Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Polska na pomarańczowo

Komentarze

Polscy winiarze to jedna z najszybciej nabierających doświadczenia grup zawodowych w Polsce. Przejawem jej progresywności jest uważne śledzenie najnowszych trendów zarówno jeśli chodzi o w produkcję wina, jak i oczekiwania konsumentów, czego dowodem jest istotnie większa dostępność win musujących oraz bohaterów tego tekstu, a więc szeroko rozumianych win pomarańczowych, które stanowią dziś w polskim winiarstwie gorący temat.

© Dom Bliskowice

Prekursor z Podkarpacia

Parafrazując znany slogan, można powiedzieć, że Wacław Matłok zainteresował się produkcją białych win macerowanych, zanim stały się modne. Architekt z wykształcenia (dodajmy – uznany, założone przez niego wraz z dwoma wspólnikami biuro architektoniczne należy dziś do największych w Polsce) pierwsze krzewy odmiany aurora zasadził jeszcze w roku 1990. Ów rok można uznać za symboliczny początek podkarpackiej Winnicy Pod Dębem (od niedawna producent funkcjonuje pod nową nazwą – Winnica Rodziny Matłok). Winiarz od początku miał sprecyzowaną wizję – swoje białe wina chciał macerować na skórkach, fermentować spontanicznie, dojrzewać na osadzie. Dziś takie metody produkcji nie budzą zaskoczenia, wówczas – w raczkującym polskim winiarstwie – były prawdziwą sensacją. Pierwsze pomarańczowe próby z odmian hibernal, muskat, seyval blanc i bianca Matłok podjął w roczniku 2007. Choć wina powstały w bardzo małych ilościach, szybko zrobiło się o nich głośno. Podczas Konwentu Polskich Winiarzy ich styl i jakość wzbudziły uznanie.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!