Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Châteauneuf-du-Pape

Komentarze
Uwielbiam Châteauneuf-du-Pape i z niecierpliwością wyczekiwałem tej degustacji. Przyniosła kilka chwil zachwytu, ale też niedosytu i rozczarowania. Rozczarowało kilka drogich i uznanych butelek – albo nie wyróżniały się niczym szczególnym, albo miały wady. Zdarzały się wina nieczyste, śmierdzące brudną stajnią, czyli tak zwanym brettem. To od lat problem tych win, nadal nierozwiązany.
Apelację Châteauneuf-du-Pape wyróżnia gleba – słynne rzeczne otoczaki. © Wojciech Bońkowski.
Ważniejszy był jednak niedosyt, bo najstarsza i jedna z najważniejszych apelacji francuskich jest u nas dostępna bardzo wybiórczo. Brakuje na naszych półkach nie tylko najsławniejszych producentów (Rayas, Bonneau, Clos des Papes), ale też solidnego ligowego środka. Często można odnieść wrażenie, że importerskie wybory są przypadkowe, a nie oparte na solidnej degustacji tego, co jest dzisiaj ciekawe w Awinionie. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy tego samego producenta wyrywają sobie dwaj importerzy, a wielu równie dobrych wciąż czeka na zainteresowanie polskich kupców. Wystarczy porównanie do naszych paneli barolo i prioratu na sąsiednich stronach – te dwie apelacje są w Polsce reprezentowane o wiele lepiej. Nie rozumiemy win francuskich? Châteauneuf to wino do długiego leżakowania, dlatego zachęcam do sięgania po wina jak najstarsze – nawet 2012 jest wciąż zbyt młody, 2015 w ogóle nie warto otwierać. Wyjątkiem jest 2014, anomalia w ostatniej dekadzie, rocznik deszczowy, chłodny, który zrodził wiele ciekawych win o niespotykanej w tych okolicach świeżości, choć najlepsze butelki z 2014 też będą miały długi żywot.

Jak kupować châteauneuf-du-pape

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!