Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Ora czyli wino nowego startu

Komentarze

Dzisiaj będzie o winie produkowanym nie tylko po to, abyśmy mogli cieszyć się nim w gronie przyjaciół. Ora z San Patrignano jest jednym z win, których sprzedaż wspiera pewną niezwykłą inicjatywę. Chociaż miałam zamiar tylko krótko opisać walory tego Sangiovese (i powrócić do świątecznej konsumpcji…), nie mogę zrezygnować z opowiedzenia Wam nieco o niezwykłym ośrodku San Partignano.

Winogrona z San Patrignano.
Winogrona zbierane w ramach terapii. © Guide.supereva.it.

San Patrignano zostało założone w 1978 roku przez pochodzącego z zamożnej rodziny Vincenzo Mucciolego, który postanowił pomóc osobom uzależnionym od narkotyków poprzez zapewnienie im leczenia w swojej posiadłości w Coriano. Już osiem lat później rodzina Mucciolich zrezygnowała z praw własności i dziedziczenia, zakładając fundację i oddając ośrodek w całości ludziom, którzy w nim mieszkają i pracują. Od ponad 30 lat San Patrignano pomaga zatem wykluczonym i samotnym wrócić do społeczeństwa, hołdując prawdziwie pozytywistycznej idei uzdrowienia przez pracę. Według założycieli ośrodka, taka terapia pozwala na odbudowanie godności pacjentów, często zniszczonej przez uzależnienie zmuszające ich do kradzieży, żebrania czy prostytucji. Faktycznie, San Patrignano może pochwalić się świetnymi wynikami i jest obecnie największym ośrodkiem leczenia narkomanii w Europie. Przez lata jego zarządcy obrali sobie za cel samowystarczalność – w tej chwili ponad połowa przychodów pochodzi ze sprzedaży nie tylko win, lecz także serów, ręcznie robionych mebli, dzieł sztuki, a nawet zwierząt.

San Patrignano_winnica
To tu powstają wina San Patrignano. © Comunità San Patrignano.

Ora to Sangiovese di Romagna DOC, które bardzo przypadło mi do gustu. Miałam okazję pić rocznik 2009, który polubiłam za przeważające nuty owoców leśnych i śliwek, niewymuszoną intensywność, świeżość i przyjemne garbniki. Chociaż procent alkoholu było w nim tyle, co stopni na minusie za oknem podczas degustacji (14,5), wino jest zrównoważone, a pozostawienie go otwartego na następny dzień dodatkowo uwydatnia jego piękny owocowy bukiet. Właściwie nie planowałam pić Ory do jedzenia, ale w ferworze przedświątecznych przygotowań nieco przypadkiem została ona sparowana z domowej roboty pasztetem, co okazało się dużym sukcesem. :)Źródło wina: prezent świąteczny. Importerem San Patrignano w Polsce jest Vini e Affini a opisywane wino można kupić m.in. w sklepach Wine Corner i Alewino w Warszawie oraz Lawina w Krakowie.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Darek GL

    Szczerze polecam. Degustowałem wszystkie wina z tej winnicy 18/12/2012 podczas targów „Enologica” w miejscowości  Faenza. http://www.facebook.com/darek.gl.5#!/pages/Enologica/116288925067578
    Notabene Wojtek Bońkowski również przeprowadził tam kilka testów win z regionu Emilia Romagna. Szkoda, że nie podzielił się swoimi spostrzeżeniami  z tej wyprawy na łamach Winicjatywy.
    Jeśli ktoś lubi Sangiovese di Romagnia to do dziś pamiętam smak win z Fattoria Zebrina http://www.zerbina.com/Zerbina/Vini.html  obecnie niedostępne w Polsce, ale mam przeczucie graniczące z pewnością, że wkrótce to się zmieni za sprawą firmy Formuła Wino z Michałowic pod Krakowem.