Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Chile różowe

Komentarze

Nie chcę przesadzać, ale nawet w kontekście win różowych, rynek chilijski ma do zaoferowania więcej niż może nam się w starej dobrej Europie wydawać. Co zabawne i jednocześnie dość absurdalne, nawet na podstawie rosé można zacząć dowodzić, że winiarskie Chile zmienia się, stawia na różnorodność, uwalnia się od nudy. Niektórzy krytycy uważają, że chilijskie wina różowe jeszcze nigdy nie były tak dobre jak dziś. I po spróbowaniu kilku butelek sam przyznaję (choć nie przychodzi mi to łatwo), że naprawdę mają rację.

Zabawki Pablo Morande. © Facebook.com/bodegasre.

Bodegas Re Pinotel. Pablo Morande sprzedał udziały w winnicy Morande, zostawił im swoje nazwisko, zabrał worek pieniędzy i teraz w wino się bawi. Razem z synem, jako Bodegas Re, wypuszczają na rynek wina w stylu break every rules. Pinotel jest dobrym tego przykładem. Jak sama nazwa wskazuje, to miks pinot noir i moscatela. Pinot daje ciało, moscatel aromaty, a niektórzy pijący to wino otrzymują w zamian bilet na podróż w czasie i bonus w postaci wspomnień z dzieciństwa. Ja tak romantyczny nie jestem, wino według mnie za bardzo mami słodyczą, ale jedno muszę przyznać – jest piekielnie długie i po prostu smaczne.

Winnice De Martino, Casablanca. © De Martino.

De Martino Gallardia. To świadectwo sukcesu mimochodem. Wino na siłę przyklejone do portfolio producenta, nie bardzo wiadomo jak je pozycjonować. Odstaje, jak wstydliwy dopisek na etykiecie „by De Martino”. Tymczasem to dla mnie znakomity przykład sensownego kompromisu między ambicjami winiarza i oczekiwaniami konsumentów. Zdrowego kompromisu. Z jednej strony mamy owoc, prostotę, bardzo wysoki drinkability factor, z drugiej strony jest też kamień, ziemia, próba zachowania własnego języka. Tym oryginalniejszego, że pochodzącego z cinsault, szczepu który gromadzi w Chile w ostatnich latach coraz liczniejsze grono tutejszych amantes del vino.

Derek Mossman, założyciel Garage Wine Co. © Antoinette Bruno.

Garage Wine Co. Wino z drugiego bieguna chilijskiego winiarstwa zdominowanego przez wielkich producentów. Drażni mnie nieco ta pretensjonalna nazwa, ale rozumiem reguły rebelii. Jeden z liderów „armii małych” MOVI, jeden z obrońców starych krzaków carignan w Maule znanych jako VIGNO. Zostawiając jednak na boku kwestie ideologiczne, ich rosé jest zupełnie fantastyczne. Sądziłem, że czas winiarskich iluminacji mam już dawno za sobą, że zostało mi tylko zgorzknienie i od czasu do czasu wzruszenie ramion. Ten róż z carignan jest po prostu niewiarygodny. Owoc, moc, struktura, czystość, złożoność. Dawno nie piłem tak dobrego wina w ogóle. Zjawiskowe.

Viña Zaranda Rosé tuż po zabutelkowaniu. © Facebook.com/vinazaranda.

Viña Zaranda  Rosé. Prosty chłopski blend cinsault i pais z doliny Itata. Kolejne odkrycie w Chile, które szuka mniej napakowanego owocu, szczuplejszych, mniej alkoholowych win. Nie zawsze to jeszcze wychodzi, tu moim zdaniem też poszło tak sobie, ale kierunek jest słuszny. Wino od producenta w ludzkiej skali, dobre do jedzenia, szczególnie dobrze odnajduje się wśród azjatyckich smaków.

Czyja to robota? © Vina Aquitania.

Viña Aquitania Rosé. Świetny przykład dobrego mainstreamowego różu. Tym razem z Maipo, które leży jeszcze w granicach administracyjnych Santiago. Zrobiony z cabernet sauvignon, jest gładki, prosty, pachnący. Jednak nie ginie w masie podobnych win, może choćby z powodu nazwisk właścicieli tej winnicy. Bruno Prats (kiedyś winemaker i właściciel bordoskiego Cos d’Estournel, dziś współwłaściciel portugalskiej Chryseia i południowoafrykańskiej Anwilki), Paul Pontallier (CEO nie byle czego bo samego Château Margaux) i Ghislain de Montgolfier (jeszcze nie tak dawno szef domu szampańskiego Bollinger) udowadniają, że potrafią robić dobre wina w cenie do przysłowiowych trzech dych. Pierwszoplanową postacią w winnicy jest jednak Felipe de Solminihac, Chilijczyk, który codziennie chodzi po polu. Inne wina znakomite, ale o tym  rosé  na pewno warto pamiętać.

Rosé robione przez Polaków. © Alta Alcurnia.

Alta Alcurnia Rosé. Polskie wino w Chile, z liczącej 4 ha winnicy w Colchagua Małgorzaty i Tomka Wawruchów, którym pomaga Philippo Pszczółkowski, enolog, konsultant, akademik. Ich  rosé z carmenere to raczej efekt uboczny produkcji flagowego wina czerwonego, niż pełnej premedytacji decyzji biznesowej. Efekt jednak ciekawy. Delikatny owoc, delikatna materia, chwila namysłu, o co w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Wino nie bardzo podoba się krytyce winiarskiej i ja to trochę rozumiem. Oczywistości tu nie ma żadnej.

Pora na rosé! © Mariusz Cofta.

Z innych pewnie warto spróbować różowego syrah od Montesa,  rosé z malbeca od Viña Maquis, bladego pinota z Viña Ventolera. Półka z winami różowymi nie jest w Chile zbyt długa. Mnóstwo na niej przypadku, zbiegów okoliczności. Moda na ich picie dopiero się rodzi, popyt czeka na przebudzenie, ale wina już teraz są naprawdę niezłe.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.