Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Róża z Douro

Komentarze

Nie minął tydzień od degustacji kilku roczników win ze słynnej Quinta do Vale Meão u Mielżyńskiego, a już mogliśmy gościć w Warszawie Sophię Bergqvist z Quinta de la Rosa, która odwiedziła Warszawę na zaproszenie Enoteki Polskiej, importującej wina z tej posiadłości. Quinta de la Rosa to posiadłość ulokowana w samym sercu Douro, w miejscowości Pinhão. Posiadłość, której historia – jak historia wielu quint – nadaje się na rodzinną sagę. Rodzina Sophii produkowała porto ze zmiennym szczęściem od 1815 r., a sama Quinta de la Rosa została podarowana babci Sophii w 1906 r. jako prezent z okazji chrztu. Szczęście odwróciło się ostatecznie w 1930 r., firma zbankrutowała, ale Quinta de la Rosa została w rękach familii. Nadal uprawiano tam winorośl, ale nie produkowano wina. Przepięknie położona quinta służyła też jako miejsce wakacyjnego wypoczynku.

Jedna z winnic posiadłości Quinta de la Rosa.

W latach osiemdziesiątych ojciec Sophii postanowił rozpocząć produkcję wina w Quinta de la Rosa, co stało się możliwe dzięki przystąpieniu Portugalii do UE i liberalizacji przepisów. Początki były niezwykle trudne: tak naprawdę nikt w rodzinie nie miał pojęcia o profesjonalnej produkcji wina, skoro nie produkowano go od 50 lat. Do tego doszły jeszcze problemy ze sprzedażą wyprodukowanego wina: wejście z jednym zaledwie rocznikiem vintage port na rynek, zdominowany przez silne marki o tradycji sięgającej często XVIII wieku, było prawie niemożliwe. Na szczęście pojawił się utalentowany winemaker David Baverstock, który pomógł zorganizować produkcję i ta ruszyła z miejsca. Trochę turbulencji spowodowało jego poźniejsze odejście, ale znaleziono jego następcę – Jorge’a Moreirę, który bardzo blisko związał się z firmą i wywarł na nią przemożny wpływ, ukierunkowując ją coraz bardziej na produkcję win stołowych (3/4 produkcji).

Już najtańsze wino DouRosa 2010 ukazuje talent Jorge’a Moreiry i wysoką jakość winnic producenta (wszystkie mają najwyższą kategorię „A”). Wino, które nie leżakowało w beczce, jest doskonale zrównoważone. Uderzająca świeżość, wyczuwalna, ale nieprzesadna kwasowość, drobnoziarniste garbniki, wszystko jest tu na swoim miejscu. Finisz dość krótki. Co w kraju dębów korkowych bardzo nietypowe, butelki zamykane są kapslem. Cena: 43,50 zł.

La Rosa
Róża prawie bez kolców.

Podstawowym winem posiadłości jest La Rosa (produkuje się go prawie 10 razy więcej niż DouRosy). Próbowany rocznik 2009 leżakował w beczkach z francuskiego dębu przez 12 miesięcy. Poza intensywnym zapachem czerwonych owoców, w nosie pojawiają się charakterystyczne dla wielu win z tego regionu nuty ziołowe. Wino jest pełniejsze i dłuższe niż Dourosa, dużo owocu, taniny stanowią raczej dalsze tło; choć koncentracja jest tu już całkiem spora, wino zachowuje fenomenalną świeżość. 63 zł to bardzo atrakcyjna dlań cena.

Lagares w Quinta de la Rosa
Lagares w Quinta de la Rosa.

I wreszcie flagowe wino: La Rosa Reserva. Rocznik 2009 zdobył pierwsze miejsce wśród 226 win Douro w tegorocznej degustacji „Decantera”, my zaś próbowaliśmy wina o dwa lata starszego. Jest to wino z najlepszych winnic posiadłości, produkowane z użyciem tradycyjnych, granitowych lagares, w których pracownicy rozgniatają winogrona własnymi stopami. Jeszcze więcej koncentracji, jeszcze więcej owocu i jeszcze więcej alkoholu niż podstawowa La Rosa… i nadal mamy do czynienia ze świeżym, zrównoważonym winem. Dawno nie piłem wina, w którym prawie 15% alkoholu było tak doskonale ukryte. Tu już tanio nie jest: 126,75 zł, ale jeśli okazja usprawiedliwia taki wydatek, to warto go poczynić.

Passagem
Passagem: przejście do ekstraklasy Douro

Poza winami z „głównej linii” produkowane są wspólnie z Jorgem Moreirą wina o nazwie Passagem z nowej winnicy Quinta das Bandeiras. Porównanie z Quinta do Vale Meão narzuca się samo: winnica ta leży po przeciwnej stronie Douro w stosunku do Quinta do Vale Meão, blisko granicy z Hiszpanią, jest więc dość mocno oddalona od Quinta de la Rosa. Winorośl jest dość młoda, ale wina są już bardzo dobre i za kilka lat spokojnie staną w szranki z rywalem z drugiego brzegu. Passagem 2008 jest zupełnie innym winem od La Rosy. Aromaty lekko przejrzałych owoców, konfitur. W ustach mniej kwasowe niż La Rosa, ciepłe, bardzo krągłe, mocno owocowe na finiszu. Kosztuje 69 zł.

Za niecałe 20 zł więcej można delektować się Passagem Reserva 2009, które w mojej opinii było przynajmniej równie dobre jak La Rosa Reserva. W tym winie ujawnia się cały charakter górnego Douro (Douro Superior): potężna owocowa siła Touriga Nacional i Touriga Franca oraz zaznaczający się czekoladowy posmak Tinta Cão. Bardziej eleganckie, choć mniej ekspresyjne, bardziej wyciszone niż Passagem 2008. 86,25 zł – to dobra cena za wino, które ma jeszcze długi żywot przed sobą.

Quinta de la Rosa jest firmą mocno skupioną na produkcji win stołowych (ma w ofercie również wina białe), nie zapomina jednak o tradycyjnym porto. Ponieważ działalność quinty została reaktywowana nieco ponad 20 lat temu, nie ma ona w zapasach bardzo starych win, które mogą wchodzić w skład 40- czy 20-letnich tawny (najstarsze tawny jest 10-letnie). Próbowaliśmy za to Port Finest Reserve (67,50 zł): mieszankę ruby o średnim wieku około 5 lat. Robert Parker dał mu 92 punkty, co jest bardzo wysoką notą jak dla „prostego” porto (nieco tańsze jest tylko Ruby Lote No. 601) i po spróbowaniu tego porto nie miałem żadnych powodów, by podjąć z nim polemikę. Ponadprzeciętne ruby. Ani też chęci, bo w drugim kieliszku czekało Vintage Port 2000. Sophia Bergqvist mówiła, że jej firma chętnie deklaruje porto rocznikowe: „Mamy tak dobre winnice, że nie powodów, by się powstrzymywać”. Rocznik 2000 był wyjątkowo dobry (choć trudny) i znajduje to odzwierciedlenie w tym porto. Wspaniała koncentracja owocu, przyjemnie drapiące w gardło, drobniuteńkie taniny. Nieco bardziej wytrawne niż typowe Vintage Porto, co jest w moim przekonaniu dodatkowa zaletą. To doskonałe wino kosztuje 175 zł i jest dostępne tylko w restauracji (dostępne są też młodsze roczniki 2009 i 2007).


Degustowałem na zaproszenie Enoteki Polskiej.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.