Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Perpignan, o Perpignan!

Komentarze

Wszędzie śnieg. Lotniska stoją. Dwa dni wcześniej do Paryża nie wyleciał żaden samolot. Orly przez chwilę wygląda jak obóz uchodźców. Mimo tego ja podróżuję bez problemów. Wysiadam z samolotu i ściągam kurtkę – jest +10°C. Palmy przed terminalem, ciepły wiatr na policzkach. Perpignan, o Perpignan!

Gdzieś na południu Francji, przy granicy z Katalonią, czeka na mnie 120-tysięczne miasto, w którym można się zakochać jeszcze przed lądowaniem. Przez małe okienko widać pirenejskie masywy – strażnika tej ziemi i dobrego ducha winnic, bez nich niewiele by się udało. Z drugiej strony Morze Śródziemne i jedne z piękniejszych plaż Europy.

Canigou – szczyt mierzący 2784 m n.p.m. dominuje nad całym Roussillon.

Perpignan jest najważniejszym miastem Roussillon, a w XIII i XIV wieku było także kontynentalną stolicą Majorki. Żyje z wina i oliwy – to kluczowe gałęzie gospodarki tego regionu. To także istotny ośrodek produkcji naturalnego korka. Nie bez znaczenia pozostaje turystyka, choć zimą jest tu raczej spokojnie i nieco za chłodno na słoneczne kąpiele.

Strategiczne położenie czyniło z Perpignan niezwykle istotną ziemię. Tędy przebiega najkrótsza droga łącząca Półwysep Apeniński z Iberyjskim. Ślady zabudowań i układ miasta świadczą, że powstało ok. X wieku, chociaż jako istotny ośrodek funkcjonowało już za czasów Imperium Rzymskiego. Perpignan podbił Hannibal, kroczący na Rzym ze swoją armią słoni. Po upadku Cesarstwa przeszło w ręce Wandalów, następnie Wizygotów, wreszcie Franków. Jak nietrudno się domyślić, w średniowieczu o panowanie nad regionem walczyli Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Roussillon zmieniało swoich władców na tyle często, że do dziś wyraźne są hiszpańskie wpływy, a tutejszy język spokrewniony jest z katalońskim.

Domaine Sarda-Malet i wspaniały widok na góry okalające Roussillon.

Produkcję wina w Roussillon zaczęli prawdopodobnie starożytni Grecy, choć jej korzenie zaginęły gdzieś na kartach historii. Dzisiaj to region znany ze zróżnicowanej gleby, mikroklimatu, starych krzewów grenache i carignan oraz niezrównanej ilości słodkich win wzmacnianych. Szacuje się, że w Roussillon powstaje przeszło 80% vins doux naturels całej Francji.

W pewnym sensie jest to ziemia niechciana. Region, o którym świat winiarski zapomniał, połączył go z Langwedocją i pozbawił własnej tożsamości. Dzisiaj Roussillon walczy o jej odzyskanie, pokazując całemu światu, że to nie tylko obszar cudownego słodkiego ekstraktu uzupełnionego spirytusem winnym, ale również wielu wspaniałych win wytrawnych.

Wystarczy wspomnieć kilku producentów – prawdziwe legendy światowego winiarstwa. Domaine Gauby. 40 km od Perpignan znajduje się winnica, którego wina zdobyły większą sławę niż mają w zwyczaju rustykalne odludzia. Przy ekstremalnie niskiej wydajności, biodynamicznych metodach uprawy, długiej maceracji, fermentacji i leżakowaniu w beczkach, powstają trunki ekstraktywne, nieprzystępne i trudne do okiełznania za młodu, a genialnie rozwijające się z wiekiem. Prawdziwym fenomenem jest Muntada – kupaż grenache i carignan z ponad 120-letnich krzewów! Zero filtracji, żadnego klarowania, żadnych sztucznych drożdży – czysty ekstrakt. A sam Gauby – ekscentryk czy supergwiazda? Czy to ma jakieś znaczenie? Wino jest genialne!

Gauby Vieilles Vignes 1991 w butelce magnum – skarb w La Villa Duflot.

Po hedonizmie starych krzewów Gauby’ego czas przywdziać wór pokutny z krzyżem templariuszy. Domaine La Casenove to kolejny spośród wartościowych producentów z Roussillon w moim subiektywnym rankingu. Zachwyca zwłaszcza swoją młodziutką i bardzo pijalną La Colominą i dojrzałym kupażem carignan z syrah – Torrespeyres. Co cieszy, do kupienia w Polsce (importer: Enoteka Polska).

Solidny kawałek dobrego wina znajdziecie także w Domaine Lafage. Winnica doskonale znana na Wyspach Brytyjskich i w krajach Beneluksu – trafiła do oferty najlepszych importerów. Wysokie noty od Parkera, nieco bardziej nowoczesny styl, ale z zachowaniem ekspresji terroir. Warte uwagi – znajdziecie w portfolio Vininovy.

Last but not least – Mas Amiel, czyli fenomen z Maury. Winnicę w 1816 roku wygrał w karty Raymond Amiel, ośmieszając tym samym biskupa Perpignan. Na marglowych, wapiennych i glinianych glebach w winnicy Mas Amiel uprawia się obecnie ponad 200 hektarów winorośli – głównie grenache, a także syrah i carignan. Proste wartości – poszanowanie natury i tradycji – przekładają się na najwyższą jakość win. I choć Mas Amiel znany jest z win słodkich, to moje wspomnienia zawsze będą kierować się w stronę Légende – pięknej czerwieni w edycji wytrawnej. Pełne, intensywne i nieco dzikie wino, dające idealne wyobrażenie o młodym grenache w kupażach z carignan i syrah z Roussillon. Czysta rozkosz.

Mas Amiel - legenda regionu i złoty medal Grenaches du Monde. © JM

Dowiecie się jeszcze o kilku innych winnicach – mniej znanych, ale równie fantastycznych. Potencjał w Roussillon drzemie ogromny i moda na ten region zacząć się musi od nowa. Wina powstają tu świetne, zwłaszcza dla rustykofilów. A butelek wciąż w Polsce brakuje – może czas poprosić o uzupełnienie etykiet u naszych importerów?

Do Rousillon podróżowałem na zaproszenie miejscowego syndykatu winiarzy CIVR.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Zdjęcie profilowe Adam Drozdowski
  Ducale

  Mas Amiel było bardzo długo w Polsce, ale czy ktoś teraz importuje nie wiem 

  • Wojciech Bońkowski

   Ducale

  • Jakub Małecki

   Ducale

   W stałej ofercie z tego co wiem nikt go nie ma. A szkoda

   • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
    Marcin Jagodzinski

    Jakub Małecki

    Na Ursyno jest. Mnie zawsze to 15% odstraszało, ale może czas się przyzwyczajać…

    • Jakub Małecki

     Marcin Jagodzinski

     akurat w Roussillon to norma, ale dobrzy producenci mają smykałkę do ładnego chowania go w zbalansowanej strukturze. W dodatku niska wydajność (czasem wręcz absurdalnie niskiej jak starych krzewów syrah w Coume del Mas poniżej 10hl/ha) przekłada się na generalnie wysoką koncentrację i ekstraktywność – to się wszystko dość solidnie komponuje.

     A tak z ciekawości – jakie etykiety Mas Amiela są dostępne i w jakich cenach? :)