Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Movia Modri Pinot 2012

Komentarze

Odkąd sięgam pamięcią, wina od znakomitego słoweńskiego producenta Movia znaleźć można było na półkach krakowskiego Dionizosa. Pierwszą butelkę Movii – zdaje się, że był to Pinot Noir – kupiłem tam opierając się jeszcze na rekomendacjach kultowego przewodnika Wina Europy 2008 autorstwa Wojciecha Bońkowskiego i Marka Bieńczyka. Jakiś czas później, już na łamach Winicjatywy, Kuba Janicki recenzował inną butelkę tego producenta – Marija Belo 2010 – pisząc o winach pomarańczowych w czasach, w których termin ten w Polsce był praktycznie nieznany. A że dobrze mieć w życiu pewne punkty zaczepienia i poczucie stabilności, po prawie dekadzie od pierwszego kontaktu z Movią spróbowałem dwóch win, które niezmiennie znajdują się w ofercie krakowskiego importera.

Lunar 2014. © Maciej Nowicki.

Pierwszym był biały Lunar 2014, co ciekawe dostępny w litrowej butelce. Powstał z gron 30-letnich krzewów odmiany rebula (znanej we Włoszech jako ribola gialla) porastających 1,5 hektarową parcelę. Wino powstaje przy minimalnej interwencji. Fermentacja jest spontaniczna i odbywa się w nowych beczkach z dębu francuskiego. Po 8 miesiącach dojrzewania, w czasie pełni księżyca (stąd jego znaczek na etykiecie) przeprowadza się butelkowanie – bez filtracji, klarowania i dodatku siarki. Po 5 latach od jego powstania w aromatach dominują rumianek, żółte owoce z brzoskwinią i morelą na czele, nuty wosku pszczelego, wyraźne akcenty ziołowe i mineralne. Wino jest dobrze zbudowane, z długim, mineralnym finiszem. W butelce znajdziemy wyraźny osad, producent zaleca dekantację, ale moim zdaniem nie jest to konieczne. W optimum formy, świetne z rybami i owocami morza (125 zł /1l). ♥♥♥♥

Modri pinot 2012. © Maciej Nowicki.

Także w tym przypadku Pinot Noir 2012 interwencja ograniczona jest do minimum, fermentacja odbywa się na naturalnych drożdżach w stalowym zbiorniku. Następnie wino dojrzewa 48 miesięcy w beczkach dębowych oraz kolejne pół roku w butelkach (bez klarowania i filtracji). Choć i tutaj znakomitą rekomendacją jest towarzystwo posiłku – choćby gulaszu z wołowiną – dla mnie miało bardziej kontemplacyjny charakter, zapewne z uwagi na feerię aromatów w kieliszku. Czerwone owoce, szczególnie charakterystyczne dla pinota truskawki i maliny, nuty ziemiste i ziołowe, akcent skóry i tytoniu – trudno narzekać tu na brak złożoności. Do tego dochodzi delikatna tanina, znakomicie zaznaczona kwasowość i długi, owocowy posmak. Wyjątkowe wino, czar tej flagowej dla producenta odmiany trwa (125 zł). ♥♥♥♥♡

Widok na winnice i winiarnię Movia. © Movia.

Importerem jest Dionizos. Wino zakupić można w sklepie internetowym (kliknij na link z ceną) lub stacjonarnym w Krakowie.

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.