Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Chorwacja

Komentarze

Wina chorwackie cieszą się mniejszym wzięciem wśród polskich konsumentów niż greckie, a wydawałoby się, że sympatia wobec nadmorskich krajów odwiedzanych rokrocznie przez milion polskich turystów powinna przekładać się po przyjeździe z wakacji na zakupy podyktowane nostalgiczną chęcią powrotu na „wyspy szczęśliwe”. Może jednak Polacy nie są tak sentymentalni, za jakich uchodzą? Szczątkowa obecność win chorwackich na polskich półkach mogłaby o tym świadczyć. Na nasz panel nadesłano niewiele win, a biały wywiad redakcji Fermentu skonstatował, że wiernie odzwierciedla to sytuację na rynku. Jest to oczywista strata dla naszych enofilskich doznań, bo Chorwacja, podobnie jak wspomniana Grecja, to kraj zróżnicowanych klimatów, unikatowych lokalnych szczepów i wyjątkowych siedlisk. Co więcej, kraje te, mimo że konsekwentnie podnoszące jakość swych win, nadal pozostają niedocenione przez międzynarodową publikę. Czy nie warto zadomowić się tam przed innymi importerami?

Zbiory na Korčuli. © Luka Krajančić Wines

Tym większe brawa należą się tym nielicznym, którzy na chorwackie wina postawili. Rafa Wino i łódzki VinoBar bronią honoru szczepu plavac mali, którego mocarne taniny i alkohol oraz kipiący słońcem owoc powinny się podobać naszej publice, rozmiłowanej w primitivo. Vini e Affini sięgnęło po Roxanicha, winiarza indywidualistę, znanego z długo macerowanych i dojrzewanych win, któremu przypadła rola reprezentanta całego fascynującego regionu, jakim jest Istria. Dolio Vini pokazuje – za sprawą butelek od Galicia – potencjał kontynentalnej części Chorwacji, w stylistyce bardziej zachowawczej, bezbłędnej technicznie, w której dobrze się czują tak szczepy międzynarodowe, jak i lokalna gwiazda – graševina.

Dopóki nasi importerzy będą działać zgodnie z zasadą inżyniera Mamonia, największym wkładem chorwackiego dziedzictwa w nasz winny rynek będą rzędy butelek primitivo, szczepu, który przywędrował do Apulii z Dalmacji w XIX wieku, tracąc po drodze swoje oryginalne imiona tribidrag i crljenak kaštelanski…

Jak kupować wina z Chorwacji

1. Chorwacja to kraj dwóch klimatów. Wina z części kontynentalnej są w charakterze bliższe Austrii czy Węgrom; Istria i Dalmacja to wina typowo śródziemnomorskie.

2. Graševina, znana poza swoją slawońską ojczyzną jako welschriesling, daje niezbyt aromatyczne odświeżające wina o lekkim ciele. Doskonałe na porę letnią.

3. Plavac mali z dobrze wygrzanych słońcem winnic Dalmacji potrafi dać potężne wina, o ciemnym, czasem wręcz rodzynkowym owocu. To ciekawa alternatywa wobec spowinowaconych kalifornijskich zinfandeli, włoskich primitivo czy châteauneuf-du-pape.

♥♥♥♥♡+ Benmosché Dingač 2016

To jedna z najbardziej medialnych etykiet chorwackich, jubilerski plavac z grand cru Dingač na półwyspie Pelješac, którego strome wapienne stoki uważane są za najlepsze siedlisko dla tej mocarnej odmiany. Wino jest niezwykle dojrzałe (chociaż z niższym alkoholem niż w dawniejszych rocznikach Benmosché), fantastycznie obfite i intensywne w powidłowym bukiecie, a wisienką na torcie są jedwabiste, rozpływające się jak mleczna czekolada taniny (czego w tym szczepie nie należy uważać za oczywistość). Wytrawne, świetnie skomponowane, a przy tym nietracące typowości plavaca. Dobra cena za te emocje (Rafa Wino, 166,99 zł)

♥♥♥♥♡+ Roxanich Zapadna Istra Ines u Bijelom 2010

Skrajne stylistycznie wino, jak wszystkie „biele” (w istocie bursztyny) Roxanicha. Zapach zupełnie utleniony, z akcentami brzoskwini w syropie, kandyzowanych fiołków, maggi, na podniebieniu wciąż żywe dzięki sporej kwasowości, nie tak taniczne, jak klasyczne wina pomarańczowe, bo maceracja nakłada się tu na utlenienie od wieloletniego leżakowania w beczkach. Arcyciekawe i na swój sposób fantastycznie skomponowane wino, choć uprzedzamy, że nie są to smaki dla każdego (Vini e Affini, 155 zł)

♥♥♥♥+ Roxanich Ines u Crvenom 2009

Szalona kompozycja cabernet franc, barbery, gamay, czarnej malvasii i lambrusco, długo leżakowana w dębie i szlachetnym drewnem pachnąca, do tego goździkami, herbatą, konfiturą różaną, czerwoną porzeczką… Aromatycznie najbliżej jej do starej riojy gran reserva w rodzaju La Rioja Alta. Wino mocno ewoluowane, choć nie utlenione, z owocem już rozpadłym, ale powracającym jako piękne wspomnienia (owoce suszone, destylat). Lekki przerost struktury nad fakturą, całość jest wszak nadzwyczajnie świeża. Unikatowe, autorskie dzieło sztuki winiarskiej (Vini e Affini, 189 zł).

♥♥♥♥ Galić Kutjevo Grande Reserve Brut Nature

Ambitna metoda szampańska – chardonnay i pinot noir leżakowane aż 48 miesięcy na drożdżach. Bardzo mocna struktura kwasowa, dobra głębia aromatów drożdżowych, leżakowanych, bogactwo i balans (choć w smaku bardziej słonawe niż świeże) – wino nie ma może finezji i ostrego rysunku najlepszych szampanów, ale w swojej cenie wypada doskonale i w dodatku jest świetną jak na Chorwację (niekojarzoną przecież z bąbelkami) niespodzianką (Dolio Vini, 174 zł)

♥♥♥♥ Galić Slavonija Macerator 2015

Riesling macerowany przez 19 dni na skórkach w betonowych jajach, następnie leżakujący aż 4 lata w dużych beczkach. Z tej odmiany rzadko się robi wina pomarańczowe – ulotny kwiatowy zapach odmiany zamienił się w ciężkie nuty majeranku i suszonej pomarańczy. Wino jest wszakże ładnie harmonijne na podniebieniu, miękkie, bez tanicznej goryczy, superpijalne jak na wino pomarańczowe, i to przy sporej intensywności. Atrakcyjne, dobrze zrobione. (wb)

Dolio Vini 164 zł

♥♥♥♡+ Galić Kutjevo Graševina 2020

Arystokratyczna graševina z dobrą głębią smaku: jest tu i gruszka, i szara reneta, i kropla żywicy, do tego świetna świeżość i precyzja. Żadnej beczki, winifikacja na świeżo, co w tym swojskim szczepie sprawdza się bodaj najlepiej. Dobry zakup, jak co roku (Dolio Vini, 66 zł)

♥♥♥♡+ Korta Katarina Srednja i Južna Dalmacija Plavac Mali 2012

Grona plavaca pochodzą z dwóch najlepszych działek na półwyspie Pelješac – Dingač i Postup. Wino już bardzo dojrzałe, o brunatniejącej barwie i lekko utlenionym, kawowym zapachu. Z dawnej potęgi (Dingač rodzi jedne z najmocniejszych win czerwonych na świecie) została gęsta faktura i wciąż asertywne taniny, natomiast owocu już tu nie ma. Szkoda, kiedyś na pewno było pięknie, choć wino wciąż robi wrażenie potężną architekturą (VinoBar, 175 zł).

♥♥♥♡ Galić Kutjevo G Točka 2017

Cabernet sauvignon (ziołowość) i merlot (słodka śliwka) w dobrze skrojonym winie o dobrej koncentracji i intensywności dojrzałego owocu. Niezła struktura, jak na podstawową etykietę producenta – w tej chwili w szczycie możliwości, ale można je jeszcze rok-dwa potrzymać (Dolio Vini, 46 zł).

♥♥♥♡ Mrgudić-Bura Srednja i Južna Dalmacija Galerija 2018

Typowy szlachetny plavac (wspomagany tu przez caberneta i marselan) z intensywnym, wyrazistym owocem, dobrą świeżością i wyrazistą taniną. Czystszy i bardziej kulturalny niż podobnie wyceniony Mrgudić z tej samej „stajni”. Świetna relacja jakości do ceny! (Rafa Wino, 59,99 zł).

♥♥♥+ Ivan Buhač Ilok Graševina 2020

Nieco techniczne w swojej lśniącej cytrusową świeżością owocowości, ale solidnie wykonane, mocno odświeżające, atrakcyjnie melonowe, autentycznie smaczne wino. Doskonała cena! (Rafa Wino, 39,99 zł)

♥♥♥+ Korta Katarina Srednja i Južna Dalmacija Pošip 2017

Pošip z Čary, najlepszego siedliska w centrum wyspy Korčuli, uważanej za wymarzone miejsce dla tego szczepu. Mimo obaw trzyma się nieźle jak na wino 4-letnie, ma ładną bogatą fakturę. I choć stracił śródziemnomorską dynamikę pošipa, jest przyjemnie bogaty. (VinoBar, 165 zł)

♥♥♥+ Mrgudić-Bura Plavac Mali Marica 2018

„Naturalistyczna” nuta octu balsamicznego. Na podniebieniu prawdziwy plavac – dojrzały, powidłowy, słodkawy, z nutą ściółki leśnej i grzybów. Bardzo rustykalny, na granicy technicznej poprawności, ale sympatyczny i autentyczny (Rafa Wino, 63,99 zł)

♥♥♥ Galić Kutjevo Sauvignon 2016

Sauvignon w sile wieku, z ładnymi wszak nutami czarnego bzu, na podniebieniu już powoli usuwający się w miodowość, z nutami melona, piklowanej dyni, soku z gujawy. Ciekawe wino, ale prosimy o nowy rocznik (Dolio Vini, 85 zł)

♥♥♥ Iuris Istočna Kontinentalna Hrvatska Cabernet + Merlot 2018

Wino bez większej osobowości, ale solidne w swoim słodkim, dojrzałym owocu. W posmaku lekko ziołowe, kwaskowate. Żadnej beczki, koncentracja umiarkowana. Dobra konkurencja wobec łatwych w piciu cabernetów i merlotów, np. z Chile (Dolio Vini, 44 zł)

♥♥♥ Mrgudić-Bura Rukatac 2019

Półaromatyczne, typowo śródziemnomorskie wino, do entuzjazmu potrzebujące talerza grillowanych kalmarów i widoku na marinę. Na 52. równoleżniku wydaje się natomiast mocno rustykalne, ziołowe, goryczkowe i bardzo proste (Rafa Wino, 39,99 zł).

♥♥♥ TRS Srijem Frankovka 2019

Mocno ziołowa frankovka o zdecydowanie wiejskim, środkowoeuropejskim zacięciu. Na podniebieniu grzybowa, porzeczkowa, lekko sucha. Dobre wino na co dzień, zapewnia solidną porcję chorwackiego autentyzmu (Amazis, 26 zł).

♥♥♥ TRS Srijem Graševina

Prosta, ale przyjemnie świeża, cytrusowo-papierówkowa „graszewinka” do codziennych zastosowań (Amazis, 26 zł)

♥♥♡+ Mrgudić-Bura Plavac Bura 2019

Leciutki w rejestrze plavac o właściwie ciemnoróżowej barwie i kwiatowo-malinowym charakterze. Mało ciała, całość wręcz wodnista, za to sporo suchych tanin od tego rustykalnego szczepu. Brak równowagi, ale po schłodzeniu można wychłeptać do tuńczyka z grilla. (Rafa Wino, 37,99 zł).

♥♥♡ Iuris Istočna Kontinentalna Hrvatska Sauvignon + Graševina 2020

Prościutkie wino na co dzień, rozwodnione i mało intensywne, z cokolwiek gorzką ekspresją sauvignon blanc. Bez zalet (Dolio Vini, 44 zł).

Degustowali Maciej Świetlik i Wojciech Bońkowski. Notki degustacyjne sporządził Wojciech Bońkowski.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.