Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: wina z Izraela

Komentarze

Izrael to relatywnie mały kraj winiarski. Ze względu na dużą różnorodność topograficzną i klimatyczną powstają w nim wina w wielu stylach, choć pewna narracja jest nadrzędna. Dominują odmiany międzynarodowe, i to raczej te ciepłolubne. Wina mają charakter śródziemnomorski, dobrze znany z południowych części krajów takich jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Wiele izraelskich win romansuje też otwarcie z tzw. stylem nowoświatowym.

Regiony winiarskie Izraela. © Wines of Israel

Warto jednak pamiętać o uwarunkowaniach ekonomicznych. Dominują duże firmy – ich wina nie są wolne od typowych grzechów wynikających z masowej produkcji – które zaspokajają nie tylko rynek lokalny, ale trafiają ze swymi produktami do wielkiej diaspory żydowskiej na całym świecie. Sporo tych win znajdziemy także na półkach sklepów.

Z drugiej strony, ostatnie lata to dynamiczny rozwój winiarstwa butikowego, małych firm, które tłoczą prawdziwe perełki. Niestety, do Polski trafiają bardzo nieliczne wina tego typu; warto jednak odnotować ich obecność.

Osobna kwestia to koszerność izraelskich win. Większość z nich taki certyfikat ma i łatwo znaleźć go na kontretykiecie. Izraelskie przepisy nie dopuszczają win niekoszernych do sprzedaży w sklepach wielkopowierzchniowych, stąd dbałość wielu (choć nie wszystkich) firm o odpowiednie dokumenty. Przypominamy, że dla smaku wina nie ma to najmniejszego znaczenia. Inaczej jest, gdy wino ma certyfikat mevushal – mogą je pić Żydzi obchodzący szabas nawet w sytuacji, kiedy zostało podane przez osobę, która nie obchodzi szabasu – bo to oznacza, że poddano je pasteryzacji.

Jak kupować wina izraelskie

1. Izrael to drogi kraj, drogie są również tamtejsze wina. Dlatego nie spodziewajcie się wielkich doznań po najtańszych butelkach.
2. Większość tradycyjnych odmian, uprawianych w czasach biblijnych, wyginęła. Najlepsze izraelskie wina powstają z klasycznych szczepów międzynarodowych.
3. Jeśli nie obchodzisz szabasu, fakt, czy wino jest koszerne, czy nie, nie ma najmniejszego znaczenia. Po winie certyfikowanym jako „mevushal” nie spodziewaj się wielkiej złożoności.

Skala ocen

♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100), ♥♥ pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

♥♡ Teperberg Judean Hills Legacy Petit Verdot 2017

Wino bardzo dojrzałe, ale nie przejrzałe, ze świetną jakością owocu, pieprzne, ziemiste, subtelnie ziołowe, zarazem gęste, wręcz tłuste (to je odróżnia od bliźniaczego cabernet franc). Beczka gra tu ważną rolę, owoc jest słodki, całość – bardzo hedonistyczna, ale też precyzyjna, w istocie z europejską ogładą i głębią, z przeciekawą nutą zalotnego go owocu na podniebieniu. Emocjonujące wino i jakościowe szczyty szczepu petit verdot. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 280 zł

♥♡ Teperberg Judean Hills Legacy Cabernet Franc 2017

Izraelska „petarda” uderza koncentracją, zdumiewa gładką fakturą i znakomitą jakością owocu, bez nawet cienia przejrzałości czy nadekstrakcji; nade wszystko zachwyca subtelnym wypunktowaniem pieprzno-ziołowo-grafitowej typowości cabernet franc. Wielka butelka z dużym potencjałem, co pozwala zaakceptować kosmiczną cenę. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 280 zł

♥♥♥♥ Clos de Gat Judean Hills Har’el Syrah 2013

Soczyste, malinowo-jeżynowe, gładkie, bardzo południowe w charakterze wino. Oprócz bujnego owocu ma w sobie typową dla syrah pieprzną pikanterię. Hedonistyczne, potoczyste, eleganckie. Mocny alkohol drażni nieco w końcówce, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze serwisu.

Winne Pola, 109 zł

♥♥♥♥ Teperberg Ayalon Valley Essence Malbec 2016

Ciężki malbec z koncentracją dojrzałych leśnych owoców porównywalną do czołowych win z Argentyny, ale świeższy. Mimo wyraźnej – na każdym etapie degustacji – obecności dębu, wino znajduje bardzo dobry balans, dobrze wyraża swój szczep, a także enologiczne i jakościowe aspiracje Izraela. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 220 zł

♥♥♥♥ Clos de Gat Judean Hills Har’el Cabernet Sauvignon 2013

Śródziemnomorski cabernet z pięcioprocentową domieszką petit verdot, dobrze ułożony, zintegrowany, ale zachowujący świeżość aromatów. Na podniebieniu pełny, soczysty, o świetnej materii, z dobrze dojrzałym garbnikiem, już balsamiczny, o przyjaznej, równoważącej i odświeżającej kwasowości.

Winne Pola, 109 zł

♥♥♥♥ Vitkin Upper Galilee Cabernet Franc 2011

Świetny – zwłaszcza w kontekście wieku – cabernet franc, wciąż jędrny i świeży, ukazujący ziołową naturę swego szczepu, nieprzesadzony, z ładnie już wtopionymi taninami, w stylu ciepłego, szczodrego, ale klasycznego w swym racjonalizmie bordeaux. Długa końcówka. (degustował Wojciech Bońkowski)

Vininova, 159 zł

♥♥♥♥ Clos de Gat Judean Hills Chardonnay 2017

Rasowe beczkowane chardonnay, dobrze dojrzałe, ułożone, niekryjące nut dębowych, ale też niezdominowane przez drewno. Sporo w nim nut przypalonych, niuans karmelu, pieczonych jabłek. W ustach sutej materii towarzyszy zgrabna kwasowość. Gęste, atrakcyjne, świetnie poprowadzone, dość masywne, ale nie przysadziste.

Winne Pola, 239 zł

♥♥♥♥ Golan Heights Winery Galilee Yarden Sauvignon Blanc 2019

Koszerne. Leśno-owocowy, nieortodoksyjny aromat sauvignon. Na podniebieniu bliżej temu winu do Graves czy Napa Valley niż do Loary. Jest oleiste, pełne, soczyste, dobrze zrównoważone. Poważne wino do solidnej morskiej ryby.

Dom Wina, 79 zł

♥♥♥♥ Segal Upper Galilee Special Reserve Merlot 2015

Koszerne. Dojrzały, lekko ewoluowany, gorący merlot o nieco przypalonej owocowości. Na podniebieniu pełny, szczodry, gęsty, dość miękki. O dziwo, garbnik wciąż nieco szorstki, jakby zielony, co akurat dodaje winu pewnej zadziorności. Całość przyjemna, bardzo południowa w stylu.

Oktan Energy, 85 zł

♥♥♥♥ Teperberg Samson Impression Riesling Late Harvest 2017

Koszerne. Bardzo aromatyczny, bardzo słodki, miękki, obudowany cukierniczo-waniliowymi nutami riesling – z jego typowości głównie (wszakże mocno posłodzona) cytryna. Wino dalekie od środkowoeuropejskiej narracji rieslinga z późnego zbioru, co nie odbiera mu atrakcyjności.

CityWine, 96 zł (0,5 l)

♥♥♥♥ Teperberg Ayalon Valley Inspire Devotage 2018

Malbec i marselan w fajnie przystępnej, śliwkowej, soczystej kombinacji bez przesadnej beczki, ekstraktu czy alkoholu. Cena jest wysoka, ale wino wyraża wysoką kulturę winiarską i już w młodości jest bardzo atrakcyjne, a pożyje co najmniej 5‒6 lat. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 140 zł

♥♥♥♥ Teperberg Ephraim Inspire Meritage 2018

Dużo beczki, słodkiego, dojrzałego owocu, po którym nadchodzą pieprzne taniny dojrzałego caberneta i merlota. Pełne, by nie powiedzieć: ciężkie, ale soczyste, ze świetnie zrównoważonym alkoholem. Jakość owocu jest arcywysoka, choć wino wciąż w fazie przedszkolnej, powinno ujawnić więcej głębi za 3‒4 lata. Duża klasa. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 140 zł

♥♥♥♡ Clos de Gat Judean Hills Har’el Merlot 2017

Zmysłowy, słodki merlot o nutach dojrzałych malin i leśnych owoców. Ładnie przewietrzony, niemęczący, z dobrą kwasowością, niemal rześki przy pełnej dojrzałości owocu i wysokim alkoholu. Dobrze skrojone, przyjazne wino.

Winne Pola, 109 zł

♥♥♥♡ Golan Heights Winery Yarden Cabernet Sauvignon 2017

Koszerne. W ataku mleczna czekolada. Wino pełne gęstych, słodkawych aromatów, ale i z wyraźną nutą drewna. Nad wyraz miękkie, tęgie, z nieco alkoholową końcówką. Zbudowane na nutach owocowego syropu i wanilii, kocie, gładkie, ale też garbnikowe.

Dom Wina, 135 zł

♥♥♥♡ Recanati Marawi 2017

Koszerne. Aromatyczne wino z nutami białych owoców, przywodzące na myśl traminerowe niuanse róż i liczi. W ustach lekkie, soczyste, o niskiej kwasowości, gładkie, pachnące. Nawiązuje stylem do Rodanu, oryginalne.

M&P Mirosław Pawlina, 176 zł

♥♥♥♡ Recanati Reserve Marselan 2016

Koszerne. Marselan, krzyżówka garnachy i cabernet sauvignon, to odmiana coraz chętniej uprawiana w basenie Morza Śródziemnego; jej obecność w Izraelu nie dziwi. Lubi wysokie temperatury i dobrze sobie z nimi radzi. W interpretacji Recanati to wino soczyste, o niezłym owocu (porzeczki, wiśnie), przyzwoitym garbniku i dobrej równowadze. Zgrabne, niezbyt ciężkie, wciąż świeże.

M&P Mirosław Pawlina, 199 zł

♥♥♥♡ Teperberg Judean Hills Essence Pinot Gris 2019

Koszerne. Czysty, zgrabny, nowoczesny pinot gris o świetnie skrojonym owocu. Wino nawiązujące do klasycznych nut odmiany, orzechowo-kwiatowe, o dobrej kwasowości, rześkie, nieco oleiste, ładnie zrobione i całkowicie wytrawne.

CityWine, 190 zł

♥♥♥♡ Teperberg Inspire Famitage 2018

Koszerny kupaż historycznej lokalnej odmiany dabouki (55 proc.), sauvignon blanc (25 proc.) i gewürztraminera – obfity, aromatyczny, owocowy, pełny. Wino muślinowe, o bardzo przyjaznej fakturze, lekko pikantne, oleiste. Sporo w nim południa, ale jest także dużo świeżości. Oryginalne.

CityWine, 140 zł

♥♥♥ Barkan Classic Shiraz 2017

Koszerne. Wino o wyrazistym aromacie mocno wypieczonej chałki, przypalonego ciasta drożdżowego, pełne korzennych aromatów. W ustach dość smukłe, ładnie ułożone, z niezłym owocem, nieprzesadzone, o dobrej równowadze.

Oktan Energy, 48 zł

♥♥♥ Barkan Galilee Reserve Cabernet Sauvignon 2016

Koszerne. Nieźle zrównoważony cab w szczodrym nowoświatowym stylu. Nie za długi i średnio taniczny, zbudowany raczej na dojrzałym owocu (przy czym chodzi tu raczej o dojrzałość techniczną, a nie fenoliczną). Nie bardzo długie, z wyraźną porzeczkowo-paprykową nutą typową dla odmiany.

Oktan Energy, 78 zł

♥♥♥ Golan Heights Winery Gamla Cabernet Sauvignon 2017

Koszerne. Tęgie wino o wyrazistym zapachu mocno palonej kawy i dojrzałego, południowego owocu. Są w nim nuty jeżyn, jest niezły garbnik. Całość ciut za mocna, choć pół godziny w lodówce może zdziałać cuda. Niezła struktura, przyzwoita długość i śródziemnomorski charakter.

Dom Wina, 98 zł

♥♥♥ Golan Heights Winery Galilee Gamla Chardonnay 2017

Koszerne. Świeże, pełne owocu, nieco żywiczne w aromacie, na podniebieniu soczyste chardonnay o oleistej fakturze, sutej materii i ładnej równowadze. Zgrabne, czyste, dobrze zrobione wino śródziemnomorskie. Tęgie, przydatne przy stole.

Dom Wina, 81 zł

♥♥♥ Teperberg Inspire Destitage 2019

Koszerne. Sauvignon blanc z 22-proc. domieszką colombard. Świeże, dobrze zrobione wino o dość surowym skalnym aromacie, który ma nieco zmiękczyć gronowa nuta wnoszona przez colombarda. Strzeliste, o dobrej strukturze i kwasowości, rześkie, czyste, ładnie poprowadzone.

CityWine, 140 zł

♥♥♥ Teperberg Samson Impression Cabernet Sauvignon 2018

Zdominowany przez beczkę, nowoświatowy w stylu, miękki, tłusty, słodki, tylko trochę ziołowy cabernet. Jakość owocu jest bardzo dobra, równowaga zadowalająca, ale stylistycznie wino jest bardzo banalne, co nie przystoi w tej cenie. (degustował Wojciech Bońkowski)

CityWine, 96 zł

♥♡ Golan Heights Winery Galilee Mount Hermon Red 2019

Koszerne. Kupaż obu cabernetów, merlota, petit verdot i malbeka. Ostry, alkoholowo-owocowy nos z nutą porzeczkowego syropu. W ustach gęste, pełne, tęgie, o nikłej wszakże strukturze. Swoją masę buduje wyłącznie na alkoholu i słodyczy owocu. Krótkie i, niestety, bez historii. Gładkie i łatwe.

Dom Wina, 75 zł

♥♡Barkan Ben Ami Emerald Riesling 2018

Koszerne wino z popularnej w Izraelu krzyżówki rieslinga z muscadelle. Mięsno-miętowo-cytrusowy aromat przywodzi na myśl polskie wina z hybryd sprzed 8‒10 lat. Płaskie, nie do końca czyste, z posmakiem tektury.

Oktan Energy, 42 zł

♥♡ Golan Heights Winery Galilee Mount Hermon White 2016

Koszerne. Pieczone jabłka, nuty cukiernicze, swoista słodycz i dojrzałe żółte śliwki – to aromaty, które składają się na bukiet tego wina. W bonusie nuta mentolu. Wino miękkie, krągłe, cytrusowe, przyjazne, o aromacie, który weteranom dziwnych drinków przywodzi na myśl napój o nazwie frument (jabłkowo-miętowy) z czasów PRL-u.

Dom Wina, 75 zł

♥♡ Segal Shell Segal Red 2019

Koszerny kupaż cabernet sauvignon, argaman (popularna w Izraelu krzyżówka souzão i carignan) i petite sirah. Bardzo wodniste, pozbawione struktury wino z dominującą nutą cabernetowej papryki, krótkie, bezbarwne, przemysłowe. Nie ma w nim może szczególnie nieprzyjemnych aromatów, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że jedyną jego zaletą jest bardzo niska zawartość alkoholu (10 proc.).

Oktan Energy, 40 zł

Barkan Genesis Semi Dry

Mevushal. Bardzo proste wino półsłodkie o niezłym owocu (przypalone porzeczki), sporej słodyczy i wyraźnej, niezbyt przyjemnej nucie zapałczanej w końcówce. Smakuje raczej jak półsłodkie, a nie – jak deklaruje producent – półwytrawne. Trudno mówić tu o specyfice Izraela. Dla miłośników gatunku.

TiM, 29,99 zł

Barkan Shell Segal White 2019

Koszerne. Kupaż sauvignon blanc, colombarda i muszkatu. Prostolinijne, wyraźnie dokwaszone wino o nikłym aromacie, świeże, ale bez charakteru.

Oktan Energy, 40 zł

Barkan Zmora Young Sweet Semillon & Colombard 2019

Mevushal. Zielone jabłuszko z cukrem. Prościutkie, lekkie, słodziutkie wino bez historii, ale w swojej kategorii poprawne. Gładkie, miękkie, łatwe.

Oktan Energy, 42 zł

Barkan Zmora Young Sweet Cabernet Sauvignon 2019

Mevushal. Po lekko zakurzonym nosie dostajemy bardzo słodkie, ale jednocześnie dość taniczne wino. Cukier resztkowy skutecznie maskuje charakter aromatów, wino jest krótkie i ostatecznie wodniste, a jego materia wynika wyłącznie ze słodyczy. W swojej kategorii akceptowalne, choć enomaniacy zachwyceni nie będą. Nazwa mimo wszystko wydaje się nadto autoironiczna.

Oktan Energy, 42 zł

Barkan Classic Emerald Riesling-Colombard 2017

Koszerne. Bardzo wodniste, tekturowe, nijakie, przykre wino z zakładu winiarskiego. Zero charakteru, a w finale jabłeczna, na wpół utleniona pulpa.

Oktan Energy, 42 zł

♥♡ Barkan Genesis Semi Dry 2019

Mevushal. Prościutkie, wodniste wino o smaku zwietrzałego soku z jabłek, chude, z odległym aromatycznym nawiązaniem do muszkatu (winogrona, pieprz). Gładkie, słodkawe, nijakie.

TiM, 29,99 zł

Degustowali Tomasz Prange-Barczyński i Wojciech Bońkowski

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Załączona mapa trąci myszką, bo takie regiony winiarskie jak Central Mountains, Shomron Hills, Judean Hills leżą już na terenie innego państwa. To tak jakby uznawać, że wina spood Lwowa to Małopolski Region Winiarski…

    • (Winicjatywa)

      Konstanty Jaxa-Rożen

      Trudno się nie zgodzić. Zresztą w ogóle cały okręg winiarski Golan Heights leży formalnie na terytorium Syrii – terytoria okupowane. Z tego względu kilka lat temu kilka krajów unijnych (np. Szwecja) forsowało wymóg zamieszczania tej informacji na etykietach.
      Zamieściliśmy jednak mapkę regionów sporządzoną przez organizację Wines of Israel, tak jak robimy w przypadku innych krajów.

  • To juz jest jakis kosmos dobre wino z 4 gwiazdkami na winicjatywie to < 100. Do czego to prowadzi? Gdzie sa bardzo dobre wina za 40-90 zl? Winicjatywo gdzie zmierzasz? Czyzbys zatracila… Opasle koty nie sa w modzie.

    • (Winicjatywa)

      Pawel Adamski

      Zdarzają się czteroserduszkowce tańsze niż 40 zł: https://winicjatywa.pl/greyrock-riesling-2019-biedronka/. Warto też pamiętać, że wina dobre zaczynają się u nas od 3 serduszek i jest ich naprawdę dużo, także w niskich cenach.

      • Sławomir Sochaj

        Panie Slawku to raczej byl gniew w stosunku do rynku ktory ksztaltuje ceny. Nie wiem czy winiarze czy importerzy czy moze detalisci oszaleli z cenami. Patrzac na 4 gwiazdki to stowa jak nic z duzym okladem. To mnie martwi bardzo ze naprawde dobre wino to produkt elitarny, prawie ze nie osiagalny na codzien dla zwyklego milosnika tego napoju. I pijemy te Lidle, Biedronki etc. z mocno naciaganymi 3 gwiazdkami…Przepraszam tak to widze ale kochac wina nie przestane.