Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Pij, biegaj, ścigaj się

Komentarze

Ku naszej radości powstaje w Polsce coraz więcej winnic, a razem z nimi rozwija się cała winiarska otoczka – festiwale, degustacje, przewodniki, enoturystyka. Jakiś czas temu Bractwo Biegaczy z Zielonej Góry oraz Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie ogłosiły, że 24 sierpnia 2013 r. odbędzie się Pierwszy Lubuski Maraton Szlakiem Wina i Miodu. Ma to być kameralna impreza dla około 250 osób. Start i meta będą w Starym Kisielinie, a trasa poprowadzi przez winnice w Łazie, Zaborze, Proczkach i Niedoradzu. Organizatorzy przyznają, że zainspirował ich pewien francuski bieg i wzorem tamtej imprezy będą zachęcali uczestników do przebrania się w jak najoryginalniejszy strój.

Biegać każdy może. © Y. Mainguy

Ów francuski bieg to słynny Marathon du Medoc ze startem w Pauillac, nazywany najdłuższym maratonem świata. Dystans oczywiście jest standardowy, ale poczęstunek przygotowywany przez znajdujące się na trasie châteaux powoduje, że mało kto spieszy się na metę. W punktach odżywczych łatwiej o wino niż o wodę, a oprócz owoców i czekolady stoły zastawione są serami i wędlinami, a bogatsze zamki częstują nawet ostrygami i fois gras. Do tego wieczór przed startem wybrany zamek organizuje dla setek uczestników kolację, która przeradza się zazwyczaj w wielogodzinną zabawę przy winie trwającą do północy, rzecz na normalnych zawodach nie do pomyślenia. Na liście organizatorów tych przyjęć można znaleźć m.in. Château Pichon-Longueville (Baron), Château Poujeaux, Château Phélan-Ségur czy Château Mouton-Rothschild.

Grunt to wygodny strój... © Y. Mainguy

Na każdym dużym maratonie znajdzie się kilku przebierańców, najczęściej w garniturach lub w perukach, ale tutaj to zawodnicy w stroju sportowym traktowani są jak dziwacy. Na linii startowej stają bohaterowie filmowi i literaccy, piraci, mumie. Gdyby ktoś chciał wziąć udział w tegorocznej edycji – temat przebrania to „science fiction”. W ubiegłym roku wystartowała w Medoc grupa biegaczy z Polski w strojach Spartan, warto przeczytać ich barwną relację. Co ciekawe, poszczególne zamki wystawiają swoje drużyny i dla nich prowadzona jest osobna klasyfikacja. Wynik zwycięzców robi wrażenie – żaden z 5 członków drużyny Château Brane-Cantenacz Margaux nie przekroczył 3 godzin, a najlepszemu pokonanie 42 kilometrów i 195 metrów zajęło 2 godziny i 28 minut.

... i oczywiście dużo wina i ostryg. © Y. Mainguy

Nie znam tras wokół Zielonej Góry, nie biegłem w Medoc, wystartowałem za to w niezwykłej imprezie w Toskanii. Każdy, kto podróżował po Chianti zauważył pewnie małe, brązowe tabliczki z napisem „L’Eroica” widoczne na rozjazdach dróg. Tak się nazywa wyścig zabytkowych rowerów szosowych, organizowany przede wszystkim z myślą o weteranach kolarstwa – większość miejsc jest zarezerwowana dla Włochów po sześćdziesiątce, członków klubów kolarskich. Do małego Gaiole in Chianti zjeżdża na początku października kilka tysięcy uczestników i drugie tyle kibiców. Wszyscy chodzą w trykotach z nazwami dawnych grup kolarskich z reklamami nieistniejących już sponsorów, pokazują swoje 30, 40-letnie maszyny, nierzadko pamiętające trasy Giro d’Italia czy Tour de France. Przybywają dawni mistrzowie, których można było przed dekadami zobaczyć na czołówkach gazet. Impreza jest nazywana wyścigiem, ale żadnego podium nie ma, każdy kto dojedzie cało do mety, jest zwycięzcą. Sprawa nie jest taka oczywista, bo najwytrwalsi mają do przebycia 205 km po toskańskich górkach, w połowie po asfalcie, w połowie po szutrach. To rzeczywiście może być heroiczny wyczyn. Są też trasy krótsze – 135, 75 i 38 km, ale i na nich trzeba jechać rowerem szosowym sprzed 1987 r., który musi mieć manetki przerzutek umieszczone na ramie, puszczone na zewnątrz linki hamulców, noski. W punktach odżywczych (ristoro) nie ma izotoników, żeli i batonów energetycznych, ale chleb z oliwą, prosciutto, salsiccia, woda i chianti, a w Gaiole wieczorem zaczyna się wielkie świętowanie przy paście i winie. Jednym ze sponsorów imprezy jest Barone Ricasoli i na mecie każdy otrzymuje butelkę ze specjalną etykietą.

Weterani włoskiego kolarstwa.

 

W czasie wyścigu uzupełnianie płynów jest kluczowe.

Wyścig dla uczestników długich tras rozpoczyna się przed świtem. Trasa z Gaiole prowadzi najpierw w stronę zamku Brolio. Tam śmiałków czeka długi i stromy podjazd żwirową drogą między drzewami, ale jest to wrażenie niezapomniane, bo wzdłuż niej stoją dziesiątki lampionów. Po minięciu zamku wyjeżdża się na wielką, otwartą przestrzeń, pomiędzy winnice. Moment jest niezwykły – w promieniach wschodzącego słońca pędzi się z góry, kamienie strzelają spod cienkich kół, na horyzoncie majaczą kształty sieneńskich wież. Mija się piękne posiadłości, w tym willę i słynne drzewo z „Ukrytych pragnień” Bertolucciego. Potem trasa wiedzie przez gołe, księżycowe pagórki na południe Sieny, w stronę Montalcino. To najgorszy moment wyścigu – słońce w zenicie, pełno kurzu, kilkanaście sporych zjazdów i podjazdów z rzędu. 40 km dalej ostatni przystanek – Castelnuovo Berardenga, można pomachać w stronę Felsiny i pomarzyć o kieliszku I Sistri. Końcówka trasy to droga przez mękę – długi zjazd spod zamku Brolio teraz trzeba pokonać w przeciwną stronę. Na ostatnich metrach pod zamkiem wszyscy prowadzą rowery. Na szczęście do mety tylko kilka kilometrów asfaltową, zacienioną drogą, jest czas zetrzeć pył z twarzy i przygotować do zdjęć minę zwycięzcy.

Ostatnia prosta.

/a

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Marcin Likowski

  W tym roku jako widz obserwowałem maraton w Dolinie Wachau. Drogą wzdłuż jednego brzegu Dunaju biegli maratończycy a w tym czasie na drugim brzegu ucztowali kibice. 

 • Jacek Taranko

  Wspanialy opis. Znam tę imprezę i podziwiam.

 • Zdjęcie profilowe Agnieszka Orzeszkowska
  Zdjęcie profilowe Agnieszka Orzeszkowska
  Agnieszka

  Zwycięzca i zwyciężczyni Marathon du Medoc w nagrodę otrzymują tyle wina ile ważą :)