Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Niezależny trunek z Katalonii (francuskiej)

Komentarze
Pierwszy raz o tych winach usłyszałem od mojego przyjaciela Jeremy’ego Rounda, przedwcześnie zmarłego krytyka gastronomicznego dziennika The Independent. Powiedział mi, że w Roussillon, czyli leżącej po północnej stronie Pirenejów francuskiej Katalonii, poczęstowano go dziwnym trunkiem przypominającym sherry, ale delikatniejszym, bardziej winnym i – co najciekawsze – zupełnie nieznanym. Kiedy kilka lat później znalazłem się w tym regionie, tłumaczono mi, że aromat rancio charakterystyczny jest dla różnych tutejszych win: banyuls, maury, rivesaltes… Inaczej mówiąc, odsyłano mnie do „słodkich win naturalnych”, swą słodycz zachowujących przez przerwanie fermentacji dodatkiem alkoholu. Znaczenie określenia rancio wyszukałem nie bez trudu, bo słówko jest głównie hiszpańskie, a właściwie katalońskie: czerstwy, stary, nieświeży, zjełczały, i gdzieś daleko – słodki, a nawet smakowicie słodki. Gdzie indziej wyczytałem, że rancio oznacza smak słodkawy, ale mdły i nieprzyjemny. Natomiast dla amatorów – rancio to aromaty suszonych fig i rodzynek, orzechów i migdałów, czekolady i palonej kawy. Do tego dochodzą smaki przyprawowe i korzenne, takie jak curry i kardamon. Te cechy odnaleźć można w słodkich winach katalońskich, ale na ślad rancio wytrawnego – sec znaczy wytrawne – długo nie udawało mi się trafić.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!