Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Ramen: ukryta opcja rosołowa

Komentarze
Ramen wymyślili Chińczycy, ale jego ojczyzną w XIX wieku na dobre została Japonia. Wiele lat później danie podbiło Stany Zjednoczone. Ciepło przyjęte w Nowym Jorku, zawędrowało w końcu do Europy, gdzie znalazło nić porozumienia z winem.
© Matthew Hamilton
Polacy pokochali ramen miłością wyjątkowo żarliwą. Ramenownie mnożą się u nas w ekspresowym tempie, nie ograniczając się wcale do metropolii. Skąd u Kowalskiego nagła słabość to tego chińsko-japońskiego wynalazku? Zapewne z odwiecznej, głęboko zakorzenionej miłości do zup w ogóle, a do rosołu z makaronem w szczególności. Jej pokłosiem była swego czasu kariera chińskich zupek z torebki, które notabene są zwulgaryzowaną wersją ramenu. Ale to nie wszystko. Nie bez znaczenia okazały się też bliskie polskiemu sercu składniki, takie jak wieprzowina czy czosnek. No i sytość, która nad Wisłą utrzymuje wysoką pozycję w rankingu żywieniowych wartości.

Pierwszy stopień wtajemniczenia

Najważniejszy w ramenie jest wywar. Robi się go na kościach wieprzowych lub wołowych, prażonych warzywach, grzybach shiitake, mięsie z kaczki, imbirze, owocach morza i całej masie innych składników. Kombinacji jest wiele. Kluczowy jest też makaron, od którego całe danie zaczerpnęło nazwę (lamian to po chińsku nudle). Najważniejsze, żeby był sprężysty, broń Boże, lepki czy nazbyt miękki. Do wywaru i makaronu dodajemy mięso, jajka, warzywa, sos sojowy i glony kombu. Ramen dzieli się z grubsza na cztery rodzaje: shio (słony wywar drobiowy lub wieprzowy), tonkotsu (ciemny, gęsty i tłusty wywar z kości wieprzowych), shoyu (z sosem sojowym) i miso (z pastą miso ze sfermentowanej soi).
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!