Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Nowości Centrum Wina

Komentarze

Centrum Wina to weteran wśród polskich importerów. Sprowadza wina z całego świata, a lwią część oferty stanowią trunki od znanych i uznanych producentów, z którymi współpracuje od wielu lat. Nowe etykiety pojawiają się rzadko, z tym większą ciekawością poszedłem do hotelu Polonia na degustację nowości, które do katalogu firmy trafiły w ostatnim roku. Przedstawione trunki pochodziły z różnych regionów świata i nie zabrakło wśród nich polskiego akcentu. Trzy wina ze śląskich winnic Adorii dobrze zaprezentowały się na tle bardziej uznanych marek, a Pinot Noir 2010 było lekkie, finezyjne i aromatycznie typowe dla trudnej burgundzkiej odmiany. Tak udane wino z młodych krzewów, w trudnym, deszczowym roczniku pozwala mieć nadzieję na dobre śląskie pinoty w następnych latach.

Najciekawsze okazały się jednak włoskie nowości. Proste, a przy tym soczyste wina znad Gardy – białe Il Lugana 2010 i czerwone Il Groppello 2009 z winiarni San Giovanni – to znakomita propozycja dla miłośników ryb i wszelkiej maści makaronów. Umbryjskie trunki z grechetto i sagrantino zrobione przez Arnoldo Caprai potwierdziły swoją klasę, a Barolo 2007 i Dimartina Rosso 2010 z piemonckiej winiarni Mauro Molino sprawią dużą frajdę miłośnikom nebbiolo i barbery.

Carlo Hauner Salina Rosso 2009
Salina Rosso 2009

Nieoczekiwanie najlepsze okazały się czerwone trunki z wysp Liparyjskich. Carlo Hauner znany wcześniej z wyśmienitych win słodkich postawił na mniej popularne sycylijskie odmiany: nerello mascalese, nocera czy calabrese. Dwa z jego czerwonych kupażowanych win zaprezentowanych na degustacji – Salina Rosso 2009 i Hierà 2009 – są znakomite. Doskonała jakość owocu i dobrze zrównoważona struktura dają przyjemność już teraz, ale kilka lat w piwnicy na pewno im nie zaszkodzi.

Metis 2009 Pascal Jolivet Nowa Zelandia
Metys.

Z pozostałych trunków miłym zaskoczeniem okazało się sauvignon blanc Métis 2009. Wino powstało w Nowej Zelandii, ale duży udział przy jego tworzeniu miał Pascal Jolivet. Pachnie ono agrestem i ananasem, a w ustach jest świeże i mineralne. Ma dobrze ułożoną, harmonijną strukturę i pozbawione jest częstej dla sauvignon blanc przesadnej ostrości. Zrobiło ono na mnie większe wrażenie niż bardzo dobry Sancerre Sauvage 2008 tegoż Pascala Joliveta.

Degustowałem na zaproszenie Centrum Wina

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Opolnocy

    mhm…nie było tam żadnego słabszego wina?
    obiektywizm został w szufladzie, czy może CW ma w nowej ofercie same dobre wina? Jak to drugie to sam jestem szczęśliwy:)

    • Sławomir Hapak

      Opolnocy

       po co marnować atrament na opis słabszych win?

  • Krzysztof Dobryłko

    Niestety win słabych i nijakich  było dość dużo. Najbardziej przeszkadzała mi duża ingerencja beczki w winach z Chlle, Urugwaju i Hiszpanii. Wole jednak pisać o tym co mi się podoba, niż tracić czas na oczywista wady. Mój wpis nie pretendował do obiektywnego opisu nowości Centrum Wina, a skupiłem się na miłych niespodziankach.