Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

O czym tu marzyć, do cholery?

Komentarze

Dobre pytanie. Czy istnieje wymarzone wino, na które w 2012 r. czekałbym z biciem serca? Pewnie tak, choć dziś jeszcze nie wiem, co miałoby to być. Z pewnością nie jest to żadne okrzyczane château, żadne grand cru, żaden Petrus czy inny Lafite. Jak mawiał specjalista od alarmów Duńczyk: „z wiekiem maleje zapotrzebowanie na gotówkę a rośnie popyt na święty spokój”. Coś w tym jest, chociaż nie wiązałbym tego z wiekiem. Prawdę mówiąc nigdy nie kręciły mnie wina wielkie, co nie znaczy, że je lekceważę. Przeciwnie, po ubiegłorocznym objeździe bordoskich winnic, zorganizowanym przez francuskich przyjaciół, kiedy zaliczyliśmy, z nielicznymi wyjątkami, wszyskie pierwsze i drugie grands crus z Médoc, sporo zrozumiałem. Doceniłem niewątpliwą klasę, elegancję i wyjątkowość tych win. Jednocześnie jednak ich posągowość i monumentalność nadawała im wymiar chłodny i bezosobowy. Oddając hołd wielkości, trudno się z nimi zaprzyjaźnić i nie ograniczenia finansowe są tu powodem, choć z pewnością nie są bez znaczenia. Nie wzdycham także do Burgundii, pięknie różniąc się w tym z Markiem Bieńczykiem, choć gdyby wyciągnął on z chlebaka Romanée-Conti z 1946 – nie odmówię. O czym więc marzyć, do cholery?

Christian Imbert Domaine de Torraccia
Christian Imbert, Domaine de Torraccia, Korsyka. © Torraccia.

Bezwzględnie chciałbym spróbować pinot noir z winiarni Rippon z Central Otago. Sporo o nim czytałem i mogłoby być ciekawe. Z pewnością, ale to już zaplanowałem, spotkam się ponownie z doskonałym sauvignon blanc i pinot noir z Casa Marin, sprobuję kolejnego rocznika Małej Syberii Hervé Bizeula, pozachwycam się winami François Chidaine’a i Philippe’a Allieta. Więcej grzechów nie pamiętam. Jednak, jeżeli w kontekście wina o czymś marzę, to raczej o spotkaniach z ludźmi niż z konkretnym winem. Winom zawdzięczam kilka przyjaźni niespodziewanych i kilka fascynacji. Mogę oddać hołd wspaniałemu Vieux Château Certan, ale prawdziwa fascynacja to bezkompromisowa walka Guy Bossarda o utrzymania biodynamicznej winnicy Domaine de l’Écu w skrajnie niesprzyjających warunkach Pays Nantais, to przypadkowe spotkanie z Ghislaine Goisot, które przerodziło się w wielogodzinną dyskusję o prowadzeniu winnicy, filozofii, cenach, biodynamice. Mogę podziwiać, i podziwiam, wielkie wina z Léoville-Las Cases, ale zaprzyjaźnić mogę się tylko z winiarzami, jak choćby z Markiem Imbert, który sprawił, że na Korsyce czuję się jak w domu, czy z Gastonem Bergasse i jego rodziną, dzięki którym Francja jest mi tak bliska. O spotkaniach z takimi ludźmi i takimi winami naprawdę marzę.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Maciek Gontarz

    Przy okazji KAŻDEGO spotkania wspominasz Korsykę:) Ostatnio nawet mi się śniła (choć nigdy tam nie byłem). Nie zostaje mi nic innego, jak tylko wybrać się tam i empirycznie poznać ten region. 
    Do zobaczecznia wkrótce. Przy Grecji też. A może i przy Korsyce?;)

    • Sławek Chrzczonowicz

      Maciek Gontarz

      Dobrze

  • Marek Bienczyk

    Sławku, chlebak już dla Ciebie mam, a jak zaczniesz sprowadzać wina od Gishlaine Goisot – może wreszcie by się to komuś na dłużej udało, ale sztuka to trudno, bo przecież Burgundia – coś tam do niego włożę.

    • Sławek Chrzczonowicz

      Marek Bienczyk

      Ten chlebak zapamiętam

  • Wojciech Bońkowski

    Drogi Sławku, 300% zgadzam się co do Imberta, wielki człowiek a jego wina Domaine de Torraccia to są moje wina na wyspę bezludną.

    • Sławek Chrzczonowicz

      Wojciech Bońkowski

      Z Christianem Imbertem to taka przyjaźń na dystans – bo jednak róznica wieku spora, za to z Markiem (synem) taka bardziej serdeczna

  • Piotr Kolodziejczak

    Ech…. Piękne masz te marzenia Sławku! Tylko czemu mnie nie dziwi, że nie ma tu żadnych włochów? :-)

    • Sławek Chrzczonowicz

      Piotr Kolodziejczak

      No właśnie. A ja się dziwię, że mnie to nie dziwi. Włochami jednak wzruszają się inni. Choć u Bonciego w Marche parę lat temu wizyta przeciągnęła sie do późnego wieczora. Też było pięknie