Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Bywalcy salonów

Komentarze

Kiedy za oknem jeszcze zima, ale już coraz częściej na językach pojawia się wspomnienie nieuchronnie nadchodzącej wiosny, winiarze pakują swoje butelki i ruszają w objazdowe święta zwane degustacjami. Jednak nawet najlepiej zorganizowana impreza winiarska może pogrzebać swoje aspiracje i cele, jeśli wśród uczestników na pierwszy plan wysuną się ci, którzy wcale nie przyszli tam degustować, a jest ich zazwyczaj niemało. Po kilku degustacjach, jakie odbyłem w życiu, pewne twarze zapadły mi w pamięć. Dlatego też na potrzeby zachowania spokoju ducha podczas próbowania postanowiłem pogrupować współbiesiadników wedle poczynionych obserwacji.

Eleganckie wnętrze (niby) zobowiązuje.

Dziennikarze – ci mają szczęście. To dla nich organizuje się zamkniętą, branżową część degustacji, nie muszą przeciskać się w tłumie. Dziennikarz zazwyczaj jest małomówny, zadaje celne pytania i słucha; często skrupulatnie notuje, aby później zdać relację ze swojej pracy. Dobrze się przy nim degustuje. A to wyłowi jakiś niuans w winie, a to celnie odgadnie, że wino jest korkowe, a to zmusi winiarza do ciekawych opowieści. Typ zdecydowanie pozytywny.

Blogerzy – ci też mają szczęście dostać się na degustację branżową. Zazwyczaj bardziej agresywni niż dziennikarze. Spektrum pytań mają raczej powtarzalne, używane w podobnej kolejności przy każdym stanowisku z winem. Szczęśliwie, podobnie zresztą do dziennikarzy, w większości wypluwają, a jak przełykają, to tylko trochę. Zawsze skwapliwie notują, mniej dyskutują. Typ raczej pozytywny.

Kupcy – szczęściarze, których jest naprawdę niewielu. Nie tylko unikają tłoku, ale jeszcze winiarze zabiegają o ich uwagę, gdyż to właśnie oni najczęściej decydują o zakupach. Podczas degustacji obsługiwani są w pierwszej kolejności. Zazwyczaj merytoryczni i obyci.

Branżowcy – ostatnia kategoria tych, którzy tłoku unikną. Czasem pracują razem z winiarzami, czasem nieśpiesznym krokiem przechadzają się po stanowiskach degustacyjnych. Ci z mniejszym stażem degustacyjnym są zagubieni, ci z większym często nadmiernie rozluźnieni. Poziom merytoryczny jest bardzo różny, podobnie jak zachowanie.

Dla niektórych liczą się dobre kieliszki… © Mariusz Cofta.

Pasjonaci – moja ulubiona kategoria degustacyjnych bywalców. Z rzadka notują, ale znają się na rzeczy. I pożartują, i zagonią producentów do narożnika, i wyciągną z niego skrywane tajemnice. Przychodzą po to, by spotkać nowego winiarza i uczyć się od niego, a także po to, by dobrze się bawić, zjeść czy wypić. Pasjonaci wiedzą, jak degustować i kiedy powiedzieć dość. Szczęśliwie nie nadużywają zapachów, o których za chwilę.

Bywalcy – tu zaczynają się degustacyjne schody. Jest to pojemna kategoria gości degustacji. Zazwyczaj wiedzą jak się zachować – wszak to nie pierwsza ich impreza tego typu. Raczej nie wypluwają, nie po to przyszli na degustację. Najczęściej kończą pijani, ale jednak bez ekscesów. Niestety nadużywają perfum i stroją się jak przysłowiowy stróż. Degustacja przy nich jest praktycznie niemożliwa. Nie dość, że gadają, to jeszcze bez sensu i tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Bywalcy zapraszają znajomych.

Znajomi – idą w ślad za bywalcami, degustując bez umiaru. To najczęściej oni pierwsi spadają ze schodów. Wylewają na siebie flakon perfum i niczym klin wbijają się w degustatorów. Do winiarza nie odzywają się słowem, a tylko podstawiają kieliszek niemym żądaniem wskazując: „lej Pan!”

Przypadkowi – mniej dostrzegana kategoria osób, które na degustacji znalazły się przypadkiem. Ani ich ona interesuje, ani starają się czegoś nauczyć. Skoro już jednak przyszli, to nie odmówią kieliszka, wszak to nie w ich naturze. Można ich poznać po haśle: „Czy ma Pan coś słodkiego?”.

Wyłudzacze – kolejna podkategoria bywalców tyle, że ci są jeszcze bardziej bezczelni. Pod przykrywką posiadania restauracji czy Bóg wie jakiego innego kantorku z piwem, starają się wyłudzić butelkę od winiarza. Nie, nie robią tego od razu. Komplementują, wracają po kilka razy mówiąc, że „Twoje wino jest the best”. Narzekają, że nie prowadzisz dzisiaj, drogi winiarzu, sprzedaży. Wracają coraz bardziej rozochoceni i szyderczo bezczelni, aż w końcu wypalają bez skrupułów: „Daj…”.

Sprzątacze – czyli nieudolni wyłudzacze. Ci którzy zostaną do końca, by zdobyć trofeum w postaci prawie pustej butelczyny i wrzucić do przygotowanej wcześniej przepastnej torby. Spuśćmy zasłonę milczenia i zlitujmy się nad nimi oraz nad innymi, których pomijam przez litość.

…dla innych duża torba.

Lista ta zapewne nie wyczerpują spektrum gości degustacyjnych. Na pewno można też mocniej stygmatyzować poszczególne kategorie osób i nazwać niektóre zachowania po imieniu, co pewnie jeszcze nastąpi. I jeśli ktoś poczuł się tym tekstem dotknięty, to bardzo dobrze. Może nastąpi w nim zmiana na lepsze czego i sobie, i Wam życzę.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

 • Lgramza

  Mnie najbardziej denerwuja ludze ktorzy stoja caly czas przy stoliku z winem
  ( najczesciej sa to wina drogie ) w kieliszku i trzeba sie przez nich przeciskac.Rozumialbym jeszcze gdyby rozmawiali o winie z winiarzem ale oni po prostu mysla ze to jest miejsce do rozmow towarzyskich i darmowej konsumpcji.Problem z tym ze nie da sie tego uniknac.

  • Bulak Balachowicz

   Lgramza

   To tzw. słupy albo stacze. Wśród nich najwyższą kastę stanowią tzw. barolaki, czyli ludzie zajmujący strategiczne pozycje przy stoiskach prezentujących wina drogie. 
   Szczególną i ciekawą odmianą znajomych są cepeenowcy. Poznać ich można po tym, że mówią „Lej Pan do pełna, bo nie chce mi się dwa razy podchodzić”…

 • Marek’ Rakowski

  ehh.. Pewnego razu jak obsługiwałem degustację, to przed rozpoczęciem jeden pan podszedł i spytał czy mógłbym polać mu kieliszek jakiegoś (uwaga!) „służbowego” wina bo strasznie go suszy :) Skąd się trafiają na degustacjach takie przypadki…

 • Zdjęcie profilowe Cezary Lisowski
  Zdjęcie profilowe Cezary Lisowski
  czarek

  Bardzo długo czekałem na taki tekst od kogoś kto nie boi się nazwać pewnych zachowań po imieniu. Patrząc na ”Sprzątaczy” i innych niekulturalnych ”degustatorów” wstyd mi za nich i mam nadzieję, że powyższy artykuł niektórym da do myślenia i zobaczymy poprawe :)

 • Barolo

  W sumie to nie wiem, w czym leży problem. My tylko raz, RAZ, zaprosiliśmy Internet na płatną degustację whisky. Potem wróciliśmy do zasady tylko za rekomendacją.

  Sądzę, że w tym wypadku 50 zł znakomicie by odsiało „degustatorów”. Ale jest też druga strona medalu: RYNEK. A rynek to właśnie Ci, co się zataczają, zlewają ze schodów, zbierają butelki etc. Jeśli organizatorowi o to chodzi, to może dopytać się przed przyjściem i sobie odpuścić. Bez nich nie ma konsumpcji. Poza tym alkohol nie jest dla grzecznych dzieci i mówię to poważnie.

 • Wojciech Bońkowski

  Brakuje w tym tekście słowa „torbacze”. A nie ma co owijać w bawełnę! Zacznijmy mówić o tych podrabianych legitymacjach dziennikarskich z nieistniejących redakcji i o tych zawodowcach robiących codziennie rundkę 5-gwiazdkowych hoteli w porze lunchu…

 • Łukasz Kuszela

  Łukasz- zapewniam cię, że na takim Vinexpo, a zwłaszcza w ostatni dzień, widząc próbki beczkowe medockich Grand Cru Classé lub perełki typu Château Bouscassé Brumaire czy Catena Adrianna Vineyard sam zamieniłbyś się w ‚sprzątacza’ :) wiedząc że one wylądują w kubłach, zabierałem je choćby z szacunku do pracy winiarzy i samego wina..więc nawet się nade mną nie lituj ;)

 • blurppp

  Chyba wybiorę sie  kiedyś do Warszawy na jakąś degustację, wierzcie lub nie, ja albo bywam na jakiś niszowych 15 osobowych degustacjach albo na prowincji  większość  z tych typów nie  występuje  

 • LBV

  Podobnie jak kolega wyżej, muszę wybrać się do Warszawy.

 • Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Zdjęcie profilowe Łukasz Czajkowski
  Lukasz Czajkowski

  Zapraszamy, zapraszamy na warszawskie degustacje… Oj dzieje się, dzieje. Ubaw po pachy:)
  Cepeenowcy są najlepsi: „Lej Pan do pełna…” też kilka razy słyszałem. Serdecznie dziękuję za uzupełnienie. Zapisuję razem z „torbaczami” do słowniczka.
  Blurppp i LBV a czy i gdzie można dołączyć do takich kameralnych degustacji?

 • Yellowfish

  Tekst fajny …Ale któż bez winy?
  Kultura wina ma w naszym kraju zaledwie paręnaście lat, więc trudno się dziwić takim a nie innym zjawiskom, zdaje się że w pionierskich latach było jeszcze ciekawiej. Co do dziennikarzy – to specyficzny ludek i nie wiem czy do końca taki pozytywny, bo jednak bywają tam typy z różnych mediów, niekoniecznie branżowych, ale takiemu wystarczy się zaanonsować jako „dziennikarz” i już drzwi stoją otworem. Czy potem coś z tego ich bywania na degustacjach wynika czy nie, to już osobna sprawa (zwykle nic nie wynika).
  Blogerzy – też ciekawa grupa, należy dopisać, że często chodzą parami bądź nawet trójkami. Pytanie czy potem w trójkę siadają przy biurku i wspólnie tworzą swe raporty pozostaje wciąż otwarte…
  Sprzątacza/torbacze/wyłudzacze – nierzadko zbawienie dla wystawców, którzy nie muszą wozić z powrotem swoich butelek. Rozmawiałem swego czasu z jednym z nich (tak, poczęstował mnie flaszką, przyznaję – co gorsza, nie odmówiłem) i powiedział dokładnie to.
  Poza wszystkim, przedstawiony podział jest oczywiście nieostry i poszczególne kategorie zazębiają się ze sobą, bo przecież są „dziennikarze-bywalcy”, „blogerzy-wyłudzacze”, „przypadkowi-znajomi” czy „pasjonaci-sprzątacze”.
  A Pan, drogi autorze, do której grupy przynależy, bądź przynależał ;)?

 • Piotr Kolodziejczak

  A mnie przy tym wszystkim zastanawia klucz jakim kierują się organizatorzy zapraszając na degustacje jak ja to nazywam „spędowe”. Mam wrażenie, że niestety zależy im głównie na ilości a nie jakości. Przecież gazetę, blog, sklep, dystrybucję – to wszystko można a nawet trzeba zweryfikować. Nie mówiąc już o osobach, które na degustacjach często spotykamy a z branżą nie mają nic wspólnego… Jednocześnie wiem, że bardzo wiele osób z branży zapraszanych nie jest… Sam niekiedy muszę się upomnieć o zaproszenie mimo, że winami zajmuję się zawodowo naście lat a o degustacji dowiaduję się np. od swojego klienta hobbysty…
  Mówiąc krótko, pewnie część tych osób z końca listy dałoby wyeliminować, gdyby organizatorzy nieco mocniej postarali się o właściwą i rzetelną selekcję.
  I przypomina mi się jeszcze jedna kategoria – samoobsługowcy – nie trzeba się fatygować i im nalewać, sami sobie świetnie radzą, szczególnie z najdroższymi pozycjami. 

 • Anonim

  Ja tam nie wiem. Ja głównie chodziłem do Mielża na otwarte degustacje (gdzie z resztą p. Łukasz pracował/pracuje – sklad sie zmienil?) i troszkę się nastroszyłem po tym wpisie.
  Lubię wino, myślę, że jak na przecietnego Polaka to kupuje duzo i tylez co kupuje to wypijam. Sam lub z rodzina. Albo przychodzilem na degustacje sam, albo ze znajmymi albo z rodzina.
  I zeby bylo jasne. Przychodze na degustacje bo sa za darmo. Bo moge spotkac sie ze znajomymi. Bo przy okazji mozna sie czegos dowiedziec. Bo mozna sprobowac… ba! Mozna sie napic wina za np. 200 zyla. Za darmoche. Bo mozna czasem cos zakuszac. Bo muzyki posluchac. Bo sie po prostu pobawic.
  I generalnie to pewnie sa ludzie na takich degustacjach z roznych powodow i roznie sie zachowuja. Mi generalnie nikt na takiej degustacji nie przeszkadzal. Bywali ludzie glosniejsi i mniej glosni. Rozni. Jakby mi zaczeli ludzie przaszkadzac to bym sie wpierw nad soba zastanwil. :) Bo ten caly opis to mi przypomina zachowanie Polakow na plazy. Niby razem, ale kazdy krzywo patrzy czy mu ktos piasku na koc nie nasypal. I czy sasiad z koca obok jest wystarczajaco dobry by byc naszym sasiadem z koca obok.
  To ja teraz nie wiem, czy ja przychodzac do Mielza rozmawiajac z panami, marudzac przy wyborze wina, zartujac, spozywajac, to ja do tego Mielza mam przychodzic czy nie?
  Co do zapachow to pelna zgoda. Reszta to bicie piany o sasiada z koca obok, ktory nie dosc wart jest by lezec kolo mego kocyka.
  :))))))))
  Pozdrawiam.

  • Wojciech Bońkowski

   Anonim

   Gdyby wszędzie było tak miło jak u Mielżyńskiego ;-)

 • Joanna Ya

  To i tak nic w porównaniu do pewnej Induski, którą widziałam na prezentacji win z Chile w 5* hotelu w New Delhi. Otóż ta pani wypluła wino wprost do… dekantera, w którym właśnie dekantowało się jedno z najlepszych win producenta!