Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Przekłuć toskański balon

Komentarze

Wiem, to banalne, ale bardzo lubię Toskanię. Za pierwszy milion euro kupię i odrestauruję dom, w którym Bertolucci kręcił „Ukryte pragnienia”, zacznę od zapuszczonego basenu, w którym Liv Tyler rozmawiała z półnagą Rachel Weisz w otoczeniu rzeźb Matthew Spendera. To chyba od tego filmu, a potem od próby odnalezienia miejsc w nim przedstawionych, rozpoczęło się moje zainteresowanie Toskanią. Staram się tam jechać przynajmniej raz w roku, zobaczyć, czy wszystko jest na swoim miejscu, sprawdzić, czy siostry Barucci nadal prowadzą restaurację w Volpai, czy w malutkiej enotece w Gaiole starsza pani nie podniosła cen, czy hotel Tre Donzelle w Sienie nie został odnowiony.

Ukryte Pragnienia.
Toskania odkryta przez Bertolucciego. © Materiały prasowe.

Oczywiście odwiedzam winnice, duże i małe, znane i nieznane. Jeździmy ze znajomymi z kserówkami przewodników winiarskich, kręcimy kieliszkami, kupujemy coś na gorsze czasy. Przed dwoma laty na naszej liście znalazło się Castello di Ama. Coś nas tknęło, żeby wcześniej zadzwonić. Przyjmują raz w tygodniu, jedną grupę, rano. Mamy szczęście, to jutro, możemy dołączyć, ale degustację poprzedza spacer po posiadłości i obejrzenie kolekcji sztuki. Okej. W końcu Marco Pallanti to enolog roku 2003, dostali te wszystkie tre biccheri, cinque grappoli, sprzedają aktualne roczniki L’Apparity za 140€, Costantini w Rzymie rocznik 1996 wycenia na 1920€, trzeba okazać szacunek. Przyjeżdżamy rano, atmosfera trochę jak w westernie, nigdzie żywej duszy, jakieś zakurzone maszyny stoją pod dachem, wiatr przerzuca strony gazety. W końcu pojawia się reszta grupy i Francuzka, która będzie nas oprowadzać. Zaczynamy od winnicy. Tu guyot, tam lira, tu sangiovese, za górką merlot. A teraz sztuka. Okazuje się, że nie ma zbyt wiele wspólnego z ich etykietkami, na których dzielnie kroczy Guidoriccio, kondotier z fresku w sieneńskim ratuszu. Tutejsza kolekcja to różne obiekty rozrzucone w dolnej części posiadłości, co roku kolejny jest zamawiany u innego artysty. Część zachwycała prostotą pomysłu, grą świateł, wykorzystaniem przestrzeni. Ale część to były instalacje, do których autorzy bardzo chcieli dopisać jakąś głęboką myśl. Wpatrywaliśmy się z zażenowaniem w podświetloną na czerwono dziurę w podłodze, z której miała bić energia; nie zrozumieliśmy symboliki pokruszonych kawałków betonu w metalowym sześcianie, nie mogliśmy się powstrzymać od ironicznych uśmiechów, słysząc o wpływie odlanych ze szkła ludzkich narządów na leżakujące pod nimi wino. Z minuty na minutę mieliśmy coraz większą ochotę przekłuć ten balon. Kiedy przyszedł czas degustacji i dostaliśmy nasze Chianti Classico (gładkie, długie, więcej nie pamiętam), przynieśliśmy sobie słomki i sączyliśmy wino cmokając i siorbiąc ze znawstwem. Wzbudziło to zainteresowanie otoczenia, wreszcie ktoś się zdobył na odwagę i zapytał, czemu tak robimy. No jak to czemu – rozprowadzamy wino na języku, który, jak wiadomo, w różnych miejscach ma różne receptory smaku. Słodki odczuwamy na koniuszku języka, kwaśny z boku, gorzki z tyłu. Aha. A skąd jesteśmy? Z Wolnego Miasta Gdańska. Aha. A czy mamy więcej słomek?

Castello_di_Ama_Costantini
Złoty Guidoriccio. © MW.

 Przed kilkoma miesiącami leciałem do Toskanii na spotkanie z ludźmi, których wcześniej osobiście nigdy nie spotkałem. Ani gospodarzy, ani reszty gości. Samolot lądował w Rzymie wieczorem, musiałem wynająć auto i dotrzeć do willi w okolicach Lecchi. „Będziemy już spali, drzwi zostawiamy otwarte, rozgość się.” Kilka godzin podróży, jestem. Zjazd z drogi, brama, chrzęst kamyków pod kołami, potem cisza, szum strumyka w oddali, rozgwieżdżone niebo. Wszyscy śpią u góry, ale na dole zostawili po sobie ślady – sweter, książkę, walizkę z naklejkami. Wino. Usiadłem przy stole, umoczyłem chleb w oliwie, nalałem sobie wina. Smak nawet teraz mogę sobie przypomnieć. Lekko szorstkie, ścinające, garbnikowe, ale po chwili już łagodniejsze na języku. Soczyste. Takie, że chce się je po prostu pić, nie zastanawiając się nad wrażeniami. Nie, nie było to słynne Castello, ale nieznane Casanuova di Ama, codzienne wino od sąsiada. Pochwała prostego życia.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Zdjęcie profilowe Marcin Jagodzinski
  Marcin Jagodzinski

  Balon przekłuty! Fajny tekst.

 • Piotr

  Ale wino przez słomkę? Przy stole też tak teraz się pije?

 • Jacek Taranko

  Oj te laski nad basenem ;)

 • Justyna Bering

  Potwierdzam- przekuty. I czekam  z niecierpliwością na kolejny tekst!

 • Francesca Albani

  Tekst zasługuje na coś więcej niż miano „fajny” ..
  Myślę, że autor w przyszłości napisze nietuzinkową książkę…