Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Polskie wina w czasie prezydencji UE

Komentarze

Nie opadły jeszcze emocje po polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, w czasie której politycy i decydenci z 27 krajów członkowskich mogli w ramach spotkań plenarnych spróbować polskiego sera zagrodowego, tradycyjnego chleba i podkarpackiego szampana, a polskie winiarstwo już może zacierać ręce. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Winicjatywa, polskie wina serwowane będą także w czasie prezydencji sprawowanej przez Cypr w drugiej połowie 2012 r. Memorandum w tej sprawie podpisali wczoraj w Nikozji Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz jego cypryjska odpowiedniczka Erato Kozakou-Marcoullis.

Umowa przewiduje przekazanie Cyprowi 20 tys. butelek wina z nowego rocznika 2011. Będą one podawane w czasie przeszło 50 oficjalnych i nieoficjalnych spotkań na różnych szczeblach. Na przykład na mityngu ministrów gospodarki w Limassol 21 sierpnia Waldemar Pawlak nalewał będzie swoim europejskim partnerom Ewę w Truskawkach, a do gołąbków z liści winogron w sosie figowym zaprezentowany zostanie półwytrawny Sen Sołtysa. Według naszego informatora porozumienie jest owocem wielomiesięcznych starań MSZ i osobistego wstawiennictwa R. Sikorskiego. „Walczył o polskie wina jak lew. Ten temat absolutnie zdominował ostatnią rundę rozmów. Pierwotnie w czasie prezydencji podawane miały być po równo wina cypryjskie i tureckie jako oznaka odwilży we wzajemnych stosunkach, ale Sikorski był tak przekonujący, że Polska zgarnęła cały kontrakt” – mówi pragnący zachować anonimowość wysoki urzędnik MSZ.

Sen Sołtysa
Naprawdę mamy czym pochwalić się w Europie.

Współpraca polsko-cypryjska ma obejmować także studyjny wyjazd winiarzy cypryjskich do Małopolskiego Przełomu Wisły, gdzie przy okazji Święta Wina w Janowcu Podlaskim Cypryjczycy podpatrzą, jak się organizuje duże imprezy winiarskie.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.