Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: odmiany aromatyczne

Komentarze

Muszkatel i małmazja były w XVII-wiecznej Polsce synonimami wina najprzedniejszej jakości. Ceniono ich gęstość, oleistość, słodycz, a przede wszystkim wonne aromaty. Żyjemy w czasach, gdy bukiet wina, choć wnikliwie opisywany przez krytyków winiarskich i marketingowców, paradoksalnie najmniej interesuje konsumenta. Kto, siedząc przy stole – poza grupą nieuleczalnie chorych na wino maniaków – nurza nos w kieliszku? Odmiany aromatyczne, a przede wszystkim gewürztraminera, wrzucamy dziś do szufladki win dla początkujących. Nie ma bowiem aż tak opornych, żeby wąchając go, niczego nie poczuli. Gewürztraminer, muszkat, malwazja są użyteczne na kursach degustacji, ale znajdują się na marginesie zainteresowań profesjonalistów; z rzadka sięgają po nie również nowocześni szefowie kuchni. W obdarzonym gwiazdką Michelina warszawskim Atelier Amaro nie ma w karcie ani jednej aromatycznej odmiany, i to pomimo faktu, że goście często pytają o gewürztraminera.

© Wine Folly

Gdybym była jasnowidzem z Człuchowa, powiedziałabym, że wróżę gewürztraminerowi i muszkatowi wielki comeback. Gdy trendy-sommelierzy znudzą się już winami pomarańczowymi, sięgną po coś równie wyrazistego, a dobrze komponującego się ze współczesną kuchnią. Bo gewürztraminer wbrew pozorom wcale nie pasuje najlepiej do tak zwanej kuchni azjatyckiej. Tyle w nim bogactwa, że zdecydowanie lepiej czuje się w towarzystwie potraw minimalistycznych, w których przede wszystkim liczy się materia prima. Podajcie go do kremu z marchewki czy dyni, do tarty cebulowej, wędzonego łososia, marynowanego tuńczyka, kaczki z figami, drobiowych pasztetów, prosciutto crudo, specku czy po prostu do serów: słonej, starzonej ricotty, twardych kozich, roqueforta, maroilles, munstera czy livarota. Wytrawny muszkat świetnie się sprawdzi ze szparagami, sałatami z dodatkiem jadalnych kwiatów czy kurczakiem i rybami pieczonymi w ziołach. Jak pokazał nasz panel, najwybitniejsze i najbardziej gastronomiczne wina z odmian aromatycznych pochodzą z chłodniejszych regionów. Górski klimat Alto Adige nadaje gewürztraminerowi kamienny rys i rzadko spotykane w Alzacji mineralność i elegancję. Nie kocha się ta odmiana natomiast z ciepłym klimatem Izraela. Podobnie muszkat – jego najlepsza interpretacja pochodziła z wysoko położonych winnic w górach Malagi. Górskie wina z odmian aromatycznych są nierzadko ciekawym połączeniem słodkiego zapachu i słonego smaku – co czyni je inspirującym partnerem kulinarnych eksperymentów, do których gorąco was zachęcamy. Czasami warto odpocząć od chardonnay, sauvignon blanc czy rieslinga.

Jak kupować  wina z odmian aromatycznych

1. Często są półsłodkie. Zwracaj uwagę na adnotacje: semi seco, demi-sec, moelleux, off-dry itp.
2. Na winach alzackich często nie ma informacji o poziomie cukru. Im wyższy alkohol, tym bardziej prawdopodobne, że wino jest wytrawne
3. Unikaj gewürztraminera z gorącego klimatu

Skala ocen

♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100), ♥♥ pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

♥♥♥♥♡ J. Hofstätter Alto Adige Gewürztraminer Kolbenhof 2017

Intensywne, bardzo przyjemne aromaty owoców tropikalnych: liczi, mango, marakui. W ustach tryska soczystą pomarańczą, ale oprócz klasycznych słodkich nut jest tu też sporo ziołowości; finisz energetyczny, przyprawowy, z mineralnym niuansem. Nieprawdopodobnie długie, porządnie kwasowe, niezwykle pijalne. Dojrzewanie w butelce zdaje się działać na jego korzyść i wydobywać więcej aromatów. Jest w tym winie elegancja, którą zwykle trudno z gewürztraminera wyciągnąć – w jego ekspresji bliżej mu do rieslinga niż arcytypowych interpretacji odmiany. Fascynujące. (ew)
Kupisz w: Mielżyński, 143 zł

♥♥♥♥ Cantina Produttori San Michele Appiano Alto Adige Gewürztraminer St. Valentin 2018

Barokowy, megaintensywny, z gatunku „zabij mnie swoją urodą” bukiet: jabłka, gruszki, róże, nuty herbaciane. W ustach wino soczyste, choć nieco szorstkie i lepkie od wysokiego alkoholu. Mnóstwo tu słodkiego owocu w korzenno-pikantnej oprawie. Struktura potężna. Złożony, długi gewürz, który gra w klasie XXXL – wszystkiego tu dużo, ale wszystko jest dobrej jakości: coś jak curry z bananem w trzygwiazdkowej restauracji. (ew)
Kupisz w: Vinoteka13, 149 zł

♥♥♥♥ Cantina Terlan Alto Adige Gewürztraminer Lunare 2017

Złożone, piękne aromaty suszonych owoców, róży, kruchego ciasta, ale też żywe, zielone nuty trawy i pieprzu. Pełne ciało, ładnie użyta beczka, dobra równowaga pomimo całej wybujałości i wysokiego alkoholu. (ew)
Kupisz w: Vininova, 204 zł

♥♥♥♥ Victoria Ordóñez Sierras de Málaga Monticara 2017

Bardzo ciekawa interpretacja moscatela – wysoko położone winnice zapewniają lekkość i przejrzystość aromatów, wino ma przy tym dużą koncentrację i intensywność. W odróżnieniu od bratniego pedro ximéneza Voladeros (zob. w dziale „Nowości”) znacznie lepiej wchłonął też aromaty beczkowe, równowaga jest nienaganna, co tym godniejsze podziwu, że generalnie ten szczep nie lubi się z dębem. Oryginalne, wciągające wino. (wb)
Kupisz w: El Catador, 159 zł

♥♥♥ Steininger Muskateller Sekt 2015

Bardzo oryginalne bąbelki wyprodukowane metodą szampańską z muszkatu. Ten rodzaj wina bardzo rzadko robi się ze szczepów aromatycznych, dodatkowo Steininger, inaczej niż wszyscy, tworzy musiaki z winogron w pełni dojrzałych, poświęcając kwasowość na rzecz rozwiniętych nut owocowych i szczepowych. Brzmi jak przepis na katastrofę, lecz wino jest bardzo kulturalne, świetnie zrównoważone, z ożywczą kwasowością i nader czystym owocem – pije się je jak wodę, doceniając zarazem jakość wykonania i głębię smaku. Nie zaszkodził mu nawet wiek (zawsze kontrowersyjny przy tym szczepie) oraz ponad dwa lata od usunięcia osadu. Odkrycie! (wb)
Kupisz w: Winoikieliszki.pl, 119 zł


♥♥♥♥ Köfererhof Alto Adige Valle Isarco Gewürztraminer 2018

Elegancki, wstrzemięźliwy aromatycznie w porównaniu do alzackich gewürztraminer o wytrawnym zapachu, w którym pojawiają się nuty wędzonej szynki, orzechy, biały pieprz, ale jest też charakterystyczna dla odmiany róża. W smaku więcej słodyczy niż w aromacie, mnóstwo soczystej brzoskwiniowej pulpy; struktura wina jest mocna, materia oleista, a przy tym dzięki wysokiej kwasowości zachowuje ono świeżość i – mimo wysokiego alkoholu – nadspodziewaną lekkość. W finiszu pazura dodaje pieprzność. Złożone, nieprzegadane, świetne. (ew)
Kupisz w: Winemates, 117,10 zł

♥♥♥♡ Cantina Produttori San Michele Appiano Alto Adige Gewürztraminer 2018

Delikatne aromaty pomarańczy, róży, olejku migdałowego. W ustach znów pomarańcza, sporo słodyczy, dobra struktura i równowaga, w finiszu trafna puenta w postaci pikantnej, szorstkiej orzechowości. Zgrabne, ładnie poprowadzone wino. (ew)
Kupisz w: Vinoteka13, 69 zł

♥♥♥♡ Dopff & Irion Alsace Grand Cru Château de Riquewihr Gewurztraminer Sporen 2014

Intensywny głęboki bukiet: pomarańcze, jabłka, biały pieprz, rabarbar – wszystko tu eleganckie, wyważone, nie nadmiernie słodkie. W ustach świetna równowaga przyprawowości i słodyczy, rabarbarowo-jabłkowy smak podbity masłem i woskiem pszczelim. Niski alkohol jest tu zaletą. Świeże, zgrabne, bardzo ładnie poprowadzone wino. (ew)
Kupisz w: Vininova, 148 zł

♥♥♥♡ Haider Burgenland Traminer Absolut 2015

Świetny traminer – bardzo aromatyczny i wyrazisty. Przekonuje jednak do siebie głównie w smaku, który jest zarazem wytrawny i bardzo bogaty, skoncentrowany, gładki i dojrzały. W tym sensie łączy to, co najlepsze w traminerach alzackich i tyrolskich, a dodatkowo jest wobec nich bardzo konkurencyjny cenowo. (wb)
Kupisz w: Winoikieliszki.pl, 69 zł

♥♥♥♡ Nals Margreid Alto Adige Kerner Fels 2018

Kerner to krzyżówka schiavy i rieslinga, zatem profil aromatyczny bliski jest rieslingowi; w złożonym bukiecie czuć brzoskwinie, pomarańcze, majeranek, delikatną nutkę chlebową. Zgrabnie zbudowane wino – z jednej strony pełne, oleiste, z przyjemną miodową słodyczą, z drugiej – kwasowe, z twardą, kamienną ramą. Wysokiego bądź co bądź alkoholu wcale nie czuć. Finisz jest słony, mineralny. Górskie, arcyciekawe wino, w którym mnóstwo się dzieje. Butelka inspirująca do ciekawych poszukiwań kulinarnych. (ew)
Kupisz w: Vini e Affini, 159 zł

♥♥♥♡ Cantina Produttori San Michele Appiano Alto Adige Moscato Rosa Stockhammer 2016

Nuty herbaciane, truskawkowe, różane. W smaku zachowuje dobrą równowagę między słodyczą a ziołowością. Kwasowości jest tu niezbyt wiele, nie ma też dużej intensywności i koncentracji. Smakuje bardziej jak vendemmia tardiva niż passito i jak na moscato rosa – jest całkiem wytrawne. Przypomina w stylu banyulsa lub maury. W swojej stylistyce dobrze zrobione i ciekawe. (ew)
Kupisz w: Vinoteka13, 135 zł (0,5 l)

♥♥♥♡ Cambra Valencia Soldadito Marinero 2018

Zapachy z łaźni rodem: mydlane, jaśminowe, spocone. W ustach wino rozłożyste, o poważnej budowie, z niezłą kwasowością, soczyste, z wytrawną goryczką w końcówce. Oleista, niemal likierowa faktura. Udana interpretacja muszkatu z cieplejszego regionu. (ew)
Kupisz w: El Catador, 39,99 zł

♥♥♥♡ Cantina Produttori San Michele Appiano Alto Adige Moscato Giallo 2018

Typowe dla odmiany aromaty mydlane: brzoskwinia, winogrona, jabłko, jaśmin. W smaku fajna słoność, pojawiają się też nuty ziołowe, pikantne: pieprz i koper. Rasowe, napięte, poważnie zbudowane wino o dobrej kwasowości. (ew)
Kupisz w: Vinoteka13, 59 zł

♥♥♥♡ COS Terre Siciliane Zibibbo in Pithos 2017

W tym macerowanym na skórkach muszkacie czuć typowe dla win pomarańczowych aromaty pigwy i gruszki w occie, konfitur z pomarańczy, wody ze studni, chlebowego zakwasu. W ustach wino smakuje suszonymi owocami, jest słodko-wytrawne, soczyste, kwasowe, długie. Strukturę przy tym ma umiarkowaną, nie jest nazbyt taniczne, średnio intensywne. Można by je nazwać winem pomarańczowym dla początkujących lub pomarańczem, który nie wykonuje ostatniego kroku. (ew)
Kupisz w: Vini e Affini, 159 zł

♥♥♥♡ Hagn Niederösterreich Gelber Muskateller 2018

Bardzo typowe wino eksplodujące słodkimi nutami owoców i kwiatów, galaretki owocowej – a to wszystko oparte jest na sporej kwasowości i niskim alkoholu, zatem żadnego zagrożenia mdłością ani nudą. Bardzo udane! (wb)
Kupisz w: Winoikieliszki.pl, 54 zł

♥♥♥♡ J. Hofstätter Alto Adige Gewürztraminer Joseph 2018

Słodki, napakowany, klasyczny bukiet różanego olejku i liczi. Wyczuwalna słodycz i alkohol, dużo substancji, struktura jest potężna, materia nieco szorstka, rozczarowuje końcówka – szypułkowo-gorzka. Być może, chcąc uniknąć jeszcze wyższego alkoholu, zebrano winogrona trochę za wcześnie? (ew)
Kupisz w: Mielżyński, 84,50 zł

♥♥♥♡ Spy Valley Marlborough Gewürztraminer 2017

Bukiet tego wina moglibyśmy nazwać mineralnym, choć wiemy aż za dobrze, że pieprzowe, świdrujące w nosie nutki pochodzą od siarki. Spod owej „mineralności” wyziera klasyka gatunku: pomarańcza, ananas, liczi. Wino w ustach jest soczyste, wybujałe, owocowe, wręcz wylewające się cellulitem, który jednak jest dobrze zbalansowany przez siarkowe spięcie mięśnia. Czysty, perfekcyjnie zwinifikowany gewürz. (ew)
Kupisz w: Vive le Vin, 78 zł

♥♥♥ Dopff & Irion Alsace Château de Riquewihr Gewurztraminer Les Sorcières 2012

Słodkie aromaty mango, ananasa, kandyzowanych pomarańczy. Miękkie, oleiste, smakujące różami i pomarańczą wino o dużej intensywności. W likierowej substancji, nutach skóry i suszonych owoców znać już pewną ewolucję. Typowe, dobrze zrobione, ale niezbyt złożone – w związku z tym trochę za dużo kosztuje. (ew)
Kupisz w: Vininova, 97 zł

♥♥♥ Fontana Oveja Blanca Moscatel 2018

W bukiecie winogrona, zielony pieprz, intensywne nuty trawiaste, ale też tli się nieczysta, hybrydowa, lekko „gnilna” nutka. Smak jest świeży, cytrusowy, pieprzno-słony, z wyraźnym akcentem pomelo i migdałową końcówką. Soczyste, chrupkie wino, jednak nie do końca czysty aromat psuje wrażenie całości – gdyby nie on, ocena byłaby wyższa. (ew)
Kupisz w: El Catador, 36 zł

♥♥♥ L’Armangia Moscato d’Asti Canelli 2018

Czyste, owocowe aromaty: jabłka, gruszki, brzoskwini. Przyjemnie krągłe, soczyste, rześkie pomimo wysokiego cukru wino. Niezbyt skomplikowane, ale rzutkie, bardzo pijalne, sprawiające dużą frajdę moscato. (ew)
Kupisz w: Winemates, 51,20 zł

♥♥♥ Ornella Molon Veneto Traminer 2017

Bardzo aromatyczny traminer, w stylu wiejsko-roślinnym, dalekim od egzotycznego, korzennego bogactwa Alzacji, za to lepiej zrównoważony – świeżo kwasowy, dojrzały bez likierowości. Zdecydowanie jednak prosty i w związku z tym za drogi. (wb)
Kupisz w: Wineonline, 65 zł

♥♥♥ Preiss Zimmer Alsace Gewurztraminer 2016

Typowy nos gewürztraminera z różą, liczi, ale też wędzoną szynką. Soczyste, porządnie kwasowe, lecz nieco wycofane i rozmyte w końcówce wino. Jakby fastrygowane cienką nitką, której szwy pękają. Skromne, ale smaczne, z przyjemną słonością. (ew)
Kupisz w: Amka, 66 zł

♥♥♥ Rabl Kamptal Gelber Muskateller Langenlois 2018

Jaskrawe aromatycznie wino, w którym mocny winogronowy aromat podbity jest zielonym pieprzem. Czuć tu również charakterystyczne raczej dla sauvignon blanc nuty potu i kocich siuśków oraz jaśmin z jego fekalnym zapachem. Usta są raczej zielone, cytrusowe, z wyraźnym akcentem grejpfruta, podkręcone cukrem resztkowym. Dobra kwasowość. Poprawne, utrzymane w stylistyce muszkatu, chociaż komercyjne w swojej krzykliwości wino. Dla miłośników ostrych barw i kwiatowych perfum. (ew)
Kupisz w: Vininova, 63 zł

♥♥♥ San Martino Friuli Grave Traminer Aromatico 2017

Bardzo atrakcyjny w swojej cenie traminer z mocną nutą brzoskwini i pieczonej moreli, a także typowej dla tego szczepu pieprzności. Nie tak oleisty jak traminery alzackie, wytrawniejszy niż nowoświatowe, prostszy w obsłudze niż Alto Adige, po prostu dobry i ciekawy. (wb)
Kupisz w: Wineonline, 43 zł

♥♥♥ Špalek Morava Tramín Kraví Hora Pozdní sběr 2018

Zapraszający, apetyczny, świeży owocowy bukiet: pomarańcza, liczi, róża. W ustach proste, choć przyjemnie soczyste i krągłe, z odczuwalną słodyczą i zadziorną grejpfrutową goryczką w finiszu. Rześkie, smaczne, nieco wymykające się kategoriom: z jednej strony za mało w nim struktury, by podawać je do jedzenia, z drugiej za dużo cukru, by pić na aperitif, a za mało, by było partnerem deseru. (ew)
Kupisz w: Vinariams, 55 zł

♥♥♥ Villa Wolf Pfalz Gewürztraminer 2018

Intensywne, tropikalne aromaty kwiatu pomarańczy, mandarynki, liczi. Krągłe, słodkie, ale przy tym soczyste, świeże, pełne owocu, cytrusowe w smaku wino o pieprznej końcówce. Atrakcyjny, zdecydowany, rysowany grubą kreską i kolorowany mocną kredką gewürz. W swojej „instagramowej” estetyce typowy i dobrze zrobiony. (ew)
Kupisz w: Vininova, 42,90 zł

♥♥♥ Donnafugata Moscato di Pantelleria Kabir 2017

Apetyczne aromaty róży, migdałów, kwiatu pomarańczy, nieco świeżych nut trawiastych. W smaku bardzo słodkie, o ciekawej szorstkiej fakturze, brakuje mu jednak kwasowości – a co gorsza, wyraźnej definicji. Ani prawdziwie złożone jak na wino deserowe, ani prawdziwie odświeżające, czego chciałoby się od lżejszego wina słodkiego. Zachowuje jednak charakter odmiany. (ew)
Kupisz w: Le Barbatelle, 79 zł (0,375 l)

♥♥♥ Feudi Salentini Salento Malvasia Bianca «125» 2018

Cytrusowo-kwiatowy bukiet z wyraźnym akcentem miodu lipowego. W ustach wino zwarte, nieco krótkie, ale jest w nim napięcie, czysty smak i przyjemna, zadziorna szorstkość. Prosta, komercyjna, dobrze zrobiona malvasia do codziennego użytku. (ew)
Kupisz w: Amka, 44 zł

♥♥♥ Hétszőlő Tokaj Sárgamuskotály 2017

Na prowadzenie wysuwa się winogronowy aromat, spod niego wyzierają zielone jabłko, kwiaty i mokre kamienie. Bukiet, podobnie jak smak oraz struktura tego wina są subtelne, rysowane delikatną kreską. Usta słone, mineralne, z niezłą kwasowością, delikatnym akcentem pieprzu, ale i wyczuwalnym cukrem resztkowym w końcówce. Proste i przyjemne, choć mało typowe, co może być kwestią lekkiego utlenienia – prosimy o nowy rocznik. (ew)
Kupisz w: Vininova, 51 zł

♥♥♥ Rixinger Wachau Gewürztraminer 2017

Jak na gewürztraminera, aromaty przytłumione, chociaż typowe: ananas, zielone mango, kwiat pomarańczy, subtelna nutka miodowa. Usta szczupłe, czyste, lecz mało wyraziste. Poszukiwano tu przede wszystkim świeżości i tę udało się znaleźć. Równowaga jest bardzo dobra, brakuje jednak energii oraz intensywności, której siłą rzeczy oczekujemy po odmianie. Poprawne wino środka. (ew)
Kupisz w: WinniceEuropy.pl/Winoikieliszki.pl, 49-79 zł

♥♥♥ Volpetti Roma Malvasia del Lazio 2017

Aromaty i smaki w dużej mierze zielone, niedojrzałe, trawiasto-cytrusowe. W bukiecie tli się też nutka potu. Usta soczyste, o wątłej strukturze, z ostrą kwasowością przykrytą cukrem. Proste wino, raczej na aperitif niż do jedzenia. (ew)
Kupisz w: Le Barbatelle, 44 zł

♥♥♥ Ciù Ciù Lacrima di Morro dʼAlba 2017

Wino to przed podaniem należy zdekantować lub solidnie przewietrzyć, by ulotniły się jego ziemiste aromaty i aby nieco zmiękła tanina. W tej ekstraktywnej lacrimie niewiele jest typowych dla odmiany kwiatowych zapachów, po chwili w kieliszku pojawia się róża; więcej tu jednak nut warzywnych, smaku buraka i goryczkowych, mocnych garbników. Ekstraktywność, kanciastość i rustykalność tego wina wzbudziła kontrowersje wśród degustatorów – jednym wydało się nazbyt goryczkowe i ziemiste, innym poważne, potężnie zbudowane. (ew)
Kupisz w: Le Barbatelle, 49 zł

♥♥♥ Emiliana Rapel Adobe Gewürztraminer Reserva 2018

Wdychamy zapach unoszący się znad kieliszka i automatycznie przenosimy się na tajski targ pachnący ananasami, mango i liczi, w dodatku pełen spoconych turystów. W potężnych i lepkich od wysokiego alkoholu ustach proporcje słodyczy i kwasu są odmierzone jak należy. Perfekcyjne technicznie wino, które nie ma żadnych wad, ale i nie budzi większych emocji. (ew)
Kupisz w: Vive le Vin, 42 zł

♥♥♥ Lahofer Morava Muškát Moravský Kabinetní polosladké 2017

Nuty zielonej papryki i pieprzu w oparach mydlin i potu. Mocno kwasowe, wręcz zielone wino o wątłej budowie, podreperowanej nieco cukrem. Proste, całkiem przyjemne, chociaż filozoficznie ułomne – 11 proc. alkoholu to zdecydowanie za mało, by unieść słodki styl. Nie jest to jednak wino filozoficzne, tylko popitko na taras. (ew)
Kupisz w: Vinariams, 40 zł

♥♥♥ Louis Guntrum Rheinhessen Gewürztraminer trocken 2016

W delikatnym, pastelowym bukiecie kruche ciasto i suszone owoce. Usta maślane, obłe, miękkie; słodki, nieco mdlący finisz. Kwasowość jest, ale sprawia wrażenie odklejonej – to, podobnie jak wątłość aromatów, wydaje się skutkiem niesprzedania wina w odpowiednim momencie, dziś jest ono po prostu za stare. (ew)
Kupisz w: Premium Alcohols, 64,90 zł

♥♥♥ Niki Windisch Niederösterreich Gelber Muskateller Satz Privat 2016

Dziw nad dziwy, czyli beczkowany muszkat z Austrii za stówkę. Trudny w odbiorze – naturalny, intensywny aromat szczepu został tu stłumiony (tak leżakowaniem w beczce, jak i wiekiem, bo wino ma już trzy lata), zamiast owocowej dosłowności zostały tylko aluzje. W smaku zaś faktura jest raczej skromna, beczkowanie nadało mu znajomy aromatyczny sznyt, ale nie tak dużo złożoności. Do tego raczej umiarkowany kwas. Zamiar interesujący, realizacja jednak nie budzi entuzjazmu. (wb)
Kupisz w: Winoikieliszki.pl, 99 zł

♥♥♥ Tor de Falco/Mirvita Puglia Moscato Santaloja 2018

Wywołało spór wśród degustatorów. Jedni czuli w nim poobijaną papierówkę, drudzy kwiat pomarańczy. Jednym przeszkadzało utlenienie, przykrywające właściwości odmiany, drudzy mówili, że to oksydacja kontrolowana i ciepły, śródziemnomorski styl muszkatu. Wino jest wszak czyste i dojrzałe – dużo w nim owocowej, jabłkowej pulpy. Kwasowość wysoka, nie do końca zintegrowana, alkohol bardzo mocno odczuwalny (14 proc.). Kontrowersyjny muszkat, którego uśredniona ocena nie oddaje emocji, jakie wywołał. (ew)
Kupisz w: Winny Skład, 53 zł

♥♥♡ Ca’ di Rajo Venezie Traminer Aromatico 2018

W prostym bukiecie ładne różane nuty. W smaku wino jest świeże, cytrusowo-słone, soczyste, aczkolwiek nieco rozwodnione i wręcz kwaśne. Bardzo proste, nie do końca dojrzałe, ale sprawiające niejaką przyjemność. (ew)
Kupisz w: Premium Alcohols, 44,90 zł

♥♥♡ Castillo de Maetierra Valles de Sadacia Libalis 2017

Mało intensywne aromaty miodu i kwiatu pomarańczy. Usta miękkie, oleiste, z przyprawową końcówką stanowiącą dobry kontrapunkt. Nie da się jednak ukryć, że wino się utleniło, jego zapachy zwietrzały i zdecydowanie jest schodzące. Prosimy o nowy rocznik. (ew)
Kupisz w: Amka, 49 zł

♥♥♡ Dopff & Irion Alsace Gewurztraminer Cuvée René Dopff 2016

W cukierniczych aromatach lukier i andżelika, w smaku podobnie – więcej cukru niż owocu, plus dużo stopionego masła i wyczuwalny alkohol. Fenolicznie niedojrzałe wino – sztuczki winifikacyjne uczyniły je co najwyżej męczącym. Smutny blend, który bardziej przypomina pinot gris niż gewürztraminera. (ew)
Kupisz w: Vininova, 73 zł

♥♥♡ Galil Mountain Upper Galilee Gewürztraminer 2017

Ciężkie, naftowe aromaty przykrywające ledwie tlące się owocowe nuty (jabłka, pomarańcze). Smak jabłeczny, wręcz szarlotkowy, wyraźnie wskazuje na utlenienie. Jest tu nawet dodająca werwy kwasowość, ale co z tego, skoro wino i tak okazuje się krótkie, puste, lekko goryczkowe. Ten pozbawiony substancji traminer dobitnie świadczy o tym, że dojrzewający wcześnie szczep nie odnajduje się w gorącym klimacie. W dodatku wino jest wyraźnie za stare. (ew)
Kupisz w: Amka, 79 zł

♥♥♡ Georg Wind Burgenland Muskat Ottonel lieblich 2018

Jak na muszkat, wino mało aromatyczne w bukiecie, lepsze w smaku, który jest wyraźnie owocowy, ledwie półwytrawny, kwaśno-warzywno-cukrowy. Rustykalne wino, dobre na taras albo do owoców. (wb)
Kupisz w: Winoikieliszki.pl, 40 zł

♥♥♡ Magpie Estate Barossa Valley Suck It & See 2017

Stylizowane na moscato d’asti, jednak niezbyt udane i zdecydowanie za stare wino o utlenionym, jabłecznym smaku i aromacie. Sprawę nieco ratuje pieprzna ziołowość, ale sporo tu też ciężkiego, karmelizowanego cukru. Słodka, jabłeczna landrynka pozbawiona świeżości – nie tego oczekujemy po musującym muszkacie. (ew)
Kupisz w: Vive le Vin, 68 zł

♥♥♡ Viñedos Verticales Sierras de Málaga La Raspa 2017

Wątły, a jednocześnie drażniący alkoholem bukiet, w którym na upartego da się wyczuć różane mydełko, jaśmin, winogrona. W ustach utlenione, płaskie, słodkie w odczuciu od alkoholu. Jest w nim muszkatowa typowość, brakuje jednak struktury i jest już za stare. (ew)
Kupisz w: El Catador, 55 zł

♥♥ Castillo de Maetierra Valles de Sadacia Libalis Frizz 5.5

Zapach winogronowego soczku z bidonu. Pozbawiony owocu, ulepkowaty muszkat – najbardziej pozytywne skojarzenie to ryż na mleku. Czy tego chcemy w winie? (ew)
Kupisz w: Amka, 44 zł

♥♡ Alita Muscat Sweet

Bukiet sowieckich lizaków owiniętych plastikiem. Pozbawiona odmianowości, słodka, smakująca sztucznie i nieczysto oranżada z alkoholem. (ew)
Kupisz w: MV Group, 17,99 zł

Degustowali: Wojciech Bońkowski, Katarzyna Olszewska, Tomasz Prange-Barczyński, Ewa Wieleżyńska. Notki sporządziła Ewa Wieleżyńska (ew) i Wojciech Bońkowski (WB).

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Nie róbcie norek, mimo wszystko

    • (Winicjatywa)

      Sławomir Chrzczonowicz

      Dzięki za czujność i czytanie od deski do deski :-)

  • (Blogger)

    Dobrze, że redakcja norki sporządziła a nie sprawiła