Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Podatkiem w pommarda

Komentarze
Są dwa nieszczęścia: mieć dzieci i nie mieć dzieci. Zwłaszcza gdy się jest właścicielem winnic. Kiedy nie ma się dzieci, a wokół czuwają (czytaj: czyhają) dalecy krewni, czyli życzliwe nam osoby władne dostąpić spadku, często nie pozostaje nam nic innego, jak sprzedać posiadłość i pojechać na Hawaje albo do hotelu dr Ireny Eris i dokonać żywota w luksusie. Ostatni przykład: sprzedaż legendarnej posiadłości w Saint-Émilion – Château Troplong Mondot, grand cru classé „B”, 30 hektarów plus hotel i gwiazdkowa restauracja. Sprzedawca: rodzina Valette-Pariente. Nabywca: grupa ubezpieczeniowa Scor. Wartość rekordowa, choć niepodana, wiadomo, że liczona już w setkach milionów euro.
Château Troplong Mondot. © Château Troplong Mondot
Kiedy ma się dzieci, kłopot jest niewiele mniejszy, zwłaszcza we Francji postnapoleońskiej. Prawo narzuca tu na spadkobierców, w tym najbliższą rodzinę, podatek tak potężny, że kwestia przejęcia spadku przestaje być oczywista. Prezydent Macron zapowiedział, że rozpatrzy sensowność tego prawa, ale ono nadal obowiązuje i wiele posiadłości, zwłaszcza z liczną progeniturą i zwłaszcza ze świecznika (czytaj: burgundzkich), jest zagrożonych. A banki i firmy ubezpieczeniowe tymczasem krążą jak głodne wilki i czekają na ewentualne kłótnie w rodzie. Koncernowi Bouygues udało się niedawno przejąć, dzięki konfliktowi wujka z siostrzeńcem, Clos Rougeard. Co prawda to nie Burgundia, lecz Loara, ale posiadłość kultowa.
Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!