Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Rouvalis Asprolithi 2016

Komentarze

Rouvalis Asprolithi 2016

Z wielką przyjemnością odnotowuje pojawienie się kolejnych butelek z Grecji na polskim rynku. Dysponująca ciekawym i szerokim portfolio firma Merlot postawiła na winiarnię Rouvalis, należącą do dużej firmy Greek Wine Cellars, szerzej znanej z retsiny Kourtaki z charakterystyczną żółtą etykietą. Wina sygnowane przez Angelosa Rouvalisa, mają jednak bardziej autorski charakter niż popularne wino zaprawiane żywicą.

Asprolithi 2016 (biały kamień) to chyba najbardziej znana interpretacja szczepu roditis, odmiany którą znajdziemy niemal w każdym zakątku Grecji. Najlepsze siedlisko tego aromatycznego szczepu o różowej skórce znajduje w apelacji PDO Patras, obejmującej dużą część północnego wybrzeża Półwyspu Peloponeskiego. Winnice, co szczególnie ważne w tym gorącym klimacie, usytuowane są tu między 800 a 1000 m n.p.m. Północna ekspozycja zapewnia nie tylko piękny widok na Zatokę Koryncką, ale i dodatkowe chłodzenie, w którym pomaga letni wiatr meltemi. Jest to wartkie wino ze średnią koncentracją cytrusowo-melonowego owocu, które nadrabia energią, a przede wszystkim – mocno zaznaczoną górską mineralnością (tytułowe kamienie). Pite w deszczowy wrześniowy dzień wzmaga nostalgię za wakacjami nad Morzem Śródziemnym, a przynajmniej – za grillowanymi kalmarami (cena 34 zł, ♥♥♥).

Mitos tis Ariadnis Malagousiá 2016 – jak na ten aromatyczny szczep przystało – najwięcej oferuje w bukiecie. Dostajemy tu skórkę pomarańczową, nuty kwiatowe i akcent ziołowy. Winogrona pochodzą z tych samych terenów, co opisane powyżej Asprolithi, jednak tu mamy oznaczenie geograficzne PGI Slopes of Aigiali, bowiem PDO Patras zarezerwowane jest tylko dla szczepu roditis. Cieszy dobra kwasowość, którą trzeba przypisać sprzyjającemu górskiemu środowisku, jednak wino jest nieco ciężkawe. Brakuje mu nieco werwy i ekspresji, których niepozbawiona była poprzednia butelka (cena 54 zł, ♥♥♥).

Mitos tis Ariadnis Sauvignon/Assýrtiko 2016 – mariaż tych dwóch szczepów już się w winiarskiej Grecji zadomowił. Aromatyczne sauvignon ma wzbogacić mineralne assýrtiko. Dobrym przykładem tego kupażu jest choćby pochodząca z Macedonii Biblia Chora White. Tutaj jednak szczepy nie odnalazły synergii. Zielone aromaty sauvignon blanc są obecne, ale nie odnajdują kontrapunktu w ascetycznym assýrtiko. Niestety żadna Ariadna nie podsuwa nam nici, by się z tego labiryntu kwasowych doznań wydobyć (cena 54 zł, ♥♥♡).

Źródło win: otrzymane do degustacji od importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.