Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

Nikki, winemakerka z Tajlandii

Komentarze

Pasją do wina Nikki Lohitnavy zaraził ojciec. Razem spędzali długie godziny w jego świeżo założonej winnicy w okolicach parku narodowego Khao Yai, a w czasie wycieczek za granicę zawsze znajdowali czas, by odwiedzić jakiś region winiarski. Było to 10 lat temu. Dziś 24-letnia Nikki jest winemakerką i bodaj jedynym dyplomowanym enologiem w Tajlandii.

Nikki i Visooth Lohitnavy Granmonte Winery Thailand
Nikki z ojcem Visoothem w winnicy.

Maciej Klimowicz: Z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się winemaker w Tajlandii?

Nikki Lohitnavy: Największym wyzwaniem jest – rzecz jasna – pogoda. Mamy tu sporo opadów, wysoką wilgotność powietrza. Upał nie jest problemem – wiele win pochodzi z winnic położonych w gorących rejonach. Ale gdy przed winobraniem nawiedzają nas deszcze, wino traci na jakości, a możliwa jest nawet utrata całych zbiorów.

Dajecie sobie z tym jakoś radę?

Od 3 lat współpracujemy z wydziałem nanotechnologii jednego z uniwersytetów w Tajlandii, z którym opracowaliśmy specjalny system monitorujący mikroklimat naszej winnicy. Dzięki niemu mamy wszelkie niezbędne informacje na temat pogody i klimatu i staramy się wykorzystać je dla ochrony zbiorów. Spływają do nas na przykład dane ze wszystkich stacji pogodowych w tej okolicy, dzięki czemu wiemy o zbliżającym się monsunie i możemy zapobiegawczo spryskać owoce. System dowiódł swojej skuteczności w 2008 r., gdy wszyscy okoliczni winiarze stracili swoje zbiory, a nam udało się przed tym uchronić.

Na ulicach Bangkoku co i rusz napotkać można wróżbitów. A Wy wbrew tradycji stawiacie na technologię.

Zdecydowanie. Wolimy zawczasu poznać przyczyny zachodzących w winnicy procesów i być na nie gotowi.

Sztuki robienia wina uczyłaś się między innymi w Bordeaux, w takich posiadłościach jak Château Angélus. Ale przecież nie da się po prostu wziąć podpatrzonych tam technik i przenieść na tajski grunt.

To niemożliwe, wszystko musimy dostosowywać do panujących w Tajlandii warunków. Do najważniejszych kwestii należy higiena w winnicy. W tak gorącym i wilgotnym klimacie prawdopodobieństwo wystąpienia zanieczyszczeń wywołanych przez nieproszone mikroby jest wysokie. Dlatego musimy dbać o to, by wszystko było sterylnie czyste.

Nikki Lohitnavy Granmonte Winery Thailand experiments
Nikki w laboratorium…

Rzuciłem okiem na mapę waszej winnicy i widzę, że eksperymentujecie z wieloma odmianami winorośli. Czy te eksperymenty zawsze kończą się sukcesem?

Nie udaje nam się Riesling – wina z tego szczepu tracą smak w gorącym klimacie. Winogrona rosną ochoczo, ale koncentracja smaku jest słaba.

A co w takim razie się udaje?

Najlepiej wychodzą Syrah i Chenin Blanc. Zresztą znajdziesz je w każdej winnicy w Tajlandii. Dobrze udało się nam też Viognier.

Nikki Lohitnavy Granmonte Winery Thailand
… i w winnicy.

A na jaki styl wina stawiacie? Robicie tylko wina wytrawne czy próbujecie eksperymentować ze słodyczą lub bąbelkami?

Za kilka miesięcy wypuszczamy na rynek nasze pierwsze słodkie wino. Nie jest to wino deserowe w stylu Sauternes – mamy tu odpowiednią wilgotność dla powstania pleśni, ale temperatury sprawiają, że nie jest to pleśń szlachetna. Dlatego nasze słodkie wino będzie raczej lekkie, orzeźwiające. Pracujemy też nad winem musującym. To wszystko wymaga smykałki do eksperymentów. Ale dzięki nim wciąż posuwamy się na przód.

Z myślą o kim robisz swoje wina?

W tej chwili w naszym portfolio mamy 9 różnych win. To pozwala nam sądzić, że robimy wino dla każdego. W naszym katalogu znajdziesz coś do kuchni tajskiej, ale nie zabraknie też butelek, które mogą stanąć na zagranicznym stole.

Może mam przeterminowane informacje, ale w książkach, z których czerpałem wiedzę o winie pisano, że do kuchni azjatyckiej najlepiej pasują Rieslingi i Gewürztraminery.

To rzeczywiście stara szkoła. Obecnie do azjatyckich dań podaje się na przykład Verdelho, a nawet Chenin Blanc – ku niemu skłaniają się coraz liczniejsi krytycy winiarscy. Z daniami kuchni tajskiej zagra nawet dobre, świeże Chardonnay.

Co w takim razie się zmieniło? Wino? Jedzenie? Nasze gusta?

Myślę, że to ostatnie. Ludzie są dziś bardziej otwarci na nowe style wina. I – rzecz jasna – mają większą szansę spróbować win bardziej oryginalnych, mniej oklepanych.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.