Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

#Panel: sherry

Komentarze

Sherry to jedno z wielkich historycznych win. Do dzisiaj stosuje się pradawne techniki produkcji – miesza się stare wino z młodym, a beczek się nie dopełnia, pozwalając na lekkie utlenienie win. Kiedyś święciło triumfy, dziś jednak sprzedaje się coraz trudniej – świat tych smaków jest zupełnie inny od smaku win, które pijemy na co dzień, wielu winomanów go nie rozumie. Warto się jednak przełamać, zagłębić, przyzwyczaić do utlenienia, mocnych nut słonych i wyciskającej łzy z oczu intensywności. Dotąd w Polsce sherry dostępne było jak na lekarstwo, lecz dzięki fantastycznej inicjatywie Andrzeja Daszkiewicza i sklepu El Catador co kwartał (na zapisy) sprowadzane są do Warszawy butelki z szerokiej listy. Znalazłem na niej dla Was prawdziwe skarby!

Flor, czyli warstwa drożdży na powierzchni sherry. © Sherry Notes

Andrzej Daszkiewicz:

Pomysł zrodził się w wyniku mojej nieustającej i narastającej frustracji. Miałem już dość wożenia samolotami dziesiątek butelek sherry z zagranicy. O utworzeniu legalnie działającej grupy zakupowej myślałem od dłuższego czasu, potrzebowałem jednak profesjonalnego wsparcia, które znalazłem… w Jerez, na targach Vinoble, gdzie – dzięki agencji Extenda – trafiłem w 2016 roku wspólnie z Łukaszem Staniewskim z El Catador. Kilka miesięcy później pierwszy transport dotarł do Warszawy. Zaczynaliśmy od kilkuosobowej grupy znajomych, teraz akcja ma szansę nabrać większego rozmachu, a ja myślę już o rozszerzeniu jej o inne, równie jak sherry historyczne wina!

Skala ocen

♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100), ♥♥ pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!