciałbym wiedzieć co Pan Redaktor sądzi o roczniku 2005, jeśli chodzi o Benanti Pietramarina?

    • Wojciech Bońkowski

      maciek.ch

      Doskonałe wino (jak zawsze ta etykieta). Sądząc po butelce którą degustowałem w listopadzie wino powoli wchodzi w stadium pijalności.