Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Rajska Krogulec 2018

Komentarze

Czas „odmrażania” nadaje się idealnie do prezentacji nowych polskich producentów. Dziś pora na debiutanta ze Szlaku Orlich Gniazd.

Parcela producenta. © Winnica Rajska.

Winnica Rajska – bo właśnie o nim mowa – jest przedsięwzięciem rodziny Błaszak. Położona jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tuż obok Myszkowa i niecałe 40 kilometrów od Częstochowy. Początkowo była klasyczną działką, do której Błaszakowie dojeżdżali z Warszawy (co zresztą nie zmieniło się po dziś dzień), ale z czasem w głowie pojawiły się pomysły dotyczące pierwszych nasadzeń winorośli. Od funkcji wyłącznie ozdobnej (w trakcie budowy domu, właściciele mieszkali w …starym rosyjskim wagonie sypialnym, a winorośl miała opleść jego konstrukcje), przez odmiany deserowe, aż po poważną inwestycję w 2016 roku. To właśnie wtedy, hektarową parcelę obsadzono już z myślą o produkcji wina, a wśród szczepów pojawiły się białe: johanniter, muscaris i solaris oraz czerwone: cabernet cortis, rondo i regent. Trzy lata później winnica powiększyła się o dalsze pół hektara, a opisywany dziś rocznik 2018 jest pierwszym w historii producenta.

Dobra oferta enoturystyczna. © Maciej Nowicki.

I jest to generalnie udana premiera. Mimo – co powtarzałem do znudzenia – ekstremalnie ciepłego rocznika młody producent wyszedł z niego obronną ręką – wina białe zachowały równowagę, a w czerwonych czuć dojrzałość i soczystość owocu. Zwracam także uwagę na dbałość o szczegóły – wina mają wyróżniające się etykiety (wszystkie noszą nazwy występujących w okolicy ptaków), dobrą jakość korków i butelek. Wrażenie robi także dobrze zaprojektowana strona internetowa pełna naprawdę wyczerpujących informacji, także historycznych. Wielu z pewnością zainteresuje prowadzona działalność enoturystyczna – choć sama winnica to w tym momencie 1,5 hektara, cały teren jest ponad dwa razy większy, a wśród wielu atrakcji (m.in. basen) jest także ta kluczowa – możliwość noclegu zarówno w pojedynczych pokojach, jak i rodzinnym apartamencie. Zważywszy na położenie winnicy i raczej ograniczone plany urlopowe większości Polaków może to być bardzo ciekawa opcja, nie tylko na wakacje. Czas na same wina:

Jaskółka 2018. © Maciej Nowicki.

Jaskółka 2018 to kupaż solarisa i johannitera dojrzewający w stalowych zbiornikach. Czuje się tu dojrzałość owocu, w aromatach dominuje soczysta brzoskwinia, morela, jabłko, pigwa i trochę cytrusów. Ma dobrą budowę i odpowiednio zaakcentowaną kwasowością, zdecydowanie zyskuje przy połączeniach kulinarnych, szczególnie z daniami rybnymi i makaronami w śmietanowych sosach (40 zł). ♥♥♥

Słowik 2018. © Maciej Nowicki.

Przegląd win czerwonych rozpoczynam od Słowika 2018, za którym kryją się dwie odmiany – regent i cabernet cortis. Dostajemy tu nuty dojrzałych owoców wiśni, śliwki i aronii, trochę akcentów pestkowych i ziołowych, wyraźną strukturę i dobry, orzeźwiający, ziołowy finisz. Także w tym przypadku warto wykorzystać towarzystwo jedzenia – makaronów z mięsem czy nawet burgera (45 zł). ♥♥♥+

Krogulec 2018. © Maciej Nowicki.

Królem przestworzy zostaje Krogulec 2018, czyli czysty cabernet cortis dojrzewający wyłącznie w stalowych zbiornikach. Początkowo zamknięty, w tanicznym uścisku, więc warto dać mu nawet dobę po otwarciu, by wydobyć wszystkie aromaty. A tych nie brakuje – od dojrzałej wiśni, czereśni i aronii, przez czerwoną, wędzoną paprykę, po nuty korzenne i piernikowe. W samym zakończeniu sporo jest nut pieprznych i dymnych. Mocna budowa, ale i świetny balans. Pieczeń czy stek w pieprzu będą jak znalazł! (40 zł). ♥♥♥♡

Zwierzyniec w winnicy. © Winnica Rajska.

Wina zamówić można bezpośrednio u producenta, kontaktując się mailowo lub telefonicznie. W Warszawie są też dostępne w sieci sklepów Heritage Shop & Wine.

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.