Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Patrícius Furmint 2015

Komentarze

1

Patrícius Tokaj Furmint Dry 2015

Każde odwiedziny tokajskiej winnicy Patrícius to udana wizyta, a gdy przy okazji spotykasz się z tamtejszym enologiem – wiedz że coś musi się wydarzyć. Péter Molnár to człowiek-encyklopedia, który z równym spokojem opowiada o niedawno odkrytych dokumentach (świadczących o tym, że nazwy „aszú” używano znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono), co rozprawia o stanie gleby po ubiegłotygodniowych opadach albo tłumaczy, dlaczego w węgierskich książeczkach dla dzieci postaciami są takie, a nie inne zwierzęta (tak tak – był także taki epizod).

A to wszystko pomiędzy degustacją kolejnych win. Ponieważ przeglądu win słodkich dokonywaliśmy w miarę niedawno, a na kilka słów o nowym roczniku Katinki przyjdzie jeszcze czas przed Świętami, tym razem skupiliśmy się na winach wytrawnych. Bo i jest na czym! W przeciwieństwie do kilku odwiedzanych już wcześniej winiarzy, Péter wykorzystał w maksymalnym stopniu wszystko, co dał świetny rocznik 2015 – i można poczuć to w każdym winie. Patrícius Tokaj Furmint Dry 2015 – nazywanie go „podstawowym” byłoby daleko idącą obrazą – to WŚKŚ – Wino Świeże, Kompleksowe, Świetne. Piękny kwiatowo-ziołowy bukiet, dojrzałe owoce, kremowa faktura, fajna kwasowość i naprawdę długie zakończenie. A to wszystko w winie za 56 zł, które bez problemu przetrwa dalszych 5–6 lat. ♥♥♥♡

2

Komu takich emocji mało, sięgnąć może po Furmint Selection 2015, który fermentuje w beczce (powstających na zamówienie Patríciusa u lokalnego bednarza i z lokalnych dębów), a następnie jego połowa jest też w nim starzona (druga połowa tylko w stalowych kadziach). Wino jest jeszcze ewidentnie młode, ale ma już dobrze ułożony kremowy bukiet, nieźle zintegrowane nuty dębowe, odrobinę tanin i potężną strukturę. Umiejętnie podbite beczką, świetnie zintegrowane, z dojrzałym owocem i charakterystycznymi, słonawymi akcentami w końcówce. Powstało w stosunkowo małej ilości 10 tys. butelek. A 10 lat to dla niego minimum (105 zł). ♥♥♥♥

3

Mam wrażenie, że od pewnego czasu trudno jest znaleźć w Tokaju naprawdę dobrze zrobiony, wytrawny Muszkat – w bieżącym roczniku takie wina policzyłbym na palcach jednej ręki. Na szczęście u Patríciusa sytuacja jest stabilna – Sárga Muskotály 2013 była naprawdę smaczne, a rocznik 2015 jest jeszcze lepszy – nuty muszkatowe znajdują idealną równowagę z akcentami cytrusa i wszechobecną mineralnością.  Bez dwóch zdań to taki „terroir Muscat” i po prostu świetnie zrobione wino. Polecam do melona z szynką parmeńską – sugerowane przez Pétera połączenie kulinarne faktycznie robi duże wrażenie (56 zł). ♥♥♥♡

A przy okazji – komu nie udało się dotrzeć na tegoroczną majówkę w Tarcal czy festiwal Bor Mámor Bénye, a nadal spragniony jest wizyty w Tokaju, wciąż ma szansę! W weekend 8–9 października podobny winiarski festiwal zagości tym razem w Bodrogkeresztúr, a wezmą w nim udział wszystkie pobliskie winnice – m.in. dzisiejszy bohater, ale także Tokaji Nobilis czy Château Dereszla. Złota jesień w Tokaju? Czemu nie!

Tym razem zapraszamy do Bodrogkeresztúr. © america.pink.
Tym razem zapraszamy do Bodrogkeresztúr. © America.pink.

Importerem win w Polsce jest Interwin, zakupić je można m.in. w warszawskim Alewino.pl.

Źródło win: degustowane w winnicy Patricius.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Sławomir Hapak

    Dzięki za recenzję, Maćku!
    Zadziwiająca zgodność trzech niezależnych ocen: mojej, Sokoła i Twojej :-)

  • Sławomir Hapak

    Właśnie stwierdziłem, że są za tanie i podniosłem ceny :-)

  • GrzegorzC

    Tokaj (czy też szerzej Mitteleuropa) ostatnio w Winicjatywie na topie. Brawo!!!! Tak trzymać!!!

    Ostatnio u Patriciusa skupiłem się na słodkościach, ale po takich recenzjach będę musiał spróbować te wytrawne. :-)

    Co do wytrawnego żółtego muszkatu to moje doświadczenia w ostatnim roczniku (co prawda niewielkie ;-) ) są podobne. Miałem okazję pić wino zrobione przez Szepsego juniora (Elso Madi Borhaz Tokaj Sarga Muskotaly 2015) i na tle muszkatów z Burgenlandii i zwłaszcza ze Styrii (jakie miałem okazję pić) wypadł bardzo przeciętnie.

    • Sławomir Hapak

      GrzegorzC

      Coś w tym jest i wbrew pozorom wcale nie tak łatwo w Tokaju znaleźć jakieś wybitne Muszkaty.
      Zauważ, że nawet Maciek w swojej ostatniej relacji z Mad nie wymienił ani jednego tego typu wina wartego uwagi.
      Tym bardziej mam nadzieję, że będziesz mile zaskoczony gdy już sięgniesz po tę butelkę.

    • Wojciech Bońkowski

      GrzegorzC

      Nie do końca się zgadzam. W Tokaju jest dużo przeciętnego Muszkatu, ale jest też dziś parę win naprawdę światowej klasy. Najlepsze to na pewno Öszhegy Demetera, ale ja w tym sezonie dałem 90 punktów i więcej takim winom jak Zsirai i Turján (rewelacja, mało znana, z Erdőbénye), bardzo dobry jest też Paticius (potwierdzam), Füleky i Tokaj Nobilis.

      Akurat do Szepsyego juniora z jego obsesją beczki i fermentacji jabłkowo-mlekowej Muszkat pasuje jak pięść do nosa.

      • GrzegorzC

        Wojciech Bońkowski

        Dziękuję za rekomendacje, chętnie te wina spróbuję, tym bardziej, że jak pisałem wcześniej moje doświadczenia z wytrawnymi muszkatami z rocznika 2015 są bardzo, ale to bardzo skromne. ;-)

      • Sławomir Hapak

        Wojciech Bońkowski

        No oczywiście, parę butelek da się wymienić. Jeśli jednak pamiętać, że Muszkata jest tam circa about 1.000 ha, to jest to dokładnie moje „nie tak łatwo” ;-)
        Zaskakujące, bo – moim zdaniem – potencjał dla tego szczepu jest spory.