Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Sukces czy ściema?

Komentarze
W najnowszej historii win trudno o większy sukces niż ten, który odniosło sauvignon blanc z Nowej Zelandii. Znane powiedzenie mówi, że najlepszym sposobem, by dorobić się małej fortuny w branży winiarskiej, jest zacząć od większej, ale komercyjne nowozelandzkie sauvignon dowodzi czegoś odwrotnego. Produkowane przy ogromnej wydajności z hektara, zbierane maszynowo, fermentowane w kadziach stalowych, trafia na marketowe półki w ciągu kilku tygodni od winobrania i jest jednym z najbardziej zyskownych gatunków wina. Cieszy się prestiżowym wizerunkiem, na który rzadko zasługuje. 39,99 zł za soczek agrestowy z cukrem resztkowym? Dziękuję bardzo.
Sauvignon blanc w Marlborough. © Kevin Judd
Zapytajcie konsumentów, kto robi najlepsze sauvignon blanc na świecie, a większość odpowie – Nowa Zelandia. Niewiele krajów zdominowało rynek w jednej, popularnej kategorii tak skutecznie, jak zrobił to ten mały kraj. Innym przykładem jest włoskie pinot grigio, lecz jest to wino znacznie tańsze, a przy tym często robione z trebbiano. Oczywiście nie tylko Włosi uciekają się do „kreatywnego blendowania”. Znajomy winemaker z Chile opowiadał mi, że gdy pracował w dużej przetwórni w Marlborough, do jego zadań należało mieszanie sauvignon blanc z Ameryki Południowej z nowozelandzkim, a na koniec dodawanie cukru.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!